Pandemie covid-19 v Íránu se zhoršuje, Saúdská Arábie má přes 150 tisíc nakažených

Írán má už víc než 200.000 lidí, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem. Oznámila to dnes mluvčí íránského ministerstva zdravotnictví. Počtem úmrtí se země blíží 9400.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Mluvčí řekla, že za minulých 24 hodin se nákaza potvrdila u dalších 2615 lidí, takže celkově od začátku epidemie má země 200.262 nakažených. Na covid-19 zemřelo za minulý den 120 lidí, čímž se statistický údaj o úmrtích zvýšil na 9392.

Íránské úřady nepřestávají na občany naléhat, aby dodržovali bezpečný odstup, má-li se situace zlepšit. Červený, tedy nejvyšší stupeň pohotovosti, platí dnes v šesti z 31 íránských provincií, přičemž zasažena je celá země. Týká se to Východního Ázerbájdžánu na severozápadě, provincií Búšehr a Hormozgán na jihu, Kermánšáh na západě, Sístán a Balúčestán na jihovýchodě a Chúzestán na jihozápadě.

Náměstek ministra zdravotnictví Hosejn Erfaní v televizi řekl, že každá provincie si může o svých opatřeních proti pandemii rozhodnout sama.

Írán občanům v žádné fázi epidemie nenařídil povinnou izolaci, ale v březnu úřady uzavřely školy, zakázaly veřejné akce a cesty mezi provinciemi. Od dubna se tato opatření postupně uvolňují. Na začátku května měl Írán nejnižší denní nárůst nových případů, v minulých týdnech však ohlašuje znovu vysoká čísla a panují obavy z nové vlny nákazy.

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Saúdské Arábii dnes přesáhl 150.000 a 1184 lidí s nemocí covid-19 tam dosud zemřelo. S odvoláním na sdělení ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

Počet nakažených v království v uplynulých deseti dnech opět stoupl. Dnes tamní ministerstvo zdravotnictví informovalo o 4301 nových případech nákazy, což celkový počet dosud potvrzených infekcí zvýšilo na 150.292. Počet nakažených v zemi přitom přesáhl 100.000 7. června, 1000 mrtvých Saúdská Arábie hlásila v polovině měsíce.

Očekává se, že úřady zruší noční zákaz vycházení 21. června. Zda povolí letošní velkou pouť do Mekky, která má začít koncem července, ale zatím není jasné. Loni hadždž, který má vykonat každý muslim, pokud mu to prostředky a zdraví dovolí, podniklo 2,5 milionu věřících.

Saúdskoarabské úřady již vyzvaly muslimské země, aby odložily plánování účasti svých občanů na letošní pouti. Účast letos zrušily Indonésie, Singapur, Malajsie a Brunej. Jiné státy uvedly, že v nadcházejících dnech učiní konečné rozhodnutí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský prezident Ruhání zakázal svatby a tryzny, zároveň ale trvá na…

11.07.2020 15:47 Íránský prezident Hasan Rúhání dnes vyzval k zákazu velkých shromáždění jako svatby a smuteční…

V Iráku zemřela na covid-19 členka parlamentu

10.07.2020 19:45 V Iráku dnes zemřela na komplikace spojené s nemocí covid-19 členka tamního parlamentu. V zemi…

Izrael kvůli novým případům nákazy koronavirem uzavřel části měst

10.07.2020 18:49 V Izraeli jsou kvůli dalším případům nákazy koronavirem ode dneška uzavřeny části pěti měst, mezi…

Z chrámu Hagia Sofia bude opět mešita. Erdogan podepsal dekret

10.07.2020 16:52 Aktualizováno Istanbulský chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia), který nyní funguje jako muzeum, se po 85 letech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy