Izrael se v Gaze dopouští podle Abbáse státního terorismu

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes obvinil Izrael z organizovaného státního terorismu a válečných zločinů. Abbás to řekl v televizním projevu v reakci na boje mezi palestinským Hamásem a Izraelem, které od minulého pondělka nepřežilo téměř 220 Palestinců. Liga arabských států počínání Izraele označila za etnickou čistku.

Eurozpravy.cz

Její generální tajemník Ahmad Abúl Ghajt na mimořádném zasedání parlamentu ligy řekl, že "se ukázala zjevná pravda v celé hrůze a ošklivosti: je zde kolonizovaný národ, jemuž vládne apartheid, a okupační vláda, jež provádí systematickou etnickou čistku". Předseda parlamentu Ádil Asúmí Izrael obvinil z "válčených zločinů a zločinů proti lidskosti".

Abbás ve svém projevu označil Jeruzalém za "podstatu toho, s čím se ztotožňuje palestinský národ". "Bez něj nebude mír, bezpečnost, stabilita a žádná dohoda," sdělil Abbás.

Současným bojům předcházely nepokoje v Jeruzalémě během postního měsíce ramadánu a také izraelský policejní zásah v mešitě Al-Aksá na jeruzalémské Chrámové hoře.

Abbás také prohlásil, že Palestinci nebudou váhat při rozhodování o stíhání pachatelů válečných zločinů před mezinárodními soudy. Mezinárodní trestní soud (ICC) letos rozhodl, že zahájí vyšetřování údajných válečných zločinů spáchaných podle palestinské stížnosti Izraelem od roku 2014. Vyšetřování se může ale týkat také činnosti Hamásu, který ostřeluje civilní sídla v Izraeli.

Abbás dnes obvinil Izrael z "brutálních útoků na civilisty a bombardování civilních domů". Izrael naopak tvrdí, že se v současné operaci zaměřuje na teroristy a jejich infrastrukturu a že se radikálové skrývají mezi civilisty.

Ke konfliktu se v úterý připojil Libanon, odkud bylo na Izrael vypáleno šest raket, jež ale nepřelétly hranici. Dnes varovné sirény zněly v severoizraelské Haifě a podle izraelských médií na oblast Haify z Libanonu zamířily čtyři rakety. Dvě sestřelila protiraketová obrana, dvě spadly na neobydlená místa.

Hamás stále střílí na jih Izraele, v Aškelonu, Ašdodu a Beeršebě neustále znějí sirény. Dnes palbou na hraniční přechod Kerem Šalom opět zmařil dodávku humanitární pomoci, již do Pásma poslalo Jordánsko. Kamiony se zdravotnickým vybavením se musely zastavit. Izrael Kerem Šalom zavřel minulé pondělí a toto úterý se rozhodl jej otevřít. Po několika hodinách však byla hranice kvůli palestinské palbě znovu uzavřena.

Internetový server YouTube dnes oznámil, že ze svých stránek odstranil reklamu zaplacenou izraelskou vládou a týkající se současných bojů. Patnáctivteřinový materiál podle vedení služby nebyl v souladu s nastavenými pravidly. "Naše společnost zakazuje reklamy s útočným obsahem a se snímky násilí," uvedla služba v odůvodnění. Šot obsahoval záběry na zásahy palestinských raket v Izraeli a končil textem: Izrael bude své občany proti terorismu Hamásu bránit.

Témata: EZ

Do vraždy novináře Chášukdžího měli být zapojeni i lidé s výcvikem z USA

23.06.2021 16:06 Čtyři saúdskoarabští agenti, kteří se v roce 2018 podíleli na vraždě novináře Džamála Chášukdžího v…

Tálibán ovládl přístupovou cestu z Afghánistánu do Tádžikistánu

23.06.2021 15:05 Afghánské povstalecké hnutí Tálibán od úterý kontroluje hlavní přístupovou cestu z Afghánistánu do…

Bývalý izraelský premiér Netanjahu poděkoval Zemanovi za dopis

23.06.2021 14:49 Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na twitteru poděkoval českému prezidentovi Miloši…

Izrael může posílat do karantény i očkované, pokud se setkají s mutací…

23.06.2021 13:10 Izraelské úřady mohou nově poslat do karantény kohokoliv, kdo přišel do kontaktu s velmi nakažlivou…

Írán podle tamních médií zmařil pokus o útok na svůj jaderný program

23.06.2021 12:24 Íránské úřady zmařily útok na íránský civilní jaderný program. Podle agentury AP to dnes uvedl…

Co odhalily prezidentské volby o íránském režimu? Z Washingtonu zní tvrdá…

23.06.2021 00:01 NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných…

FBI blokuje přístup na několik zpravodajských serverů, tvrdí Írán

22.06.2021 21:44 Spojené státy dnes podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských…

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Související:

Právě se děje