Těžké boje v Sýrii: Izrael zřejmě odpálil rakety na Damašek, Turci sestřelili vrtulník

Syrská protivzdušná obrana zneškodnila v noci na dnešek několik raketových střel, jež směřovaly na syrskou metropoli Damašek přes Izraelem okupované Golanské výšiny. S odkazem na syrská státní média o tom informovaly agentury AP a Reuters. Izrael incident odmítl komentovat. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) ale oznámila, že při raketovém útoku přišlo o život sedm lidí, z nichž tři byli syrští vojáci a čtyři členové íránských revolučních gard. Boje dnes pokračovaly i na severozápadě Sýrie, kde byl sestřelen vrtulník syrské armády. Oba piloti přišli podle SOHR o život.

Přidejte svůj názor 103 komentářů

F-16 Israel Defense Forces
doporučujeme

"Nepřátelské střely přišly z okupovaných Golan... a byly sestřeleny dříve, než zasáhly svoje cíle," uvedla ve vyjádření syrská armáda. Syrská tisková agentura SANA napsala, že protivzdušná obrana zachytila několik raket. Podle AP zaslechli obyvatelé Damašku kolem půlnoci hlasité exploze.

SOHR uvedla, že střely, jež zřejmě přiletěly z Izraele, mířily na pozice milic podporovaných Íránem. Podle SOHR rakety zasáhly pět zbrojních skladišť u mezinárodního letiště, které je poblíž Damašku. Jen několik hodin před útokem dorazila na letiště z Teheránu zbrojní zásilka. Organizace, která informace získává od spolupracovníků z místa, tvrdí, že o život přišli čtyři íránští gardisté a tři syrští vojáci. Při útoku připisovanému Izraeli minulý týden přišlo o život 23 lidí včetně tří Íránců. Cílem byla vojenská stanoviště u Damašku a na syrské hranici s Izraelem a Jordánskem.

Mluvčí izraelské armády uvedl, že nebude komentovat zprávy přicházející z cízích zemí. Ačkoliv se židovský stát k podobným útokům většinou nevyjadřuje, již v minulosti mnohokrát provedl podobné útoky na cíle v Sýrii, jež jsou podle něj napojeny na Írán. Teherán je přitom hlavním regionálním nepřítelem Izraele.

Írán v Sýrii posiluje svůj vliv a uzavřel s místní vládou řadu ekonomických a obchodních dohod. To prohlubuje obavy Izraele, což v posledních několika letech zvyšuje nebezpečí vypuknutí vojenského konfliktu v oblasti, napsala agentura Reuters.

Na severozápadě Sýrie pokračují několik týdnů těžké boje, v nichž chce syrská armáda se svými spojenci získat kontrolu nad provincií Idlib. Tam dnes povstalci podporovaní Tureckem sestřelili syrský vrtulník.

Turecko má v oblasti několik vojenských postů a v posledních dnech na ně podle SOHR poslalo 6500 vojáků jako posily. Mají pozice bránit proti postupující syrské armádě. Vojenský vrtulník byl sestřelen nad bojištěm krátce poté, co vzlétl z Halabu (Aleppa). Podobný incident se stal v úterý, kdy povstalci sestřelili syrský vrtulník u města Najrab.

Loading...
Vstupte do diskuze (103)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecký zásah v Idlibu je podle Erdogana otázkou času

19.02.2020 15:31 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že je pouze otázkou času, kdy Turecko zahájí…

Celou pravdu o sestřelení boeingu v Íránu se nedovíme? Vyvstal problém

19.02.2020 11:52 Černá skřínka z ukrajinského letadla, které bylo v lednu sestřeleno nad Íránem, je výrazně…

Izrael chce u Zdi nářků postavit vysokorychlostní trať, Jordánsko…

19.02.2020 09:20 Vysokorychlostní trať spojující Tel Aviv a Jeruzalém by nově měla vést až ke Zdi nářků. O schválení…

Haftarovy jednotky ostřelovaly přístav v Tripolisu, mířily na tureckou loď

18.02.2020 22:00 Síly polního maršála Chalífy Haftara dnes ostřelovaly přístav v libyjské metropoli Tripolisu, jež…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama