Napětí v Hormuzském průlivu: Írán zadržel jihokorejský tanker s chemickým nákladem

Íránské úřady dnes ohlásily zadržení jihokorejského tankeru v Hormuzském průlivu kvůli znečišťování moře. Íránské agentury Fars a Tasmín později oznámily, že zadržena byla i posádka tankeru. Plavidlo směřovalo podle agentury AP ze Saúdské Arábie do Spojených arabských emirátů. Zadržení lodě potvrdilo jihokorejské ministerstvo zahraničí, podle nějž loď přepravuje chemické látky.

Poskytovatel informací o námořním provozu MarineTraffic má na své stránce informaci, že loď Hankuk Chemi, která plula pod jihokorejskou vlajkou, byla odpoledne u íránského přístavu Bandar Abbás. Podle posledních zpráv tam kotví. Íránská státní televize oznámila, že plavidlo veze 7200 tun etanolu. Jihokorejské ministerstvo zahraničí informovalo, že Soul do oblasti posílá vojáky z jejich pozic v Hormuzském průlivu. Jihokorejci se podílejí na ostraze vod proti pirátským útokům.

#Iran|ian media has published images of the South Korean flagged tanker MT Hankuk Chemi seized in the Persian Gulf by the IRGC.▪️The images show the moments in which the vessel was seized. pic.twitter.com/6MMO8Aht0q

— EHA News (@eha_news) January 4, 2021

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí řekl, že důvod zadržení lodě je "čistě technický" a souvisí pouze se znečištěním moře. O zadržení lodě podle gard požádaly úřady provincie Hormozgán. Dvacetičlennou posádku tvořili kromě Jihokorejců také Indonésané, Vietnamci a Barmánci.

AP upozornila, že v předchozí zprávě Teherán oznámil, že v nejbližších dnech očekává jihokorejského diplomata, který bude jednat o uvolnění miliard dolarů, jež patří Íránu a jsou zablokovány v Soulu.

Jak napsala AP, další námořní incident přispívá k napětí kolem Íránu a jeho vztahů s USA. Stupňuje se nyní, v posledních dnech mandátu protiíránsky zaměřeného amerického prezidenta Donalda Trumpa. V roce 2018 Trump odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a uvalil na Írán sankce.

Írán začal dohodu postupně vypovídat také a nejnověji oznámil, že nyní obohacuje uran už na 20 procent, což je v zásadním rozporu s limity povolenými dohodou. USA v neděli změnily názor na působení své letadlové lodi Nimitz. Původně ohlásily, že ji z Perského zálivu stahují, v neděli ale dosluhující ministr obrany Christopher Miller oznámil, že plavidlo zůstane v oblasti a bude tam dál plnit své povinnosti. Důvodem jsou podle něj íránské hrozby vůči USA.

Související

Více souvisejících

Írán tankery Saúdská Arábie Hormuzský průliv

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 23 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy