Pandemie v Izraeli: Ultraortodoxní židy s covidem tajně léčí dobrovolníci

V ultraortodoxních židovských obcích v Izraeli již několik měsíců o tisíce lidí s onemocněním covid-19 tajně pečuje rozsáhlá síť dobrovolníků. Ti za nemocnými docházejí přímo domů a patrně tak o něco snižují zatížení nemocnic. S odvoláním na reportáže izraelské televize o tom dnes informoval zpravodajský web The Times of Israel.

Židé, ilustrační fotografie
doporučujeme

Iniciativu zahájily antisionistické sekty komunity charedim, aby se jejich nakažení členové nemuseli léčit v nemocnicích. Postupně se ale síť dobrovolníku rozrostla do celého společenství, zatímco nemocnice v zemi čelí velké zátěži kvůli nárůstu nakažených, uvedl web The Times of Israel s odvoláním na Kanál 12. Koronavirem nejpostiženější v Izraeli jsou právě ultraortodoxní obce a komunity izraelských Arabů.

Komunity charedim pode listu Financial Times tvoří zhruba desetinu izraelské populace a čtvrtinu nakažených. Velké rodiny často žijí v malých domácnostech a skupiny věřících se často spolu modlí a učí, což k šíření viru přispívá. Při první vlně nákazy představovali senioři z této komunity zhruba 70 procent hospitalizovaných.

Organizátoři ultraortodoxního dobrovolnického programu tvrdí, že poskytují lepší péči než izraelské zdravotnictví a zároveň zmírňují zatížení zdravotního systému. Princip by podle nich mohl fungovat i mimo ultraortodoxní židovskou komunitu.

V uplynulých šesti měsících se dobrovolníci postarali o více než 2000 lidí s vážným průběhem covidu-19 a aktuálně pečují o zhruba 170 lidí, jejichž stav je vážný. Podle organizátorů projektu v nemocnici od začátku iniciativy skončilo pouze deset až 15 nemocných, z nichž tři zemřeli. Jednoho z nich před smrtí natočil minulý týden Kanál 12.

Dobrovolníci podle organizátorů také poskytli domácí péči několika náboženským lídrům, kteří se plně zotavili.

Na záběrech z ústředí dobrovolníků v jeruzalémské ultraortodoxní čtvrti Mea Šearim bylo vidět lékařské vybavení a mnoho testovacích sad na covid-19. Organizátoři uvedli, že v několika městech mají 220 kyslíkových koncentrátorů.

Organizátor Jicchak Markovich ukázal seznam 170 pacientů, kterým organizace nyní poskytuje zdravotnickou podporu. Dodal, že stát o těchto nakažených a zhruba 330 dalších, kteří potřebují léky, v Jeruzalémě a řadě dalších měst neví. Odhadl, že podle lékařů v nemocnicích by asi 170 z těchto lidí bylo ve vážném stavu, což by znamenalo, že Izrael má skoro 1000 vážně nemocných s covidem-19, nikoliv 824, jak v neděli uváděly úřady. Dodal však, že lékaři rozhodují o případech, kdy je hospitalizace nevyhnutelná.

Kanál 12 natočil návštěvy dobrovolníků u několika nakažených seniorů v rámci ultraortodoxní obce. Byl mezi nimi i 76letý muž, kterého zdravotníci navštěvovali tři až čtyřikrát denně. Nemohl mluvit a několik dní se mu těžko dýchalo. Odmítal však jít do nemocnice a jeho rodina tvrdila, že by to pro něj bylo nebezpečné, jelikož zdravotnická zařízení jsou přetížená a on by zůstal sám. Nakonec byl muž podle televize převezen do nemocnice navzdory svému nesouhlasu a následně zemřel.

Nikdo z lékařů, kteří se na projektu podílí, nechtěl být jmenován. "Jako lékař se starám o lidské bytosti. Naším cílem není pomáhat lidem obcházet zákony. Chceme pomoci systému a ubrat mu trochu zátěže. Nejde tady o stát uvnitř státu," uvedl jeden z nich.

Ultraortodoxní organizátoři to ale vidí jinak. "Máme tu autonomii, no a co? Ukradli jsme snad něco? Jen pomáháme. Lidé se zotavují a skoro nikdo neumírá, takže lidé mohou říkat co chtějí, podle mně to (projekt) zachraňuje životy," uvedl jeden z organizátorů.

Podle nedělní bilance ministerstva zdravotnictví je v devítimilionovém Izraeli přes 54.800 aktivních případů koronaviru, jinak téměř 290.500 od začátku pandemie. Ve vážném stavu je 824 pacientů, z nichž plicní ventilaci potřebuje 230. Úmrtí s covidem-19 země dosud zaznamenala 1980. Sobotní poměr pozitivních testů za den činil 7,3 procent, což je výrazně méně než 15 procent hlášených koncem září.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdogan potvrdil, že Turecko testuje ruský systém S-400

23.10.2020 21:02 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes potvrdil, že jeho země testuje systém protivzdušné…

NATO rozšíří své působení v Iráku, shodli se ministři

23.10.2020 18:37 Severoatlantická aliance plánuje zvýšit počet svých vojáků v Iráku a rozšířit svou působnost i do…

USA uvalily sankce vůči třem iránským organizacím, na černé listině je i…

23.10.2020 15:27 Americké ministerstvo financí ve čtvrtek uvalilo sankce na tři íránské organizace, které viní z…

V Izraeli se opět demonstrovalo. Poprvé se přidali živnostníci, chtějí…

23.10.2020 12:21 Tisíce Izraelců přišly ve čtvrtek večer na demonstrace proti vládě a premiérovi Benjaminu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama