Podle nové rozsáhlé studie jihokorejských vědců může očkování proti pásovému oparu nejen chránit před bolestivou vyrážkou, ale také významně snižovat riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v odborném časopise European Heart Journal a zahrnují analýzu dat více než 1,27 milionu lidí starších 50 let.
Výzkumný tým zjistil, že u očkovaných jedinců je o 23 % nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění. Největší ochranný účinek byl patrný u mužů, lidí pod 60 let a dokonce i u osob s nezdravým životním stylem, například chronických kuřáků a pijáků alkoholu. Tento pozitivní efekt přetrvával až osm let po vakcinaci.
„Pásový opar může způsobovat záněty cév a vytvářet krevní sraženiny, čímž se zvyšuje riziko srdečních potíží,“ vysvětlila spoluautorka studie Hayeon Lee z Lékařské fakulty Kyung Hee University. „Zabráněním onemocnění očkováním tak můžeme omezit i tato kardiovaskulární rizika.“
Lee rovněž upozornila, že nervové poškození způsobené virem může narušit srdeční rytmus a vést k arytmiím nebo srdeční zástavě. Silnější imunitní odpověď mladších osob a mužů může být důvodem, proč u nich vakcína vykazuje lepší výsledky.
Odborníci však zároveň upozorňují, že přímá příčinná souvislost mezi očkováním a snížením rizika srdečních příhod zatím nebyla jednoznačně prokázána. Například epidemioložka Sharon Curhanová z nemocnice Brigham and Women’s Hospital, která se na studii nepodílela, uvedla, že výsledky jsou sice přesvědčivé, ale další výzkum je nutný.
Důležité je také zmínit, že většina účastníků studie dostala starší typ vakcíny s živým virem, která již v USA není k dispozici. Od roku 2020 ji nahradila vakcína Shingrix, která neobsahuje živý virus a vykazuje vyšší účinnost. Podle vědců je třeba dále porovnávat dlouhodobé účinky obou verzí vakcíny.
Další limitací studie je fakt, že osoby, které se rozhodnou očkovat, se zpravidla chovají zdravěji než ty, které očkování odmítají. Vědci se sice snažili zohlednit faktory jako věk, pohlaví, příjem, předchozí onemocnění a četnost návštěv lékaře, ale některé proměnné – například strava či další očkování – mohly zůstat nezachyceny.
Autoři studie rovněž doporučují provést budoucí výzkum na etnicky rozmanitějších populacích, protože imunitní odpověď se může mezi různými skupinami lišit.
Nejde přitom o první studii, která naznačuje širší přínos vakcíny proti pásovému oparu. Již v dubnu tým ze Stanfordovy univerzity zveřejnil analýzu, podle které očkovaní lidé vykazovali o 20 % nižší riziko vzniku demence. Studie vycházela z tzv. „přirozeného experimentu“ v rámci očkovací kampaně ve Walesu, kde byla vakcína omezena pouze na osoby narozené po určitém datu.
Zatímco očkování proti pásovému oparu je doporučováno lidem starším 50 let a osobám s oslabenou imunitou, nová data naznačují, že jeho přínosy by mohly přesáhnout rámec infekčních chorob a přispívat ke snížení rizika závažných chronických onemocnění.
19. května 2025 10:36
Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci
Související

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Kennedy překvapil celou Ameriku. Po úmrtí dalšího dítěte na spalničky vyzval k očkování
Aktuálně se děje
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
včera

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
včera

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
včera

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
včera
Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl
Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.
Zdroj: Libor Novák