Spojené státy jsou odsouzeny k porážce? Politolog upozornil na závažný problém

NÁZOR - "Nepřítel se dostal ke slovu." Tato slova, která s oblibou užívají američtí vojenští velitelé, připomíná politolog Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Dodává, že fráze, která navzdory přesvědčení mnohých nepochází od amerického generála Jima Mattise, ale starověkého čínského vojenského stratéga Sun-c' a odrážejí jeho poučku "poznej svého nepřítele", vystihují hlavní chybu politiky amerického prezidenta vůči Íránu.

Závažné důsledky

V důvěrné depeši, která unikla letos v létě, tehdejší britský velvyslanec ve Washingtonu Kim Darroch napsal to, co je většině lidí zřejmé - že Donald Trump odstoupil od dohody o íránském jaderném programu především proto, že šlo o dohodu, kterou uzavřel jeho předchůdce Barack Obama, poukazuje politolog. Dodává, že Trump neměl připravenou žádnou další strategii.

Darroch také poznamenal, že americký ministr zahraničí Mike Pompeo se pokusil od Trumpa v této otázce částečně distancovat a v soukromí zdůrazňoval, že šlo o prezidentovo rozhodnutí, nastiňuje Zakaria. Zdůrazňuje, že krok sice mohl být motivován vnitropolitickými důvody, ale má závažné geopolitické důsledky.

"Zdá se, že strategií Trumpovy administrativy, tak jak stojí, je znásobit tlak na Írán, přinutit další země, aby se držely jednostranných sankcí Spojených států, a vsadit na to, že toto přiměje Írán ke kapitulaci," píše odborník. Připomíná, že původní reakce Teheránu byla opatrná a Írán se pouze snažil Spojené státy obejít.

Země se tak dále držela dohody o jaderném programu a snažila se obchodovat s ostatními státy, poukazuje Zakaria. Vysvětluje, že tento přístup ale selhal, protože mezinárodnímu finančnímu systému dominuje americký dolar a sankce zafungovaly.

Íránská ekonomika dostala tvrdý úder a export íránské ropy výrazně poklesl, připomíná politolog. Dodává, že evropské země sice zuří kvůli zneužívání pozice dolaru a pokusily se přijít s alternativním platebním mechanismem, ale zatím bez úspěchu.

Následně se Írán snažil demonstrovat, že maximální nátlak bude Spojené státy něco stát, a tak začal znepříjemňovat cestu lodím v Perském zálivu, kudy proudí pětina světových dodávek ropy, uvádí expert. Podotýká, že Írán také sestřelil americký dron, čímž vzkázal Pentagonu, že má prostředky, kterými může bránit americkému průzkumu v regionu.

"A nyní Teherán - pravděpodobně za pomoci prostředníků a spojenců v regionu - zřejmě stojí za přesným útokem na hlavní saúdskoarabské ropné rafinerie," pokračuje Zakaria. Zdůrazňuje, že útok byl tak účinný, že zpočátku omezil produkci ropy v zemi o polovinu a vyslal jasnou zprávu, že konflikt s Íránem přesáhne hranice Blízkého východu a naruší dodávky ropy ve světě.

Válka je umění

Nepřítel se dostal ke slovu a jeho chování je jiné, než Trumpova administrativa očekávala, deklaruje politolog. Vysvětluje, že maximální nátlak neumírnil íránské jednání, ani nepřiměl Teherán zasednout k jednacímu stolu, ale vyprovokoval jej k odvetě, protože sankce jsou natolik drtivé, že Írán cítí, že provokativním, ba dokonce nebezpečným jednáním má máloco ztratit.

Do hry vstupuje podle politologa také íránská vnitřní politika, jelikož dohoda o jaderném programu neměla podporu zastánců tvrdé linie nejen ve Washingtonu, ale také v Teheránu a někteří z nich se snažili odvolat hlavního íránského vyjednavače, ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa už jen kvůli tomu, že si potřásl rukou s tehdejším americkým prezidentem Obamou.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ti, kteří dohodu odmítali, tvrdili, že Teherán činí velké ústupky, když se zbaví 98 % svého obohaceného uranu a zalije betonem svůj plutoniový reaktor, které nestojí za americký příslib uvolnění sankcí a zapojení Íránu do světové ekonomiky, konstatuje odborník. Podotýká, že tito stoupenci tvrdé linie varovali, že Washington své sliby nedodrží, a nyní - když Trump dohodu vypověděl - cítí zadostiučinění.

"Země se spojenci prosperují a země bez spojenců chřadnou," cituje Zakaria slova bývalého amerického ministra obrany Mattise. Skutečnost, že USA realizují novou, riskantní strategii vůči Íránu bez podpory většího počtu spojenců, označuje za šokující.

Trump ale jedná s evropskými spojenci špatně a to bylo zřejmě hlavním důvodem Mattisovy rezignace, připomíná politolog. Dodává, že také tito spojenci se dostali ke slovu a místo toho, aby pomáhali, snaží se mařit americkou politiku vůči Íránu. Dokonce i Spojené arabské emiráty, zřejmě nejbližší spojenec Saúdské Arábie, se v posledních měsících začaly distancovat od Rijádu a snaží se vybruslit z neúspěšné vojenské intervence v Jemenu, uvádí odborník.    

Sun-c' napsal, že válka je umění a vítězství je možné pouze s velitelem, který ví, kdy je čas na bitvu a je připraven, zatímco bezhlavý, výbušný a pyšný velitel je garancí porážky, konstatuje politolog. Jde podle něj o trefnou analýzu z dávných časů.

Související

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 57 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

MS v hokeji

Kanada si připsala druhou tříbodovou výhru. Lotyši vyhráli v prodloužení opět díky Daugavinšovi

Hokejisté Dánska možná pomýšleli na to, že by mohli v Praze zopakovat dva roky starou senzaci a vyhrát nad Kanadou třeba stejným výsledkem 3:2, jenže na to mohli pomýšlet maximálně tak první dvě třetiny. Po nich totiž Seveřané ztráceli na favorita pouze gól, když prohrávali 1:2, přičemž především ve druhé třetině dokázali Dánové Kanadě zatápět. Jenže zámořští mají ve svých řadách vycházející hvězdu Bedarda, který opět ukázal svou genialitu, k níž přidal hned dvě branky. Nejen díky nim, ale pak i suverénně odehrané třetí třetině nakonec Kanada dokráčela k jasné výhře 5:1. Daleko vyrovnanější duel se v neděli odpoledne hrál v Ostravě, kde Lotyši s Francouzi dospěli až do prodloužení, v němž za stavu 2:2, podobně jako v prvním zápase s Polskem, rozhodl o vítězství pobaltského účastníka turnaje jen vteřinu před koncem kapitán Daugavinš. 

včera

Šojgu a Putin v důvěrném hovoru

Šojgu skončil na postu ministra obrany. Putin ho odvolal

Ruský prezident Vladimir Putin dekretem odvolal Nikolaje Patruševa z funkce tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace a na jeho místo jmenoval Sergeje Šojgua, který dosud působil jako ministr obrany. Za nového ministra obrany Putin navrhl jmenovat dosavadního vicepremiéra Andreje Belousova. Vyplývá to z návrhů, které šéf Kremlu zaslal horní komoře parlamentu - Radě federace, informuje Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Netanjahu dosáhl takové rovně genocidy, že by mu ji záviděl i Hitler

Dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opět ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. V reakci na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Erdogan prohlásil, že pokud jde o genocidu, dosáhl izraelský premiér takové úrovně, že by mu ji záviděl i nacistický diktátor Adolf Hitler. Informovala o tom turecká agentura Anadolu.

včera

MS v hokeji

Slováci nedali Kazachům šanci a porazili je 6:2, Finové si s Brity pohráli jako kočka s myší

Stejně jako v sobotu, tak i v neděli je na letošním hokejovém světovém šampionátu na program hned dvanáct zápasů. Hned polední zápas v Ostravě zajímal především naše východní sousedy Slováky, kteří opět zaplnili Ostravar Arenu. V ní viděli dominantní výkon svých miláčků, kteří nastoupili na Kazachy už v první třetině takovým způsobem, že na ně asijský soupeř nedokázal adekvátně odpovědět a nakonec prohráli vysoko 2:6. Vysokou prohru na rozdíl od jejich prvního zápasu s Kanadou si odnášejí z poledního nedělního zápasu i Britové, když je Finsko porazilo jasně 8:0. 

včera

Jan Bartošek

Bartošek zvažuje žalobu na Okamuru za slova o Hitlerovi

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvažuje o podání žaloby v souvislosti s výroky, kterými byl minulý týden na sněmovní schůzi terčem ze strany předsedy SPD Tomia Okamury. Okamura na řečnickém pultíku Bartoška označil za "novodobého Hitlera".

včera

včera

včera

včera

Pásmo Gazy

Počet obětí války v Gaze stoupl na 35 tisíc

Na 35.034 stoupl počet obětí války v Pásmu Gazy, která trvá již více než sedm měsíců. Uvedlo to v neděli tamní ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem. Většina z obětí byli civilisté, informuje agentura AFP.

včera

včera

Poláci trápili obhájce bronzu z Lotyšska, USA si poradily s Němci. Dánové s přehledem přejeli Rakousko

Ostravská skupina letošního mistrovství světa v ledním hokeji měla hned ve druhý hrací den blízko k senzaci, o kterou se postarali málem nováčci z Polska. Tato země, která se v elitní divizi MS objevila po dlouhých 22 letech, totiž zaskočila hokejisty Lotyšska obhajující na tomto šampionátu bronzové medaile. V tomto utkání se skóre přelévalo ze strany na stranu, až se za stavu 4:4 šlo do prodloužení, v němž rozhodl Daugavinš. Daleko jednoznačnější duel se v Ostravě hrál v sobotu večer, kdy si Američani spravili chuť po předešlé porážce se Švédy vysokou výhrou 6:1 nad Německem. Podobně jednoznačný duel se odehrál v sobotu odpoledne i v pražské skupině, kde Dánové přehráli Rakousko 5:1. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy