Přesně před více než 26 lety tiše pronikli tisíce pákistánských vojáků na vysoké, skalnaté hřebeny na indické straně faktické hranice, která rozděluje bývalé knížectví Džammú a Kašmír. Tato riskantní operace rozpoutala válku, která trvala po většinu léta 1999, připomíná The Guardian.
Reportování z tohoto konfliktu bylo zvláštní. V horských údolích, v nadmořských výškách spíše pro horolezce než vojáky, dopadaly těžké granáty na ledové vrcholky a pěchota se připravovala na bodákové útoky. V pákistánském bunkru si dělostřelecký důstojník četl paměti anglických kriketových hvězd i Korán, zatímco střepiny a úlomky kamení vyvržené indickými granáty narážely na stěny vojenského stanu. Jeho velitel tehdy hovořil o „historické národní a náboženské povinnosti“ Pákistánu osvobodit Kašmír – region rozdělený od rozdělení Indie – a čekal na dezert.
Válka z roku 1999 byla čtvrtou válkou mezi Indií a Pákistánem a třetí, kterou rozpoutal Kašmír. Přestože technologie i regionální politika od té doby značně pokročily, poslední dny ukázaly, že nepřátelství živené tímto dlouhotrvajícím sporem stále přetrvává. I když sobotní příměří zatím umlčelo zbraně, nikdo nepochybuje, že znovu promluví.
Pro Pákistán, jehož zakladatelský princip byl založen na vytvoření domova pro muslimy indického subkontinentu, je muslimská většina v Kašmíru důkazem historické nespravedlnosti i pokračující újmy. Krátce po oznámení příměří zveřejnil pákistánský ministr zahraničí Ishaq Dar příspěvek na síti X, kde zdůraznil, že „Pákistán vždy usiloval o mír a bezpečnost v regionu“, ovšem „aniž by se vzdal své územní integrity“.
Na druhé straně Indie vnímá Kašmír jako víc než jen malebné prostředí pro bollywoodské filmy. Ztráta tohoto území by podle mnoha Indů znamenala amputaci důležité části jejich rozmanité a rozsáhlé země. První pováleční vůdci Indie, převážně sekulární a levicově orientovaní, Kašmír bránili – a jak ukázaly poslední týdny, současní pravicoví nacionalisté v tom pokračují.
Pokud příměří vydrží, začne podle očekávání nový boj – nikoli se zbraněmi, ale o interpretaci příběhů.
Indie tvrdí, že za masakrem 25 turistů a jejich průvodce před třemi týdny v indické části Kašmíru stála skupina Laškar-e-Taiba, kterou označuje za nástroj pákistánské státní politiky. Pákistán obvinění odmítá. Udržování napětí v Kašmíru, oslabování indické kontroly a mezinárodní zviditelňování konfliktu byly po desetiletí strategickými cíli mocné pákistánské armády. Islámské militantní skupiny – některé sídlící přímo v Kašmíru, jiné jinde – byly dlouho klíčovým nástrojem této strategie. Není příliš uvěřitelné, že by o dubnovém útoku nikdo z pákistánského bezpečnostního aparátu nic nevěděl.
Pákistánští činitelé se snaží upozorňovat na hlubší příčiny násilí: potlačování obyvatelstva v Kašmíru, zrušení autonomního statusu regionu v roce 2019 ze strany Dillí a další křivdy.
Stejně jako v roce 1999 vedla vyhrocená rétorika z obou hlavních měst k obavám z přímé války dvou jaderných mocností. A stejně jako tehdy, i nyní obava z následků, byť v rámci konvenčního konfliktu, přiměla vůdce obou zemí k ústupu.
Před dvěma desetiletími vedl k příměří úspěch indické armády v kombinaci s americkým tlakem. Mírové období, i když napjaté, přetrvalo až do další eskalace o deset let později.
Také tentokrát hrály Spojené státy klíčovou roli v uklidnění situace. To se nebude líbit Rusku a Číně, které usilují o větší vliv v regionu. Zprávy o zapojení Turecka a Saúdské Arábie však naznačují, že doba jednostranné americké dominance skončila.
Tentokrát byly ztráty na životech relativně nízké a ekonomické škody omezené. Právě obava z vážnějšího ekonomického dopadu mohla být hlavním důvodem přerušení bojů. Ani jedna ze zemí si nemůže dovolit plnohodnotnou válku. Ačkoliv Indie pozastavila důležitou dohodu o sdílení vodních zdrojů, formálně ji nezrušila – což mnozí vnímají jako signál ochoty k alespoň minimální spolupráci.
Stejně jako v roce 1999 vedoucí představitelé obou zemí ustoupili včas. Donald Trump to v sobotu komentoval svým typickým způsobem jako projev „zdravého rozumu a velké inteligence“. Všichni totiž vědí, co mohou ztratit.
Aktualizováno 15. června 2025 22:14
Záhada zřícení letu AI171: Druhá černá skříňka letadla Air India nalezena
Související

Záhada zřícení letu AI171: Druhá černá skříňka letadla Air India nalezena

Přeživší z letu Air India promluvil. Pořád tomu nemůže uvěřit
Indie , Pákistán , Pákistánská armáda
Aktuálně se děje
včera

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře
včera

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump
včera

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné
včera

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová
včera

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua
včera

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi
včera

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti
včera

Šojgu se vydal do Severní Koreje na "zvláštní misi" za Kim Čong-unem
včera

Nejšpinavější korupční skandál v dějinách Česka, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Fiala připustil problémy
včera

Španělskem otřásá korupční skandál. Sánchezova vláda může skončit katastrofou, varují experti
včera

Izrael a Írán jsou ve válce, která může trvat týdny i déle. Podle expertů hrozí širší konflikt, zapojení USA by vše zásadně změnilo
včera

EU: Ukrajina zažila jeden z nejničivějších útoků od začátku války
včera

Trump: O příměří s Izraelem neusilujeme, nedopustím ale, aby Írán získal jadernou zbraň
včera

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě kvůli bitcoinové kauze. Schůze se zřejmě protáhne do zítřka
včera

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život
včera

Vrahovi zákonodárců z Minnesoty hrozí trest smrti. Na mušce měl i další politiky
včera

Izrael nařídil evakuaci Teheránu, Írán vypálil další salvu raket. Trump nečekaně odešel ze summitu G7
včera

Čína bije na poplach, Rusko kalkuluje. Válka Íránu s Izraelem a rozdílné přístupy autoritářských mocností
včera

Počasí o nadcházejícím víkendu tropické teploty nepřinese
16. června 2025 21:43
Nepatří mu, přesto ho mění k nepoznání: Jak si Rusko upravuje Krym k obrazu svému?
Na okupovaném Krymu plánuje Rusko během příštích pěti let postavit a opravit více než 1000 kilometrů silnic. Přestože oficiálně jde o „civilní infrastrukturu“, odborníci a ukrajinské úřady varují: ve skutečnosti jde o vojenský projekt s cílem zefektivnit přesuny těžké techniky a usnadnit nelegální odvoz přírodních zdrojů z okupovaných území Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák