Netanjahu se setká s korunním princem Abú Zabí, Izrael schválil dohodu o normalizaci vztahů

Izraelská vláda dnes formálně schválila dohodu o normalizaci vztahů se Spojenými arabskými emiráty. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu krátce nato oznámil, že se při telefonickém rozhovoru s korunním princem emirátu Abú Zabí Muhammadem bin Zájidem Nahajánem domluvil na brzkém setkání. Informovala o tom agentura Reuters.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Ta zároveň s odvoláním na informovaný zdroj uvedla, že izraelská delegace v doprovodu amerických diplomatů navštíví 18. října Bahrajn, o den později SAE a 20. října se s týmem SAE vrátí do Izraele.

Rozhodnutí o normalizaci vztahů s Izraelem oznámily SAE v polovině srpna. Byly tehdy přitom teprve třetí arabskou zemí, která se k podobnému kroku rozhodla. Naposledy tak učinilo Jordánsko v roce 1994 a před ním Egypt v roce 1979. Nakonec dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem ve Washingtonu v září podepsal také Bahrajn.

Agentura Reuters poznamenala, že oznámení přišlo v době sílících obav z počínání Íránu v regionu. Prostředníka v jednáních dělaly Spojené státy. Palestinci dohody označili za zradu, jelikož podle nich podrývají jejich snahy vytvořit nezávislý stát na území, které Izrael okupuje.

Korunní princ Abú Zabí dnes na twitteru napsal, že s Netanjahuem hovořil o posílení bilaterálních vztahů a zajištění míru v regionu.

Netanjahu v prohlášení uvedl, že se s korunním princem Abú Zabí "brzy" setká, a doplnil, že se recipročně pozvali na návštěvu svých zemí. Dodal, že spolu jednali o podpoře spolupráce v obchodu, turismu, technologiích či energetice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sebevražedný útok u školy v Kábulu má nejméně 13 obětí

24.10.2020 17:32 Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si dnes vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu,…

Írán: Normalizace mezi Izraelem a Súdánem je výsledek výkupného

24.10.2020 11:05 Dohoda o normalizaci vztahů Izraele se Súdánem je "předstíraná" a podařilo se jí dosáhnout díky …

Erdogan potvrdil, že Turecko testuje ruský systém S-400

23.10.2020 21:02 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes potvrdil, že jeho země testuje systém protivzdušné…

NATO rozšíří své působení v Iráku, shodli se ministři

23.10.2020 18:37 Severoatlantická aliance plánuje zvýšit počet svých vojáků v Iráku a rozšířit svou působnost i do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama