Skočil z budovy? Turecko vyšetřuje smrt zakladatele Bílých přileb jako sebevraždu

Smrt jednoho ze zakladatelů syrské dobrovolnické organizace Bílé přilby Jamese Le Mesuriera vyšetřuje turecká policie jako sebevraždu, napsala podle agentury AFP místní média. Ženě bývalého britského důstojníka bylo nicméně zakázáno vycestovat ze země, dokud vyšetřování neskončí.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Bílé přilby
doporučujeme

Le Mesurier byl v pondělí brzy ráno nalezen mrtvý u vchodu do domu, kde bydlel. Podle místního tisku měl zlomené obě nohy a poraněnou hlavu. Turecká policie se domnívá, že zemřel při pádu z budovy.

Policie nyní mimo jiné prověřuje Le Mesurierovy zdravotní záznamy. Brit u lékařů hledal pomoc kvůli psychickým problémům, napsala soukromá tisková agentura DHA.

Turecké úřady prozatím zakázaly Le Mesurierově ženě, aby zemi opustila. Emma Hedvig Christina Winbergová už ve středu asi tři hodiny vypovídala na policii. Turecká média informovala, že Le Mesurier vyhledal lékařskou pomoc kvůli stresu, kterým trpěl, a užíval léky na spaní a antidepresiva. Údajně i Winbergová policii řekla, že měl dva týdny před svou smrtí sebevražedné myšlenky. Tělo zakladatele Bílých přileb bylo ve středu převezeno do Británie.

Osmačtyřicetiletý Le Mesurier byl bývalým důstojníkem britské armády. Založil a řídil nevládní organizaci May Day Rescue, která vytvořila dobrovolnickou organizaci Syrská civilní obrana přezdívanou Bílé přilby a trénovala jejich příslušníky. Bílé přilby jsou organizací dobrovolných záchranářů, kteří působí v povstalci ovládaných oblastech.

V roce 2016 získal Le Mesurier od královny Alžběty II. Řád britského impéria za "svou práci pro Syrskou civilní obranu a ochranu civilistů v Sýrii". Bílé přilby byly rovněž několikrát nominovány na Nobelovu cenu za mír.

Rusko a jím podporovaný syrský režim prezidenta Bašára Asada však organizaci obviňuje z toho, že v oblastech, kde působí, podporuje radikální povstalce. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nedávno na twitteru Le Mesuriera obvinil, že je bývalým agentem britských tajných služeb a je napojený na "teroristické skupiny".

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Absurdní a nebezpečný. Světový tisk ztrhal Trumpův mírový plán

29.01.2020 11:37 Světový tisk dnes reaguje na nový americký plán, který má vyřešit izraelsko-palestinský konflikt.…

Pentagon mlží. Kolik vojáků bylo zraněno při íránském útoku?

29.01.2020 08:14 Na pět desítek zvýšilo americké ministerstvo obrany počet vojáků, kteří utrpěli zranění mozku 8.…

Rusko reaguje na Trumpův plán výzvou Izraelcům a Palestincům

29.01.2020 07:18 Aktualizováno Rusko v úterý v reakci na představení amerického mírového plánu pro Blízký východ, který počítá se…

Netanjahu prozradil Palestincům, kde budou mít hlavní město

28.01.2020 21:35 Americký mírový plán pro Blízký východ počítá s tím, že hlavní město palestinského státu bude v Abú…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama