Istanbul by měl být podle starosty v karanténě. Covid se vymkl kontrole, oficiální čísla nesedí

Starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu tvrdí, že růst počtu případů nákazy v 15milionovém městě se vymknul kontrole, a bylo by proto na místě nařídit pro obyvatele alespoň dvoutýdenní karanténu. Zároveň zpochybnil oficiální statistiky nakažených a úmrtí - podle něj za uplynulý týden jen v Istanbulu zemřelo o 50 lidí více, než uváděly úřady v součtech za celou zemi. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Ekrem Imamoglu
doporučujeme

Imamoglu je jedním z hlavních představitelů opoziční Lidové republikánské strany (CHP) a loni uspěl ve volbách v největším tureckém městě, když překvapivě porazil kandidáta vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Mluví se o něm dokonce jako o možném kandidátovi pro prezidentské volby, v nichž by se utkal s dlouholetým hegemonem turecké politiky Recepem Tayyipem Erdoganem.

"Práce je teď jiná než v období březen, duben, květen. Smyčka se stahuje," řekl podle Reuters starosta při slavnostním otevření nové čističky odpadních vod. "Zvlášť v posledním týdnu..., kdy jsme měli jen v samotném Istanbulu o 50 mrtvých více, než ukazovala čísla za celé Turecko," dodal.

V pátek ministerstvo zdravotnictví informovalo, že za den přibylo přes 3000 nových případů nákazy a 93 úmrtí. Více obětí covidu-19 měla 80milionová země naposledy za jarní vlny pandemie v dubnu.

Odborníci i opoziční politici opakovaně kritizují, že turecké úřady zveřejňují jen počty nakažených lidí s příznaky a lidé bez symptomů se do statistik nedostanou. Podle nich tím vláda záměrně zamlžuje skutečné rozměry pandemie v zemi. Prezident Erdogan dnes ale řekl, že situace je stabilizovaná a nemocnice nečelí nijak enormnímu tlaku. Podle něj se ale může stav rychle zhoršit, pokud lidé nebudou dodržovat pravidla.

Většinu přísných opatření Turecko opustilo v květnu a v současnosti platí jen několik omezení. Restaurace musejí zavírat nejpozději ve 22:00, senioři nad 65 let mohou v Istanbulu a Ankaře vycházet ven jen ve vymezených hodinách a na veřejných místech se nesmí kouřit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věčná válka, věční migranti. Politoložka varuje před patem v Sýrii

29.11.2020 00:01 NÁZOR - Syrská občanská válka bude trvat již deset let, boje vyústily v nepohodlný pat, země…

Izrael na zkoušku otevřel 15 nákupních center. Experti mají obavy, může…

27.11.2020 16:42 Aktualizováno V Izraeli se dnes na zkoušku otevřelo 15 nákupních center po celé zemi. Úřady budou pečlivě…

Archeolog předložil argumenty pro tezi, že v dochovaném domě žil Kristus

27.11.2020 07:36 Podle britského archeologa existují silné argumenty pro tezi, že v domě v izraelském Nazaretu…

V Izraeli hrozí další volby, sílí roztržka ve vládní koalici

26.11.2020 19:32 V Izraeli sílí roztržka uvnitř vládní koalice. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes znovu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama