Pompeo: USA nadále zajistí Izraeli vojenskou převahu v oblasti

Spojené státy budou Izraeli nadále zajišťovat vojenskou výhodu na Blízkém východě, a to i v rámci budoucích zbrojních kontraktů se Spojenými arabskými emiráty. V Izraeli o tom dnes ujistil šéf americké diplomacie Mike Pompeo, který zahájil pětidenní regionální cestu. Emiráty v srpnu jako třetí z arabských zemí ohlásily ochotu normalizovat vztahy s Izraelem.

Mike Pompeo
doporučujeme

Pompeo po svém dnešním jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem řekl, že je optimista a doufá, že k normalizaci přistoupí i další arabské země.

Mírové dohody s Izraelem dosud uzavřely jenom Egypt a Jordánsko. "Jsem velmi optimistický a myslím, že se k příležitosti uznat Izrael a spolupracovat s ním připojí další arabské státy," řekl Pompeo na tiskové konferenci.

Žádnou zemi sice nejmenoval, avšak tiskové agentury usuzují na možné kandidáty z předpokládaných příštích zastávek ministrovy cesty - jsou to kromě SAE také Súdán a Bahrajn.

Dohodu mezi Izraelem a SAE pomohly zprostředkovat USA, avšak kritici v Izraeli poukazují na to, že Američané hodlají emirátům prodat moderní zbraně včetně bojových letadel F-35. Poradce Bílého domu a prezidentův zeť Jared Kushner k tomu o víkendu řekl, že emiráty o nákup těchto letadel usilují "už dlouho".

Netanjahu ke stíhačkám po jednání s Pompeem řekl, že tento obchodní kontrakt mezi USA a emiráty nebyl součástí normalizační dohody a že on sám o kontraktu nevěděl. Premiér také řekl, že normalizační dohoda se SAE nezahrnuje podmínku izraelského souhlasu se zbrojními kontrakty. Izraelský list Haarec však napsal, že Netanjahu připustil, že se možná taková zbrojní dohoda zvažovala a že jeho nesouhlas s ní trvá.

Dnes premiér dodal, že ho Pompeo ujistil, že USA hodlají udržet kvalitativní vojenskou převahu Izraele. "Poskytovali jsme Spojeným arabskými emirátům vojenskou pomoc a zrevidujeme ten proces, abychom jim zajistili dodávky vybavení, jež potřebují k obraně svého národa proti Íránu. Učiníme to tak, abychom rovněž splnili své závazky vůči Izraeli," citoval list Pompea.

List Haarec upozornil, že legislativa z roku 2008 a 2017 dává Izraeli právo postavit se proti prodeji amerických zbraní některými státům. Tyto záležitosti se ale podle zvyklostí projednávají diskrétně a dohody se nezveřejňují, dodává list. Podle tohoto zákona musí americký prezident konzultovat s izraelskou vládou podpis jakékoli zbrojní dohody, která by mohla ohrozit izraelskou vojenskou převahu. Písemný souhlas ale požadován není.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S pompézními svatbami je konec. Epidemie utnula kontroverzní tradici v…

19.09.2020 14:15 Ve slavnostním účesu a nalíčení je Ayse Kelesová nádhernou nevěstou. Je ráda, že se jí podařilo…

Armáda našla v bejrútském přístavu 1,3 tuny zábavní pyrotechniky

19.09.2020 13:32 Libanonská armáda našla při prohledávání zničeného bejrútského přístavu 1,3 tuny zábavní…

Německo, Francie a Británie napsaly OSN. Nehodlají obnovit sankce proti…

19.09.2020 07:37 Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim…

Izrael má od začátku epidemie druhou uzávěru

18.09.2020 16:39 Aktualizováno Izrael ode dneška zavádí celoplošnou uzávěru ve snaze omezit šíření koronaviru. Platit bude do 11.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama