Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli

Podle nové rozsáhlé studie jihokorejských vědců může očkování proti pásovému oparu nejen chránit před bolestivou vyrážkou, ale také významně snižovat riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v odborném časopise European Heart Journal a zahrnují analýzu dat více než 1,27 milionu lidí starších 50 let.

Výzkumný tým zjistil, že u očkovaných jedinců je o 23 % nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění. Největší ochranný účinek byl patrný u mužů, lidí pod 60 let a dokonce i u osob s nezdravým životním stylem, například chronických kuřáků a pijáků alkoholu. Tento pozitivní efekt přetrvával až osm let po vakcinaci.

„Pásový opar může způsobovat záněty cév a vytvářet krevní sraženiny, čímž se zvyšuje riziko srdečních potíží,“ vysvětlila spoluautorka studie Hayeon Lee z Lékařské fakulty Kyung Hee University. „Zabráněním onemocnění očkováním tak můžeme omezit i tato kardiovaskulární rizika.“

Lee rovněž upozornila, že nervové poškození způsobené virem může narušit srdeční rytmus a vést k arytmiím nebo srdeční zástavě. Silnější imunitní odpověď mladších osob a mužů může být důvodem, proč u nich vakcína vykazuje lepší výsledky.

Odborníci však zároveň upozorňují, že přímá příčinná souvislost mezi očkováním a snížením rizika srdečních příhod zatím nebyla jednoznačně prokázána. Například epidemioložka Sharon Curhanová z nemocnice Brigham and Women’s Hospital, která se na studii nepodílela, uvedla, že výsledky jsou sice přesvědčivé, ale další výzkum je nutný.

Důležité je také zmínit, že většina účastníků studie dostala starší typ vakcíny s živým virem, která již v USA není k dispozici. Od roku 2020 ji nahradila vakcína Shingrix, která neobsahuje živý virus a vykazuje vyšší účinnost. Podle vědců je třeba dále porovnávat dlouhodobé účinky obou verzí vakcíny.

Další limitací studie je fakt, že osoby, které se rozhodnou očkovat, se zpravidla chovají zdravěji než ty, které očkování odmítají. Vědci se sice snažili zohlednit faktory jako věk, pohlaví, příjem, předchozí onemocnění a četnost návštěv lékaře, ale některé proměnné – například strava či další očkování – mohly zůstat nezachyceny.

Autoři studie rovněž doporučují provést budoucí výzkum na etnicky rozmanitějších populacích, protože imunitní odpověď se může mezi různými skupinami lišit.

Nejde přitom o první studii, která naznačuje širší přínos vakcíny proti pásovému oparu. Již v dubnu tým ze Stanfordovy univerzity zveřejnil analýzu, podle které očkovaní lidé vykazovali o 20 % nižší riziko vzniku demence. Studie vycházela z tzv. „přirozeného experimentu“ v rámci očkovací kampaně ve Walesu, kde byla vakcína omezena pouze na osoby narozené po určitém datu.

Zatímco očkování proti pásovému oparu je doporučováno lidem starším 50 let a osobám s oslabenou imunitou, nová data naznačují, že jeho přínosy by mohly přesáhnout rámec infekčních chorob a přispívat ke snížení rizika závažných chronických onemocnění. 

Související

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

očkování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy