Smrt Solejmáního podle gardistů povede k osvobození Jeruzaléma

Zabití velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního povede k osvobození Jeruzaléma. Podle íránské agentury Tasním to dnes řekl mluvčí íránských revolučních gard Ramzán Šaríf. Solejmání a vlivný vůdce irácké milice Abú Mahdí Muhandis byli zabiti na příkaz Bílého domu při útoku z dronu 3. ledna.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Rozhořčený dav v Bagdádu doprovodil vůz s rakví zesnulého generála Sulejmáního
doporučujeme

Solejmání byl na americkém seznamu teroristů, dohlížel na íránský jaderný program a byl považován za architekta strategie takzvaných zástupných válek.

Americkým demokratickým politikům se nicméně nelíbilo, že prezident Donald Trump příkaz k útoku vydal bez konzultace s Kongresem.

"Zbabělý a krutý americký atentát na velitele Solejmáního a Abú Mahdího Muhandise s boží vůlí povede k osvobození Jeruzaléma," uvedl dnes Šaríf.

Od íránské islámské revoluce v roce 1979 Írán odmítá uznat Izrael a podporuje palestinské militantní skupiny. Izrael, USA a Saúdská Arábie naopak dlouhodobě Írán viní, že podporuje terorismus a podněcuje napětí na Blízkém východě. Teherán obvinění odmítá.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci si převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael v roce 1967 obsadil a později anektoval, nárokují jako své hlavní město. Izrael naopak celý Jeruzalém označuje za své nedělitelné hlavní město. Anexi východní části mezinárodní společenství neuznává s tím, že status města by se měl vyřešit jednáním. Trump ale od této tradiční pozice již předloni odstoupil, když do Jeruzaléma z Tel Avivu přesunul americkou ambasádu.

Koncem ledna Trump představil svůj plán pro mír na Blízkém východě, jehož zveřejnění bylo dlouho odkládáno. Šéf Bílého domu při té příležitosti řekl, že plán obsahuje základy pro "realistické dvoustátní řešení", tedy vytvoření palestinského státu po boku Izraele. Dokument sice počítá s vytvořením nezávislého palestinského státu, zároveň však označuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město Izraele a uznává izraelskou svrchovanost nad části Západního břehu Jordánu. Palestinské vedení plán odmítlo.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael udeřil proti Islámskému džihádu v Sýrii a Pásmu Gazy

24.02.2020 21:40 Aktualizováno Izrael v noci na dnešek podnikl nálety proti radikální palestinské skupině Islámský džihád v Sýrii…

V Íránu zemřelo na nový koronavirus 50 lidí, píše agentura. Nákaza…

24.02.2020 13:58 Aktualizováno Počet obětí nového typu koronaviru v íránském městě Kom vzrostl ze 12 na 50, informovala dnes…

Covid-19 se dál šíří na Blízkém východě. Kuvajt, Irák a Bahrajn oznámily…

24.02.2020 13:38 Aktualizováno První případy nákazy novým koronavirem dnes oznámily Kuvajt, Bahrajn a Irák. V Kuvajtu jsou…

Papež oponuje Trumpovi. Varoval před "nespravedlivým řešením" mezi…

23.02.2020 16:09 Papež František dnes varoval před "nespravedlivými" řešeními zaměřenými na ukončení konfliktu mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama