Pompeo čelí kritice za dohodu s Tálibánem, od chaosu se distancuje

Americký prezident Joe Biden podle bývalého ministra zahraničí Mikea Pompea stažení z Afghánistánu nezvládl. Minulá administrativa, k níž Pompeo patřil, uzavřela podle exministra s afghánským islamistickým hnutím Tálibán dobrou dohodu, která měla zajistit spořádaný odchod Američanů.

Pompeo, který se bude možná ucházet o prezidentskou nominaci, se k Afghánistánu vyjádřil ve středečním tweetu.

Pompeo si podle některých republikánů uvědomuje, že jeho zapojení do vyjednání dohody s Tálibánem, může ovlivnit jeho osud ve volbách.

John Bolton, který určitý čas působil jako bezpečnostní poradce bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, minulou administrativu za postup v Afghánistánu kritizoval. Podle něj se nemůže vyzout z chaosu při současném stahování.

Pompeo se nyní angažuje mezi významnými dárci pro kongresové volby, má dobré postavení mezi Trumpovými stoupenci, ale dění v Afghánistánu může uškodit i jemu, napsal server Politico. Osobně se loni sešel s vedením Tálibánu při podpisu dohody o stažení Američanů a existují z toho fotografie.

Trumpovu administrativu se snaží Pompeo od nynější situace v Afghánistánu distancovat. Řekl, že Bidenova vláda nedokázala Tálibán přinutit dohodu splnit. "Administrativa nahodile stáhla vojáky, kteří za sebou nechávají civilisty, vybavení a další," řekl Pompeo v rozhovoru s Fox News. Dohoda předpokládala stažení Američanů do 14 měsíců, záruku od Tálibánu, že přeruší kontakty s teroristy a nebude ohrožovat USA ani jejich spojence. Umožnila propustit 5000 vězňů a přezkoumání sankcí proti Tálibánu. Rozhovorů se neúčastnila afghánská vláda, což poškodilo její důvěryhodnost a legitimitu.

V minulosti Pompeo přiznával, že je dohoda problematická, ale hájil se tím, že musel splnit Trumpův příkaz zajistit rychlé stažení vojáků z Afghánistánu. Část republikánů nyní Pompea za dohodu kritizuje. "Náš ministr zahraničí podepsal s Tálibánem kapitulaci. Tálibán nás neporazil, porazili jsme sami sebe," řekl další bývalý bezpečnostní poradce H. R. McMaster.

Někdejší americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová, považovaná za další možnou uchazečku o prezidentskou kandidaturu, označila rozhovory s Tálibánem za "vyjednávání s ďáblem". "Někdy musíte jednat i s ďáblem, ale vyjednáváte s ním z pozice síly, ne slabosti. Vůči Tálibánu teď prostě nemáme žádné páky," prohlásila.

Ari Fleischer, který působil v administrativě George Bushe ml., jež o invazi do Afghánistánu rozhodla, řekl, že nepovažuje za problém to, že se s Tálibánem jednalo, ale že se vyhovělo jeho požadavku propustit 5000 vězňů dřív, než mírové rozhovory začaly.

Pompeo se podle jeho spojenců nebojí, že na něj dopadnou důsledky dohody s Tálibánem. Bude se držet verze, že se Biden nedržel dohody a využije situaci k útokům na Boltona. "John Bolton by byl nejraději, kdyby 50.000 Američanů v Afghánistánu bojovalo dalších 20 let. Prezident (Trump) a ministr zahraničí (Pompeo) měli plán spořádaného stažení, při zachování dohledu nad Tálibánem a záchraně amerických životů," sdělil nejmenovaný Pompeův spojenec.

"Měli jsme skutečné americké vedení a lituji, že ho teď nemáme," napsal Pompeo ve svém středečním tweetu komentujícím loňskou dohodu.

Podle průzkumu provedeného pro Politico považuje za dobře zvládnuté stažení z Afghánistánu jen 25 procent Američanů a podpora stažení klesla o 20 procent. Občané New Hampshiru, významného pro primární volby, odpovídali na otázku, kdo zavinil, že Tálibán znovu ovládl Afghánistán. Pompeovo jméno v odpovědích padlo zřídka, dotázaní vinu připsali hlavně afghánské vládě, Bidenovi a Trumpovi.

Související

Více souvisejících

Mike Pompeo Joe Biden Afghanistán Tálibán

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 20 minutami

Antony Blinken

Kapka naděje do poškozených vztahů USA a Saúdské Arábie. Blinken se sešel s korunním princem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se dnes setkal se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem. O důležitém setkání informovala agentura Reuters s tím, že mělo jít o „otevřený a upřímný rozhovor“ o celé řadě bilaterálních otázek. Mezi oběma zeměmi panuje i přes spojenectví viditelné napětí. Rijád obnovil diplomatické vztahy s Íránem a dosud nehodlá navazovat vztahy s jeho úhlavním nepřítelem Izraelem. 

Aktualizováno před 27 minutami

před 43 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Demonstrace, ilustrační foto

Půl milionu lidí protestovalo proti polské vládě. Panují podezření z neférového předvolebního boje

Polsko na podzim čekají parlamentní volby a vrcholné vedení země přijalo dokument, kterým se teoreticky může zbavit opozice. Bývalý premiér a šéf Evropské komise Donald Tusk tak ve spolupráci s různými opozičními stranami svolal demonstraci, které se zúčastnilo až půl milionu lidí. V zemi jsou některá základní lidská práva ve vážném ohrožení a značná část společnosti je nespokojená.  

včera

včera

včera

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno včera

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

včera

včera

Aktualizováno včera

Pavel a další prezidenti B9 podpořili Ukrajinu, protiruské sankce mají pokračovat

Prezidenti zemí Bukurešťské devítky (B9) v úterý na jednání ve slovenské Bratislavě vyjádřili podporu Ukrajině a vyzvali Rusko k ukončení agrese proti sousední zemi. Za Česko se jednání zúčastnil prezident Petr Pavel. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy