Koronavirus v muslimských zemích: Boj s COVID-19 komplikují pravidla islámu

Pákistán zavedl v reakci na globální pandemii COVID-19 přísná ochranná opatření, včetně uzavření škol, zákazu veřejných shromáždění a uzavírání obchodů, které neprodávají potraviny ani léky. Na rozdíl od některých jiných zemí, které nařídily podobná opatření, by však účinky dlouhodobého opatření mohly mít fatální důsledky.

Pákistánský premiér Imran Khan uvedl, že „25 % Pákistánců si nemůže dovolit jíst dvakrát denně“. Vzhledem k tomu, že země vydává přísnější opatření a nutí lidi, aby zůstali doma a neměli výdělky, hladoví.

„Pokud zavřeme města ... na jedné straně je zachráníme před koronavirem, ale na druhé straně zemřou hladem ... Pákistán nemá podmínky které jsou ve Spojených státech nebo v Evropě. Naše země trpí vážnou chudobu,“ uvedl pro BBC.

Uprostřed pandemie se Pákistánci spojují, aby si vzájemně pomohli, problém však tvoří takzvaný zakát, tradiční muslimská charitativní daň. Muslim je povinen platit určitý podíl z některých komodit, které vlastní nebo získává (podle druhu se jedná o desátek, dvacátek nebo čtyřicátek) na dobročinné účely.

V arabštině se „zakát“ překládá „to, co čistí“, a podle pěti pilířů islámu je to pro muslimy jedna z nejdůležitějších náboženských povinností. Tato povinná almužna se počítá na 2,5% ročního nadměrného bohatství dané osoby. Pákistán je jednou ze šesti zemí, v nichž je vládou pověřena a vybírána.

Podle zprávy Stanfordského sociálního inovačního přehledu Pákistán přispívá na charitu více než 1% svého HDP, což jej řadí mezi „daleko bohatší země jako Spojené království (1,3%) a Kanadu (1,2%) a zhruba dvojnásobek toho, co dává Indie.

Mnoho darů směřuje k vytváření měsíčních balíčků, které poskytují základní potraviny, jako je čočka, ghí, mouka, olej, cukr a čaj. I když jsou obvykle distribuovány během ramadánu, nyní jsou rozdávány populaci postižené ekonomickými důsledky pandemie.

V celém Pákistánu se na WhatsApp a sociálních médiích šíří žádosti o dary. Ženy hrají významnou roli tím, že nabízejí své domy jako sběrná místa pro základní suroviny, jako je mouka, olej a čočka.

Sabiha Akhlaq, která řídí nadaci SSARA, mezinárodní charitativní organizaci, zdůraznila závažnost současné situace v Pákistánu: „Tam venku je to špatné. Jeden muž se rozplakal, protože jeho čtyřčlenná rodina byla 29 hodin bez jídla. “

Podle nedávného vládního průzkumu shromáždily pákistánské banky v letech 2018–2019 od populace 7 377 678 000 rupií (1,2 mld. korun) jen ze zakátu. Ale protože Pákistánci dávají peníze přímo těm, kteří to potřebují, skutečná hodnota je pravděpodobně mnohem vyšší.

Související

Více souvisejících

Pákistán Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy