OSN: Izraelská armáda šikanuje humanitární pracovníky

Izraelská armáda šikanuje humanitární pracovníky a ochránce lidských práv, kteří působí v oblasti Masáfir Jatá na Západním břehu Jordánu. Tvrdí to odborníci, kteří pracují pro Radu OSN pro lidská práva. V květnu izraelský soud rozhodl, že se oblast stane cvičištěm a střelnicí izraelské armády, což mimo jiné znamená vystěhování 1200 Palestinců, uvedla dnes agentura AFP. Izraelská armáda se k situaci nevyjádřila.

Odborníci poukazují na situaci, kdy izraelská armáda mnoho hodin zadržovala humanitární pracovníky a ochránce lidských práv, přitom jim zabavovala doklady či auta. Experti OSN jsou znepokojeni osudem jednoho aktivisty ze skupiny Youth of Sumud, kterého bude soudit vojenský soud za napadení izraelského vojáka a za vstup na vojenské území. Podle odborníků proti muži neexistují důkazy. Domnívají se, že byl zadržen, protože ho izraelské úřady považují za hlavního organizátora protestů v oblasti.

Podle čtveřice odborníků, kteří monitorují stav lidských práv na palestinských územích, izraelské úřady prokazují při svém postupu "bezbřehou aroganci". "Šikanují také ochránce lidských práv a humanitární pracovníky, kteří se snaží chránit a podpořit lidi čelící závažnému porušování lidských práv v Masáfir Jatá," cituje z jejich prohlášení agentura AFP.

V květnu izraelský nejvyšší soud rozhodl, že kamenitá oblast na jihu Západního břehu Jordánu je od roku 1980 izraelským vojenským prostorem. Tím otevřel cestu k vystěhování obyvatel několika vesnic v oblasti. Podle odborníků OSN tak zhruba 1200 Palestincům hrozí "vynucené vystěhování a arbitrární přesun". Několik desítek lidí už muselo opustit své domovy a jejich stavení byla zbourána.

Související

Více souvisejících

Izrael OSN

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy