Pandemie v Izraeli: Ultraortodoxní židy s covidem tajně léčí dobrovolníci

V ultraortodoxních židovských obcích v Izraeli již několik měsíců o tisíce lidí s onemocněním covid-19 tajně pečuje rozsáhlá síť dobrovolníků. Ti za nemocnými docházejí přímo domů a patrně tak o něco snižují zatížení nemocnic. S odvoláním na reportáže izraelské televize o tom dnes informoval zpravodajský web The Times of Israel.

Židé, ilustrační fotografie

Iniciativu zahájily antisionistické sekty komunity charedim, aby se jejich nakažení členové nemuseli léčit v nemocnicích. Postupně se ale síť dobrovolníku rozrostla do celého společenství, zatímco nemocnice v zemi čelí velké zátěži kvůli nárůstu nakažených, uvedl web The Times of Israel s odvoláním na Kanál 12. Koronavirem nejpostiženější v Izraeli jsou právě ultraortodoxní obce a komunity izraelských Arabů.

Komunity charedim pode listu Financial Times tvoří zhruba desetinu izraelské populace a čtvrtinu nakažených. Velké rodiny často žijí v malých domácnostech a skupiny věřících se často spolu modlí a učí, což k šíření viru přispívá. Při první vlně nákazy představovali senioři z této komunity zhruba 70 procent hospitalizovaných.

Organizátoři ultraortodoxního dobrovolnického programu tvrdí, že poskytují lepší péči než izraelské zdravotnictví a zároveň zmírňují zatížení zdravotního systému. Princip by podle nich mohl fungovat i mimo ultraortodoxní židovskou komunitu.

V uplynulých šesti měsících se dobrovolníci postarali o více než 2000 lidí s vážným průběhem covidu-19 a aktuálně pečují o zhruba 170 lidí, jejichž stav je vážný. Podle organizátorů projektu v nemocnici od začátku iniciativy skončilo pouze deset až 15 nemocných, z nichž tři zemřeli. Jednoho z nich před smrtí natočil minulý týden Kanál 12.

Dobrovolníci podle organizátorů také poskytli domácí péči několika náboženským lídrům, kteří se plně zotavili.

Na záběrech z ústředí dobrovolníků v jeruzalémské ultraortodoxní čtvrti Mea Šearim bylo vidět lékařské vybavení a mnoho testovacích sad na covid-19. Organizátoři uvedli, že v několika městech mají 220 kyslíkových koncentrátorů.

Organizátor Jicchak Markovich ukázal seznam 170 pacientů, kterým organizace nyní poskytuje zdravotnickou podporu. Dodal, že stát o těchto nakažených a zhruba 330 dalších, kteří potřebují léky, v Jeruzalémě a řadě dalších měst neví. Odhadl, že podle lékařů v nemocnicích by asi 170 z těchto lidí bylo ve vážném stavu, což by znamenalo, že Izrael má skoro 1000 vážně nemocných s covidem-19, nikoliv 824, jak v neděli uváděly úřady. Dodal však, že lékaři rozhodují o případech, kdy je hospitalizace nevyhnutelná.

Kanál 12 natočil návštěvy dobrovolníků u několika nakažených seniorů v rámci ultraortodoxní obce. Byl mezi nimi i 76letý muž, kterého zdravotníci navštěvovali tři až čtyřikrát denně. Nemohl mluvit a několik dní se mu těžko dýchalo. Odmítal však jít do nemocnice a jeho rodina tvrdila, že by to pro něj bylo nebezpečné, jelikož zdravotnická zařízení jsou přetížená a on by zůstal sám. Nakonec byl muž podle televize převezen do nemocnice navzdory svému nesouhlasu a následně zemřel.

Nikdo z lékařů, kteří se na projektu podílí, nechtěl být jmenován. "Jako lékař se starám o lidské bytosti. Naším cílem není pomáhat lidem obcházet zákony. Chceme pomoci systému a ubrat mu trochu zátěže. Nejde tady o stát uvnitř státu," uvedl jeden z nich.

Ultraortodoxní organizátoři to ale vidí jinak. "Máme tu autonomii, no a co? Ukradli jsme snad něco? Jen pomáháme. Lidé se zotavují a skoro nikdo neumírá, takže lidé mohou říkat co chtějí, podle mně to (projekt) zachraňuje životy," uvedl jeden z organizátorů.

Podle nedělní bilance ministerstva zdravotnictví je v devítimilionovém Izraeli přes 54.800 aktivních případů koronaviru, jinak téměř 290.500 od začátku pandemie. Ve vážném stavu je 824 pacientů, z nichž plicní ventilaci potřebuje 230. Úmrtí s covidem-19 země dosud zaznamenala 1980. Sobotní poměr pozitivních testů za den činil 7,3 procent, což je výrazně méně než 15 procent hlášených koncem září.

Většina Palestinců chce rezignaci prezidenta Abbáse

21.09.2021 19:01 Skoro 80 procent Palestinců si podle nového průzkumu veřejného mínění přeje, aby prezident Mahmúd…

Tálibán zveřejnil seznam náměstků ministrů nové vlády, ani mezi nimi…

21.09.2021 13:41 Islamistické hnutí Tálibán jmenovalo náměstky ministrů nové afghánské vlády, kterou vytvořilo poté,…

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

18.09.2021 18:50 Omluva nestačí, řekl dnes Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel v…

Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných

18.09.2021 12:52 Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes v Dželálábádu na východě Afghánistánu vyžádala série…

Tálibán tvrdí, že řeší problémy, kvůli nimž jsou státní zaměstnanci bez…

16.09.2021 21:32 Nová afghánská vláda se snaží vyřešit řadu problémů, kvůli kterým zaměstnanci ve veřejném sektoru…

Členové Tálibánu se po obsazení prezidentského paláce v Kábulu poprali

15.09.2021 21:26 Mezi vůdci islamistického hnutí Tálibán, které od srpna vládne Afghánistánu, údajně propukl koncem…

Pákistánský vrtulník zachránil dva české horolezce

15.09.2021 07:32 Vrtulník pákistánské armády dnes ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka…

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

14.09.2021 19:32 Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků.…

Záchrana českých horolezců v Pákistánu dnes končí, vrtulník je vyzvednout…

14.09.2021 18:05 Záchrana dvou českých horolezců a jejich pákistánského kolegy bude v Pákistánu pokračovat ve středu…

Dva čeští horolezci zahájili v Pákistánu sestup

14.09.2021 09:55 Dva čeští horolezci a jejich pákistánský kolega, kteří uvázli v 6900 metrech na hoře Rakapoši v…

Související:

Právě se děje

reklama