Napětí v Hormuzském průlivu: Írán zadržel jihokorejský tanker s chemickým nákladem

Íránské úřady dnes ohlásily zadržení jihokorejského tankeru v Hormuzském průlivu kvůli znečišťování moře. Íránské agentury Fars a Tasmín později oznámily, že zadržena byla i posádka tankeru. Plavidlo směřovalo podle agentury AP ze Saúdské Arábie do Spojených arabských emirátů. Zadržení lodě potvrdilo jihokorejské ministerstvo zahraničí, podle nějž loď přepravuje chemické látky.

Tanker, ilustrační foto
doporučujeme

Poskytovatel informací o námořním provozu MarineTraffic má na své stránce informaci, že loď Hankuk Chemi, která plula pod jihokorejskou vlajkou, byla odpoledne u íránského přístavu Bandar Abbás. Podle posledních zpráv tam kotví. Íránská státní televize oznámila, že plavidlo veze 7200 tun etanolu. Jihokorejské ministerstvo zahraničí informovalo, že Soul do oblasti posílá vojáky z jejich pozic v Hormuzském průlivu. Jihokorejci se podílejí na ostraze vod proti pirátským útokům.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí řekl, že důvod zadržení lodě je "čistě technický" a souvisí pouze se znečištěním moře. O zadržení lodě podle gard požádaly úřady provincie Hormozgán. Dvacetičlennou posádku tvořili kromě Jihokorejců také Indonésané, Vietnamci a Barmánci.

AP upozornila, že v předchozí zprávě Teherán oznámil, že v nejbližších dnech očekává jihokorejského diplomata, který bude jednat o uvolnění miliard dolarů, jež patří Íránu a jsou zablokovány v Soulu.

Jak napsala AP, další námořní incident přispívá k napětí kolem Íránu a jeho vztahů s USA. Stupňuje se nyní, v posledních dnech mandátu protiíránsky zaměřeného amerického prezidenta Donalda Trumpa. V roce 2018 Trump odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a uvalil na Írán sankce.

Írán začal dohodu postupně vypovídat také a nejnověji oznámil, že nyní obohacuje uran už na 20 procent, což je v zásadním rozporu s limity povolenými dohodou. USA v neděli změnily názor na působení své letadlové lodi Nimitz. Původně ohlásily, že ji z Perského zálivu stahují, v neděli ale dosluhující ministr obrany Christopher Miller oznámil, že plavidlo zůstane v oblasti a bude tam dál plnit své povinnosti. Důvodem jsou podle něj íránské hrozby vůči USA.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama