Izraelský ministr zdravotnictví a jeho žena mají koronavirus, Netanjahu v karanténě

Izraelský ministr zdravotnictví Jaakov Licman a jeho manželka Chava se nakazili koronavirem. S odvoláním na oficiální prohlášení ministerstva, které vyšlo v noci na dnešek, to napsal izraelský list The Times of Israel. V Izraeli koronaviru dosud podlehlo 34 lidí a nakažených bylo zaznamenáno přes 6800. Kvůli Licmanovi se vrátil do karantény premiér Benjamin Netanjahu.

Podle dnešního vládního rozhodnutí by měla armáda evakuovat asi 4500 starých lidí z telavivské ultraortodoxní čtvrti Bnei Brak, kde je množství nakažených.

Jedenasedmdesátiletý ministr je dosud nejvýše postaveným izraelským politikem s koronavirem. Nyní je s manželkou v izolaci, dostává se mu potřebné péče a lékaři jeho stav monitorují. Podle prohlášení se ministr cítí dobře.

Licman byl v pravidelném kontaktu s Netanjahuem a dalšími činiteli. Lidé, s nimiž se stýkal, budou nyní muset do izolace. Netanjahuovi ve středu ukončili karanténu, v níž byl, když se prokázala nákaza u jedné jeho poradkyně. Podle izraelského tisku se do ní musel dnes vrátit a zůstane v ní do příští středy. V izolaci mají zůstat také velitel tajné služby Mossad Josi Cohen a šéf Národní bezpečnostní rady Meir ben Šabbat. U premiéra se koronavirus po dvojím testování neprokázal.

Nemoci COVID-19 v Izraeli podlehlo podle nové bilance 34 lidí a počet potvrzených případů stoupl na 6808. Ve vážném stavu je přes 100 pacientů, z nichž 83 je napojeno na plicní ventilátory. V zemi platí přísná omezení pohybu a obyvatelé mohou ven jen v nutných případech, jako je například nákup potravin či léků. Je také povinné nošení roušek, které se začaly vyrábět ve věznicích.

Ultraortodoxní židovskou komunitu, k níž Licman patří, koronavirus silně zasáhl. Na začátku šíření nákazy v Izraeli někteří rabíni odporovali vládním nařízením o omezení pohybu či je ignorovali. V poslední době je ale podle izraelských médií kritizují čím dál méně.

Ve středu Netanjahu nařídil, aby policie obklíčila převážně ultraortodoxní předměstí Bnei Brak na východě Tel Avivu a omezila pohyb obyvatel.

Bnei Brak je po Jeruzalémě druhým nejvíce zasaženým místem v Izraeli. Žije v něm 200.000 lidí. Zdravotní služba dnes odhadla, že koronavirem je nakaženo zřejmě až 38 procent z nich, tedy 75.000 lidí. Nákaza je potvrzená jenom u 900 osob.

Ministři vnitra a obrany dnes rozhodli o evakuaci 4500 lidí starších 80 let z této čtvrti do izolace v hotelích upravených tak, aby vyhovovaly způsobu života této komunity. Vláda na operaci, která má začít v neděli, vyčlenila 75 milionů šekelů (508 milionů korun). Upozornila, že v Bnei Braku je hustota obyvatel až stonásobně vyšší než ve zbytku země.

Mnoho obyvatel Bnei Braku se odmítá nechat testovat z obav, že by to znamenalo jejich izolaci v době blížícího se jarního svátku pesach. Představitelé zdravotnictví žádají, aby byla na pomoc povolána policie, protože v Bnei Braku žije mnoho starých lidí a situace se tam může rychle zhoršit. Netanjahu řekl, že všichni nemocní budou z Bnei Braku vyvezeni do zdravotnicky vybavených hotelů, aby se zamezilo nákaze v rámci dalších členů domácnosti. Na pomoc byla do Bnei Braku povolána i armáda.

Na palestinském Západním břehu Jordánu byla ohlášeno 21 nových případů nákazy, takže na tomto území už je nakaženo 143 lidí. Většina nových pacientů jsou Palestinci, kteří pracovali v Izraeli. Na druhém palestinském území, v Pásmu Gazy, je koronavirem nakaženo 12 lidí.

Související

Golda Meirová Rozhovor

Před 55 lety vedla Izrael poprvé žena. Meirová paradoxně slavila úspěchy spíše v zahraničí, upozorňuje Zouplna

Golda Meirová, první a prozatím poslední premiérka Izraele, nastoupila do čela vlády před 55 lety, 17. března 1969. Přestože izraelská politická scéna ženám ve vysokých funkcích nikdy nepřála, Meirová byla kompromisním kandidátem, který garantoval kontinuitu a stabilitu, vysvětluje Jan Zouplna v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní dějiny Blízkého východu, který působí na Orientálním ústavu Akademie věd, také připomíná, že situace byla pro Meirovou nezáviděníhodná, ostatně po dlouhou dobu byla považována za úspěšnou spíše v zahraničí než doma. Dodává, že šlo také o posledního izraelského politika, který dokázal zastávat velmi nekompromisní pozice v izraelsko-arabském konfliktu, aniž by ztratil sympatie západní veřejnosti. 

Více souvisejících

Izrael Benjamin Netanjahu Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

17. března 2024 21:20

První východočeské derby v play-off zvládly po boji Pardubice, Sparta udolala Liberec v nájezdech

Vyrovnané souboje před ohromujícími diváckými atmosférami byly k vidění o prvním hracím dni čtvrtfinálové fáze play-off Tipsport extraligy. Oba první zápasy dvou sérií Pardubice vs. Hradec Králové a Sparta vs. Liberec navštívilo přes 10 000 fanoušků a oba zápasy se nerozhodly v základní hrací době. Zatímco východočeské derby rozhodl po remíze 4:4 po prodloužení symbolicky proti svému oblíbenému soupeři Martin Kaut, v pražské O2 Areně se čekalo na rozhodnutí až do samostatných nájezdů, ve kterých nakonec Pražané odčinili to, že nedotáhli vedení 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy