Izraelská média: Palestinci podporující anexi byli zatčeni

Na palestinském Západním břehu Jordánu bylo zatčeno několik Palestinců, kteří podporují izraelský záměr anektovat část tohoto okupovaného území. Podle zdrojů agentury AFP bylo zadrženo šest stoupenců tohoto přístupu, ale palestinská samospráva jejich zatčení popřela.

Palestina
doporučujeme

Izraelská vláda měla v červenci začít rozhodovat o případném připojení, které by se mohlo týkat až třetiny území Západního břehu Jordánu. Izraelská televize v červnu tvrdila, že někteří z Palestinců nejsou proti a doufají, že tak získají izraelské občanství. Palestinská samospráva s anexí založenou na americkém mírovém plánu pro Izrael a Palestinu zásadně nesouhlasí. Podle něj sice USA anexi podpoří, ale zároveň mají začít jednání o vzniku případného palestinského státu na zbylém území.

"Chci mít izraelské doklady," prohlásil jeden z Palestinců zachycených na skryté kameře v pořadu izraelské televize. Uvedl to list The Times of Israel. Další řekl, že "nepohlíží jako na nepřátele na Izraelce, ale na jejich vládu". Jiný si prý "zvolil Izrael" a nebojí se to říci veřejně.

Známý izraelský novinář Cvi Jehezkeli, který působí jako zpravodaj na palestinských územích 25 let a tyto informace zpracoval, tvrdí, že nejméně šest lidí, kteří se vyslovili v tomto duchu, už palestinská bezpečnost zatkla. "Překvapilo mne, že ačkoli jsem rozmazal tváře a zastřel jejich hlasy všech, s nimiž jsem natáčel, samospráva je našla a zatkla je," citovala AFP Jehezkeliho.

Agentura sama kontaktovala jednoho Palestince, který řekl, že mezi kritiky samosprávy v televizním materiálu byl i jeden jeho příbuzný. Toho prý palestinská policie několik dní zadržovala a nyní jej čeká soud.

"Nikoho jsme v souvislosti s tímto případem nezatkli," řekl ale mluvčí palestinského ministerstva vnitra Ghasan Nimr. Podobně se vyjádřil také mluvčí palestinské policie.

Anexe se má týkat především židovských osad a údolí řeky Jordán. Izraelská vláda proces zatím nezahájila a údajně stále vyjednává s Washingtonem.

Premiér Benjamin Netanjahu řekl, nikdo kvůli tomuto kroku nebude muset opustit svůj domov, ale zároveň ujistil, že Palestincům to nezajistí izraelské občanství. Naznačil, že by v údolí Jordánu mohly vzniknout enklávy pod kontrolou palestinské samosprávy, kde by se pod izraelskou správou mohly v případě anexe ocitnout i palestinská města.

Podle palestinského Střediska pro výzkum veřejného mínění nedávné průzkumy ukazují, že proti americkému plánu obsahujícímu anexi je 88 procent Palestinců. Až 52 procent by jich v případě anexe podpořilo návrat k ozbrojenému boji proti Izraeli.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohoda s Izraelem je podle SAE pragmatické rozhodnutí

14.08.2020 21:52 Spojené arabské emiráty své rozhodnutí normalizovat vztahy s Izraelem učinily ve vlastním zájmu a…

Írán: Svět nesmí zneužít utrpení Libanonu k politickým hrám

14.08.2020 18:43 Mezinárodní společenství by spíš mělo Libanonu pomoci, než aby v zemi prosazovalo své zájmy. Podle…

Dohoda Emirátů s Izraelem: EU mluví o historickém kroku, Turecko a Írán…

14.08.2020 15:27 Aktualizováno Z pokrytectví a ze zrady v otázce Palestiny dnes Turecko obvinilo Spojené arabské emiráty (SAE),…

Šéf OSN vítá posílení míru a bezpečnosti na Blízkém východě

13.08.2020 21:48 Aktualizováno "Jakákoli iniciativa, která může přispět k podpoře míru a bezpečnosti na Blízkém východě je vítaná,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama