Podle kontroly Pentagonu smrtící útok dronu v Afghánistánu neprovázela nedbalost

Kontrola ministerstva obrany USA dospěla k závěru, že raketový útok z amerického dronu v Kábulu z 29. srpna neprovázela nedbalost ani žádná jiná pochybení. Dnes o tom informovala agentura AP. Při této bojové akci Američanů namířené proti údajným atentátníkům zemřeli civilisté.

Kontrolu provedl generálporučík Sami Said, který podle nejmenovaného zdroje AP zjistil, že přípravu útoku a určování cíle provázely určité nedostatky v komunikaci. Nicméně došel k závěru, že chyba se stala i přes opatření, která mají předcházet úmrtím civilistů. Said ve své zprávě uvedl, že útok je třeba chápat v kontextu situace, v jaké se odehrál. Připomněl, že americké jednotky byly ve stresu a že byly zahlceny informacemi o hrozbách, kterým čelí vojáci i civilisté na kábulském letišti. Tam jen o několik dní dříve při sebevražedném útoku přišlo o život 13 amerických vojáků a 169 Afghánců.

Při útoku na bílé osobní auto zemřel dlouholetý pracovník jedné americké humanitární organizace a devět jeho příbuzných, včetně sedmi dětí. Podle Saidovy zprávy se Američané skutečně domnívali, že auto, které sledují, představuje bezprostřední hrozbu a že na ně musejí zaútočit dříve, než se dostane blíž k letišti.

Ve dnech po tomto útoku zástupci amerického ministerstva obrany ujišťovali, že vše bylo v pořádku. Tvrdili to, přestože se hromadily informace o smrti civilistů, včetně dětí, a narůstaly pochybnosti ohledně toho, že v autě byly převáženy výbušniny. Said na základě své kontroly uvedl, že představitelé Pentagonu událost vyhodnotili příliš rychle a bez dostatečné analýzy. Said také neoznačil žádného konkrétního člověka, který by za tuto tragickou událost nesl odpovědnost, a není podle něho ani nutné podniknout žádné disciplinární kroky.

AP uvádí, že Spojené státy chtějí rodině vyplatit odškodné a případně ji odvézt z Afghánistánu.

Útok už v září označil za chybu americký generál Kenneth McKenzie a šéf Pentagonu Lloyd Austin se za něj omluvil.

USA po dvacetileté vojenské přítomnosti v zemi ukončily stažení z Afghánistánu v noci na 31. srpna. Od srpna se kontroly nad Afghánistánem ujalo radikální islamistické hnutí Tálibán, které zemi vládlo už v letech 1996 až 2001.

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Kyjev dostane další americkou pomoc. Má hodnotu stovek milionů dolarů

USA poprvé v letošním roce oznámily novou vojenskou pomoc Ukrajině. Připravena je dodávka v hodnotě až 300 milionů dolarů (v přepočtu téměř 7 miliard korun). Umožní ji úspory Pentagonu při dřívějších nákupech zbraní, zatímco se čeká na rozhodnutí Kongresu ohledně uvolnění dalších prostředků na pomoc Kyjevu. 

Více souvisejících

Pentagon Afghanistán

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 55 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy