Netanjahu se setká s korunním princem Abú Zabí, Izrael schválil dohodu o normalizaci vztahů

Izraelská vláda dnes formálně schválila dohodu o normalizaci vztahů se Spojenými arabskými emiráty. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu krátce nato oznámil, že se při telefonickém rozhovoru s korunním princem emirátu Abú Zabí Muhammadem bin Zájidem Nahajánem domluvil na brzkém setkání. Informovala o tom agentura Reuters.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Ta zároveň s odvoláním na informovaný zdroj uvedla, že izraelská delegace v doprovodu amerických diplomatů navštíví 18. října Bahrajn, o den později SAE a 20. října se s týmem SAE vrátí do Izraele.

Rozhodnutí o normalizaci vztahů s Izraelem oznámily SAE v polovině srpna. Byly tehdy přitom teprve třetí arabskou zemí, která se k podobnému kroku rozhodla. Naposledy tak učinilo Jordánsko v roce 1994 a před ním Egypt v roce 1979. Nakonec dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem ve Washingtonu v září podepsal také Bahrajn.

Agentura Reuters poznamenala, že oznámení přišlo v době sílících obav z počínání Íránu v regionu. Prostředníka v jednáních dělaly Spojené státy. Palestinci dohody označili za zradu, jelikož podle nich podrývají jejich snahy vytvořit nezávislý stát na území, které Izrael okupuje.

Korunní princ Abú Zabí dnes na twitteru napsal, že s Netanjahuem hovořil o posílení bilaterálních vztahů a zajištění míru v regionu.

Netanjahu v prohlášení uvedl, že se s korunním princem Abú Zabí "brzy" setká, a doplnil, že se recipročně pozvali na návštěvu svých zemí. Dodal, že spolu jednali o podpoře spolupráce v obchodu, turismu, technologiích či energetice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vraždu Chášukdžího podle amerických zpravodajců schválil korunní princ

26.02.2021 21:34 Aktualizováno Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít…

USA bombardovaly zařízení proíránských milic v Sýrii

26.02.2021 10:59 Spojené státy provedly při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joea Bidena vzdušné…

Izrael očkoval alespoň jednou dávkou vakcíny polovinu obyvatel

26.02.2021 10:02 Izraelští zdravotníci poskytli alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 už polovině obyvatel.…

Netanjahu přiznal, že darování vakcín je diplomatický krok. Dostalo je i…

24.02.2021 21:07 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes připustil, že se o vakcíny proti koronaviru podělil s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama