Izrael poprvé navázal diplomatické vztahy s Bhútánem

Izrael poprvé navázal diplomatické vztahy s Bhútánem. Napsal to list The Jerusalem Post s odvoláním na informace od izraelského velvyslance v Indii Rona Malky, který dnes podepsal formální dohodu o navázání styků se svým bhútánským protějškem Vetsopem Namgyelem.

Izrael, Jeruzalém
doporučujeme

Podle listu The Jerusalem Post ministři zahraničí obou zemí v posledním roce tajně jednali o navázání oficiálních vztahů a delegace obou zemí se vzájemně navštívily v Jeruzalémě a v bhútánském hlavním městě Thimphu.

Izraelský ministr zahraničí Gabi Aškenazi listu Haaretz řekl, že událost je významným milníkem v prohlubování vztahů Izraele s Asií. "Kruh uznání Izraele se rozrůstá a rozšiřuje," řekl a dodal, že doufá, že v příštím roce navštíví bhútánský král Izrael.

Zatím není jasné, zda Izrael otevře své velvyslanectví v Thimphu. Malka by mohl být kromě velvyslance v Indii také nerezidentním velvyslancem v Bhútánu, stejně jako je v případě Srí Lanky. Izrael měl již krátce nerezidentního velvyslance v Bhútánu v roce 2010.

Bhútán je buddhistickým královstvím se zhruba 800.000 obyvateli. Nachází se v Himalájích a hraničí s Indií a Tibetem. Převážně se izoluje od zbytku světa, aby se vyhnul vnějším vlivům. Formální diplomatické vztahy má s 53 zeměmi. Nepatří však mezi ně USA, Británie, Francie ani Rusko. Nemá ani vztahy s Čínou a zavřel svoji severní hranici do země po invazi Číny do Tibetu v roce 1959. Ambasády má Bhútán v sedmi zemích. S Českou republikou navázal Bhútán diplomatické vztahy v roce 2011.

Bhútán je považován za jednu z nejkrásnějších zemí na světě. Omezuje však počet turistů v zemi, zvlášť těch, kteří nejsou z jižní Asie. V rámci ochrany svých kulturních a přírodních zdrojů povolila země televizi a internet až v roce 1999. Bhútánci však patří mezi nejšťastnější lidi na světě, i když patří i k nejchudším na světě.

V současnosti je země konstituční monarchií. První volby se zde konaly v roce 2008. Předtím byla absolutní monarchií.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama