Zvolený americký prezident Donald Trump zvažuje několik možností, jak zabránit Íránu ve vývoji jaderných zbraní. Podle informací deníku The Wall Street Journal jsou jednou z nich preventivní letecké útoky na íránská jaderná zařízení.
Trump údajně pracuje na nové strategii, označované jako „strategie maximálního tlaku 2.0“. Tato politika by navázala na tvrdý přístup, který Trump uplatňoval během svého prvního funkčního období. Tehdy Spojené státy odstoupily od jaderné dohody z roku 2015, jež měla za cíl omezit íránský jaderný program výměnou za zmírnění sankcí. Nová strategie zahrnuje obnovu přísných sankcí a další nátlakové kroky.
Podle čtyř zdrojů obeznámených se situací Trump zvažuje dvě klíčové možnosti. První varianta předpokládá zvýšení vojenského tlaku na Írán nasazením většího počtu amerických vojáků, letadel a lodí na Blízký východ. Součástí tohoto plánu by také mohl být prodej pokročilých zbraní Izraeli, včetně speciálních bomb na ničení bunkrů, které by umožnily efektivní útok na íránská jaderná zařízení.
Druhá možnost spočívá v kombinaci hrozby vojenskou silou s ekonomickými sankcemi. Tyto sankce by mohly ještě více ochromit íránskou ekonomiku a přimět Teherán k diplomatickému řešení současné krize. The Wall Street Journal uvádí, že Trumpovy kroky směřují k tomu, aby zabránil přímému vojenskému konfliktu a nové válce, do níž by byly zataženy americké síly.
Přestože diskuse na toto téma nabývají na intenzitě, zdroje WSJ zdůrazňují, že všechny scénáře jsou stále v počáteční fázi. Zatím není jasné, kterou z možností Trump nakonec zvolí. V nedávném rozhovoru pro magazín Time prohlásil, že válka s Íránem není vyloučena, zejména kvůli údajným plánům Teheránu na jeho zabití. „Situace je velmi nestabilní a může se stát cokoliv,“ varoval Trump.
Írán obnovil svůj jaderný program v roce 2019, rok po tom, co Spojené státy odstoupily od jaderné dohody. Ačkoli Teherán i nadále některé její části dodržoval, od dohody definitivně odstoupil v lednu 2020, krátce po americkém raketovém útoku, při němž zahynul významný íránský generál Kásem Solejmání. Tento útok, schválený Trumpem, vyostřil napětí mezi oběma zeměmi a vedl ke zhoršení diplomatických vztahů.
Trump také vyjádřil v rozhovoru pro magazín Time svůj nesouhlas s využíváním raket dodaných Spojenými státy k útokům hluboko na ruském území.
Trump uvedl, že „velmi vehementně nesouhlasí“ s tím, aby Ukrajina prováděla útoky na ruské cíle za pomoci amerických střel dlouhého doletu. Zároveň však zdůraznil, že by neukončil americkou podporu Ukrajině, kterou považuje za klíčový nástroj pro dosažení mírového řešení konfliktu.
Administrativa dosluhujícího prezidenta Joea Bidena nedávno poskytla Ukrajině střely ATACMS s dlouhým doletem, které mají schopnost zasáhnout cíle až 300 kilometrů od místa odpalu. Tento krok vyvolal ostrou reakci Moskvy, jež odpověděla odpálením nové nadzvukové střely Orešnik na ukrajinské území.
„Velmi vehementně nesouhlasím s tím, že posíláme rakety stovky mil do Ruska. Proč to děláme? Myslím, že je to nerozumné rozhodnutí,“ uvedl Trump. Zároveň v rozhovoru varoval, že současné kroky konflikt pouze eskalují. „Tuto válku pouze zhoršujeme a prodlužujeme,“ uvedl s tím, že americkou podporu Ukrajině by chtěl využít jako nástroj k ukončení války. „Chci dosáhnout dohody, a jedinou cestou, jak toho dosáhnout, je pokračovat v tlaku,“ dodal.
Po zveřejnění rozhovoru zaměřily ruské tiskové agentury svou pozornost na Trumpovu kritiku vůči přístupu Kyjeva. Jak uvedla agentura Reuters, jeho výroky se staly středem pozornosti v ruských médiích.
Mluvčí Bílého domu John Kirby v reakci na dotaz novinářů odmítl komentovat Trumpovy výroky. „Nebudu se dostávat do konfliktu s nastupující Trumpovou administrativou,“ uvedl Kirby. Současně zdůraznil, že prezident Biden nadále usiluje o to, aby byl ukrajinský prezident Zelenskyj v co nejlepším možném postavení pro případné jednání o míru.
Související
Trumpovo pozvání čínského prezidenta na inauguraci je historickým krokem. Si Ťin-pching ale neměl a výběr
Biden udělil největší milosti v historii USA
USA (Spojené státy americké) , Írán , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Ženu z Rychnovska viní i z druhé vraždy miminka. Tělo ukryla už před lety
před 52 minutami
Česko čeká každoroční revoluce na železnici. Začne platit nový jízdní řád
před 1 hodinou
Nešťastný pátek třináctého? V historii tomu tak někdy skutečně bylo
před 2 hodinami
Počasí o Vánocích je v nejistotě. Meteorologové řekli, co bude svátkům předcházet
před 2 hodinami
Trump je proti útokům Ukrajiny na ruském území. Zvažuje letecké údery na íránská jaderná zařízení
před 3 hodinami
Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?
před 3 hodinami
Politici mají hotovo. Důchodovou reformu posvětil i prezident
před 4 hodinami
Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie
před 5 hodinami
KLDR na pokraji kolapsu. Jak se Kim Čong-un dokáže udržet u moci navzdory ekonomickým problémům?
před 5 hodinami
Pád Asada rozpoutal v Evropě vášnivou debatu. Uprchlíci se bojí, co bude dál
před 6 hodinami
Francie má nového premiéra. Barniera nahradil Macronův spojenec Bayrou
před 6 hodinami
Trumpovo pozvání čínského prezidenta na inauguraci je historickým krokem. Si Ťin-pching ale neměl a výběr
před 7 hodinami
Zapojení Kyjeva do převratu v Sýrii je pro Rusko další ze špatných signálů. Podobné akce už běží v Súdánu a Mali, říká Řepa
před 7 hodinami
Ledovkové počasí je zpět v Česku. Udeří už dnes večer
před 7 hodinami
O transportu Asada do Ruska nevěděla ani jeho rodina. Moskva ho nechá upadnout v zapomnění
před 7 hodinami
Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý
před 8 hodinami
Kde bere KLDR peníze? Severokorejská vláda vyškolila tisíce programátorů, podílí se na rozsáhlém spiknutí
před 8 hodinami
Čeští vědci zabodovali v NASA. Pomohli s odhalením tajemství černých děr
před 8 hodinami
Čína stranou nestojí. Legitimizuje požadavek Ruska, aby se Ukrajina vzdala značné části území
před 9 hodinami
Scholzova politická kariéra se blíží ke svému konci. V pondělí se rozhodne
Německý kancléř Olaf Scholz čelí klíčovému hlasování o důvěře, které se uskuteční v pondělí. Pravděpodobné odmítnutí jeho vlády v parlamentu povede k předčasným volbám, naplánovaným na 23. února. Tento proces, který začal již na počátku listopadu, ztělesňuje německý model pečlivě řízeného rozpadu vlády, jenž má zabránit chaosu podobnému tomu z dob Výmarské republiky, uvedl server Politico.
Zdroj: Libor Novák