KOMENTÁŘ | Co přijde v letošním roce? Česko bude v centru dění a nikdo nezná Trumpovy plány

S každou změnou letopočtu se snažíme bilancovat rok uplynulý a odhadovat, co nás čeká v tom dalším. Nejinak je tomu i v roce 2025, z něhož zub času ukousl teprve pár dnů. Každého v osobní rovině čeká něco jiného, existují ale věci, které mění všechny životy podobným způsobem.

Rok 2024 přinesl celou řadu šoků, změn a nejistot. EuroZprávy.cz už psaly o tom, že šlo o jeden z geopoliticky nejvíce turbulentních roků. Mohli jsme pozorovat prezidentské volby v Rusku, které potvrdily neupadající moc Vladimira Putina. Tytéž volby ve Spojených státech pak určily jako vítěze bývalého republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa.

Na evropském kontinentu si vybírali parlament nejen Francouzi a Britové, ale také všichni občané Evropské unie ve volbách do Evropského parlamentu. To znamenalo změnu složení Evropské komise a střídání ve vedení Rady EU a Evropské rady. Pozice šéfky unijní diplomacie se ujala bývalá estonská premiérka Kaja Kallasová.

Bezpečnostní krize

Tyto změny předznamenávají, že se letos vyplatí bedlivě sledovat dění na diplomatickém poli. Letošní rok může přinést konec plnohodnotné války na Ukrajině, pokud se Trumpovi podaří dodržet to, co slíbil. Zároveň ji však může prohloubit, neboť není jisté, zda Putin a jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj přistoupí na iniciativy budoucího prezidenta USA.

Konflikt na Ukrajině zdaleka není tím jediným, který světové vůdce trápí. Války aktuálně probíhají na téměř každém kontinentu a hrozí vypuknutí zaměstnává. Experti a politici naznačují, že jsme uprostřed třetí světové války, která vypadá úplně jinak než předchozí dvě. Pokud jim dáme za pravdu, pozorujeme globální konflikt v asymetrickém měřítku, kdy proti sobě jen výjimečně bojují státy jako celek.

Transatlantická nejistota

Do vedení Bílého domu brzy nastoupí Trump, který se nechal slyšet, že by rád zabral Grónsko, Kanadu a Panamský průplav. Jeho velmi nadsazená tvrzení obvykle znamenají, že se k něčemu chystá, nicméně ne k něčemu tak rozsáhlému jako je válka se dvěma státy Severoatlantické aliance.

I pro nejlepší analytiky je velkou záhadou, které Trumpovy výroky brát vážně. Je však téměř jisté, že budoucí americký prezident nastaví vysoká cla v rámci severoamerické organizace volného obchodu USMCA, zintenzivní ochranná opatření vůči Číně a zavede další obchodní opatření proti Evropské unii.

Spojené státy v bodu varu

Celospolečenské napětí ve Spojených státech kulminovalo již tradičně během listopadových prezidentských voleb, při nichž oba kandidát, Donald Trump a Kamala Harrisová, neváhali rozdmýchávat nenávist vůči tomu druhému. Velice intenzivní předvolební kampaně sice jsou jakousi značkou voleb amerického lídra, nicméně od roku 2016 jsou tyto bojůvky čím dál intenzivnější.

Nyní je v USA mnoho témat, v nichž se velké části společnosti neshodnou a jakékoli Trumpovo rozhodnutí bude pro Američany jen další provokací – bez ohledu na jeho kontroverzi.

Volby v EU

Němci si v únoru vyberou nové složení Bundestagu, což může znamenat konec dosavadního kancléře Olafa Scholze. Politická krize patrně čeká Francii. Evropská unie se bude muset mít na velkém pozoru, neboť změny v těchto dvou zemích mají potenciál ovlivnit směřování celého bloku.

Pro letošek budou mimořádně (a bez nadsázky) důležité volby v České republice. Pokud se do nové vlády dostanou krajně pravicové strany nebo komunisté, můžeme očekávat změnu celkového směřování Česka na východ, což bude těžká rána pro východní křídlo NATO i západní snahu o podporu Ukrajiny – a velmi příznivá zpráva pro Moskvu.

Rostoucí Asie

Zmínili jsme, že Trump zřejmě zintenzivní obchodní opatření proti Číně. Přesto budeme sledovat růst některých asijských zemí v čele právě s Čínou a Indií. Dvě nejobydlenější země světa postupně míří k vrcholu a na poli vlivu v regionu zdárně konkurují Washingtonu.

Teď bude zcela klíčové sledovat, s jakými rozhodnutími Trump přijde, neboť každé jedno z nich může buď značně omezit vliv USA v populačně nejbohatším regionu nebo ho naopak posílit. Pokud tento vliv chce budoucí prezident udržet, potřebuje se zaměřit na těsné spojenecké závazky s Tchaj-wanem, Jižní Koreou a Japonskem – a vyhnout se „románku“ se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem.

Snaha o záchranu lidských práv

Oblastí, která za posledních několik let utrpěla zdaleka nejvíce, jsou lidská práva. Mezinárodní trestní soud v nizozemském Haagu rozjel hned několik trestních stíhání, a ještě ho zřejmě pár takových čeká. Jejich terčem jsou především ruští a izraelští představitelé, je ale možné čekat řízení proti jedincům z Myanmaru nebo některých arabských zemí.

Každé rozhodnutí Izraele a jeho nepřátel z Hamásu, Hizballáhu nebo Jemenu může vést k dalšímu narušení lidských práv. Totéž platí pro aktuálně budovanou syrskou vládu poté, co padl režim tamního diktátora Bašára Asada.

Vrací se Islámský stát?

Za poslední týdny svět zasáhly zprávy o teroristických útocích mimo jiné z německého Magdeburgu nebo amerických měst New Orleans a Las Vegas. Existují přitom reálná podezření, že se na některých z nich podílela teroristická organizace Islámský stát. Válka s ním ještě zdaleka neskončila, a nejen západní spojenci stále bombardují jeho pozice v mnoha oblastech Blízkého východu. Velmi aktivní je rovněž ve středoafrickém Sahelu, kde působí utrpení například v Nigérii, Burkině Faso nebo Mali.

Související

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války Komentář

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti

Na počátku května 1945 se druhá světová válka v Evropě blížila ke svému neodvratnému závěru. Třetí říše se hroutila, Berlín padl 2. května, Adolf Hitler několik dní předtím spáchal sebevraždu a spojenecké armády – západní i sovětské – postupovaly nezadržitelně vpřed. V tomto kontextu vydal 4. května vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, generál Dwight D. Eisenhower, rozhodující rozkaz k zahájení postupu amerických jednotek na území západního a jihozápadního Československa.
Donald Trump Komentář

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

Více souvisejících

komentář USA (Spojené státy americké) Donald Trump Kim Čong-un

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Oslavy 80. výročí osvobození Plzně Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města

Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města americkou armádou, a to s bohatým programem, který oživuje město americkými vojáky, jejich ikonickými vozidly a dobovými tábory. Oslavy přitahují tisíce návštěvníků, kteří mají jedinečnou příležitost uctít památku osvoboditelů a ponořit se do atmosféry květnových dnů 1945.

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka

Nečekaného parťáka bude mít premiér Petr Fiala (ODS) během předvolební kampaně. V květnu a červnu vyrazí do krajských měst s herečkou Ivou Pazderkovou. Fiala je - stejně jako před čtyřmi lety - volebním lídrem koalice Spolu, kterou s ODS tvoří KDU-ČSL a TOP 09. 

včera

Dynamo Pardubice, ilustrační fotografie.

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem

Hokejové Pardubice byly bez trenérů jen pár hodin. Poté, co se klub rozloučil s Miloslavem Hořavou a také s Markem Zadinou, nyní vítá nový realizační tým v čele s Filipem Pešánem. Ten přichází na východ Čech i s bývalým trenérem Litvínova Karlem Mlejnkem, jenž tak teď bude asistentem. Pešán je mimochodem již osmým hlavním trenérem pardubického Dynama od doby, co se majitelem klubu stal Petr Dědek.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti

Na počátku května 1945 se druhá světová válka v Evropě blížila ke svému neodvratnému závěru. Třetí říše se hroutila, Berlín padl 2. května, Adolf Hitler několik dní předtím spáchal sebevraždu a spojenecké armády – západní i sovětské – postupovaly nezadržitelně vpřed. V tomto kontextu vydal 4. května vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, generál Dwight D. Eisenhower, rozhodující rozkaz k zahájení postupu amerických jednotek na území západního a jihozápadního Československa.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Česko udělalo další strategický krok pro dostavbu Dukovan

Stát koupí 80 % akcií ve společnosti Elektrárna Dukovany II, která realizuje projekt výstavby dvou nových jaderných bloků v lokalitě Dukovany. Tento krok je klíčovým milníkem v projektu, který má zásadní význam pro energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj varuje i Fica. V Moskvě nemusí být bezpečno, naznačil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval účastníky páteční vojenské přehlídky v Moskvě. Kyjev podle jeho slov nedokáže zajistit jejich bezpečnost. Moskva reagovala slovy mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina. Dmitrij Peskov řekl, že přehlídka proběhne podle plánu. 

Aktualizováno včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Bouřlivé počasí zasáhne Česko. Meteorologové upravili výstrahu

Meteorologové avizovali možné úpravy platné výstrahy před sobotními bouřkami a jednu před polednem opravdu provedli. Konkrétně zrušili varování pro Českomoravskou vrchovinu a části Pardubického a Královéhradeckého kraje. Poupravili také časovou platnost výstrahy. 

včera

včera

Roman Červenka

Českou reprezentaci posílilo pět finalistů extraligy. Je mezi nimi jeden mistr z Brna

Jen pár dní po konci ročníku tuzemské hokejové extraligy povolal kouč národního týmu Radim Rulík do reprezentace hned pět účastníků extraligového finále mezi Pardubicemi a Brnem. Zatímco z východočeského klubu zamířila do Brna, kde se momentálně koná generálka na světový šampionát v podobě Českých hokejových her, čtveřice Roman Červenka, Libor Hájek, Jáchym Kondelík a Lukáš Sedlák, z mistrovského Brna dostal pozvánku Jakub Flek.

včera

Ruský útok na Charkov si vyžádal desítky zraněných. (3.5.2025)

Desítky zraněných po ruském útoku na Charkov. Zelenskyj apeluje na spojence

Rusové před dalším krátkodobým příměřím stupňují útoky vůči sousední Ukrajině. Dronový úder si v Charkově vyžádal téměř pět desítek zraněných, informovaly místní úřady podle DW. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po útoku opět apeluje na spojence ohledně lepší protivzdušné obrany. 

včera

včera

včera

2. května 2025 21:05

2. května 2025 20:06

Po vzoru Ruska? Americká armáda chystá vojenskou přehlídku, na Trumpovy narozeniny

Plánovaná oslava 250. výročí americké armády by se letos mohla proměnit v jednu z největších vojenských přehlídek v moderní historii Spojených států – a to právě na počest prezidentových 79. narozenin. Podle dokumentů získaných agenturou Associated Press se jedná o operaci zahrnující více než 6 600 vojáků, 150 vozidel, 50 vrtulníků, sedm armádních orchestrů a tisíce civilistů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy