Saúdská Arábie pod palbou raket z Jemenu. Desítky mrtvých, chlubí se povstalci

Jemenští šíitští povstalci známí jako Húsíové vypálili deset balistických raket na letiště v saúdskoarabském pobřežním městě Džizán. Agentuře Reuters to řekl vojenský mluvčí Húsíů, podle kterého si útok vyžádal desítky obětí.

Humvee Saudi Arabian Army
doporučujeme

Mluvčí saúdskoarabské koalice bojující proti povstalcům informaci o obětech nepotvrdil a uvedl, že koaliční síly zneškodnily šest povstaleckých střel.

Letiště v Džizánu je pravidelně terčem húsíjských střel či bezpilotních letounů. Mluvčí povstalců prohlásil, že poslední úder byl "největší operací se středními balistickými zbraněmi" od začátku války v Jemenu.

V konfliktu proti sobě stojí šíitští Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Útoky povstalců na cíle v Saudské Arábii v posledních měsících nabírají na intenzitě, koalice v reakci na to míří na vojenské cíle povstalců v Jemenu, především v okolí hlavního města Saná, které je pod jejich kontrolou.

Odpálení raket na Džizán je druhým útokem, který dnes povstalci ohlásili. Předtím údajně vyslali bezpilotní letouny ke kontrolním věžím letiště Abhá na jihozápadě Saúdské Arábie a letecké základny Chamís Mušajt. Druhá strana v reakci oznámila, že sestřelila dron letící ze Saná k rezidenční čtvrti města Chamís Mušajt.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět pomáhá Libanonu po mohutné explozi. Francie pošle tuny zdravotnického…

05.08.2020 11:21 Na palubě dvou vojenských letounů má dnes do Libanonu dorazit pomoc, kterou po mohutné úterní…

Exploze v Bejrútu: Česko vyšle tým USAR na záchranu z trosek, letět má…

05.08.2020 10:45 Aktualizováno Česko vyšle do Bejrútu na pomoc po ničivé explozi speciální tým hasičů USAR cvičený na vyprošťování…

Český turista po ničivém výbuchu kontaktoval ambasádu v Bejrútu, je v…

05.08.2020 10:08 Po úterní ničivé explozi v Bejrútu se na velvyslanectví ČR v libanonském hlavním městě obrátil…

Počet obětí masivní exploze v Bejrútu přesáhl 100, patrně ještě poroste

05.08.2020 09:25 Gigantická exploze v přístavu v Bejrútu, která poničila několik čtvrtí, si vyžádala již přes 100…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama