Saúdskoarabský král Salmán se podrobil operaci, v nemocnici si ještě poleží

Saúdskoarabský král Salmán se podrobil úspěšné operaci, při níž mu lékaři odebrali žlučník. Podle dnešní zprávy saúdskoarabské agentury SPA zůstane čtyřiaosmdesátiletý monarcha několik dalších dní v nemocnici.

Ilustrační foto
doporučujeme

Hospitalizován byl před několika dny kvůli zánětu žlučníku. Podle SPA provedli specialisté z nemocnice Krále Fajsala zákrok laparoskopicky. Jde o méně rizikovou metodu, při níž stačí menší operační rána, což znamená kratší dobu pro zotavování.

Královský palác ve zprávě o operaci uvedl, že král děkuje všem, kdo mu přáli dobré zdraví.

Saúdskou Arábii vede král Salmán od roku 2015 a, jak napsala agentura AP, je považován za posledního monarchu své generace. Po smrti zakladatele království krále Abdal Azíze v roce 1953 se na trůnu střídali jeho synové, z nichž mnozí už zemřeli a ti zbylí jsou ve vysokém věku.

Saúdská Arábie je absolutní monarchie, jeden z největších těžařů ropy a strážce nejvýznamnějších památek islámu. Panovníkovo zdraví je klíčový faktor udržení stability země.

Po Salmánovi by měl na trůn nastoupit poprvé příslušník nové generace, Salmánův syn a korunní princ Muhammad bin Salmán. Je mu 34 let a zemi by mohl vést desítky let, uvádí AP. Od svého jmenování následníkem trůnu provedl některé reformy - například umožnil ženám řídit automobily, odňal část pravomocí náboženské policii a uvolnil některé další konzervativní zvyklosti.

Má ale také mnoho kritiků, zejména za počínání království v Jemenu, zatýkání kritiků a především za okolnosti předloňské vraždy jednoho z nich, novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.

AP připomíná, že Saúdská Arábie není jedinou zemí v oblasti Perského zálivu, jejíž panovník churaví. Dnes odcestoval do USA jednadevadesátiletý kuvajtský emír Sabah Ahmad Džábir Sabah, který byl operován v neděli. V jeho případě ale důvod zákroku není znám. V USA se má dále léčit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na obranný průmysl

12.08.2020 19:39 Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na svůj obranný průmysl. Pokus o krádež dat připsal…

Více než polovina bejrútských nemocnic je podle WHO mimo provoz

12.08.2020 18:13 Po ničivém výbuchu z minulého týdne je více než polovina zdravotnických zařízení v libanonském…

Irák zrušil návštěvu tureckého ministra, kvůli incidentu na hranicích

12.08.2020 07:25 Irák zrušil nadcházející návštěvu tureckého ministra obrany kvůli incidentu, během nějž byli v…

Libanon eviduje rekordní denní nárůst případů covidu-19

11.08.2020 21:50 Libanon dnes hlásí rekordní nárůst případů nákazy koronavirem. Nemoc covid-19 se tam za uplynulý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama