Je konflikt zažehnán? Naopak, pokud příměří mezi Indií a Pákistánem vydrží, čeká svět nový boj

Přesně před více než 26 lety tiše pronikli tisíce pákistánských vojáků na vysoké, skalnaté hřebeny na indické straně faktické hranice, která rozděluje bývalé knížectví Džammú a Kašmír. Tato riskantní operace rozpoutala válku, která trvala po většinu léta 1999, připomíná The Guardian.

Reportování z tohoto konfliktu bylo zvláštní. V horských údolích, v nadmořských výškách spíše pro horolezce než vojáky, dopadaly těžké granáty na ledové vrcholky a pěchota se připravovala na bodákové útoky. V pákistánském bunkru si dělostřelecký důstojník četl paměti anglických kriketových hvězd i Korán, zatímco střepiny a úlomky kamení vyvržené indickými granáty narážely na stěny vojenského stanu. Jeho velitel tehdy hovořil o „historické národní a náboženské povinnosti“ Pákistánu osvobodit Kašmír – region rozdělený od rozdělení Indie – a čekal na dezert.

Válka z roku 1999 byla čtvrtou válkou mezi Indií a Pákistánem a třetí, kterou rozpoutal Kašmír. Přestože technologie i regionální politika od té doby značně pokročily, poslední dny ukázaly, že nepřátelství živené tímto dlouhotrvajícím sporem stále přetrvává. I když sobotní příměří zatím umlčelo zbraně, nikdo nepochybuje, že znovu promluví.

Pro Pákistán, jehož zakladatelský princip byl založen na vytvoření domova pro muslimy indického subkontinentu, je muslimská většina v Kašmíru důkazem historické nespravedlnosti i pokračující újmy. Krátce po oznámení příměří zveřejnil pákistánský ministr zahraničí Ishaq Dar příspěvek na síti X, kde zdůraznil, že „Pákistán vždy usiloval o mír a bezpečnost v regionu“, ovšem „aniž by se vzdal své územní integrity“.

Na druhé straně Indie vnímá Kašmír jako víc než jen malebné prostředí pro bollywoodské filmy. Ztráta tohoto území by podle mnoha Indů znamenala amputaci důležité části jejich rozmanité a rozsáhlé země. První pováleční vůdci Indie, převážně sekulární a levicově orientovaní, Kašmír bránili – a jak ukázaly poslední týdny, současní pravicoví nacionalisté v tom pokračují.

Pokud příměří vydrží, začne podle očekávání nový boj – nikoli se zbraněmi, ale o interpretaci příběhů.

Indie tvrdí, že za masakrem 25 turistů a jejich průvodce před třemi týdny v indické části Kašmíru stála skupina Laškar-e-Taiba, kterou označuje za nástroj pákistánské státní politiky. Pákistán obvinění odmítá. Udržování napětí v Kašmíru, oslabování indické kontroly a mezinárodní zviditelňování konfliktu byly po desetiletí strategickými cíli mocné pákistánské armády. Islámské militantní skupiny – některé sídlící přímo v Kašmíru, jiné jinde – byly dlouho klíčovým nástrojem této strategie. Není příliš uvěřitelné, že by o dubnovém útoku nikdo z pákistánského bezpečnostního aparátu nic nevěděl.

Pákistánští činitelé se snaží upozorňovat na hlubší příčiny násilí: potlačování obyvatelstva v Kašmíru, zrušení autonomního statusu regionu v roce 2019 ze strany Dillí a další křivdy.

Stejně jako v roce 1999 vedla vyhrocená rétorika z obou hlavních měst k obavám z přímé války dvou jaderných mocností. A stejně jako tehdy, i nyní obava z následků, byť v rámci konvenčního konfliktu, přiměla vůdce obou zemí k ústupu.

Před dvěma desetiletími vedl k příměří úspěch indické armády v kombinaci s americkým tlakem. Mírové období, i když napjaté, přetrvalo až do další eskalace o deset let později.

Také tentokrát hrály Spojené státy klíčovou roli v uklidnění situace. To se nebude líbit Rusku a Číně, které usilují o větší vliv v regionu. Zprávy o zapojení Turecka a Saúdské Arábie však naznačují, že doba jednostranné americké dominance skončila.

Tentokrát byly ztráty na životech relativně nízké a ekonomické škody omezené. Právě obava z vážnějšího ekonomického dopadu mohla být hlavním důvodem přerušení bojů. Ani jedna ze zemí si nemůže dovolit plnohodnotnou válku. Ačkoliv Indie pozastavila důležitou dohodu o sdílení vodních zdrojů, formálně ji nezrušila – což mnozí vnímají jako signál ochoty k alespoň minimální spolupráci.

Stejně jako v roce 1999 vedoucí představitelé obou zemí ustoupili včas. Donald Trump to v sobotu komentoval svým typickým způsobem jako projev „zdravého rozumu a velké inteligence“. Všichni totiž vědí, co mohou ztratit.

Související

Boeing 787 Dreamliner společnosti Air India - Ilustrační fotografie.

Záhada zřícení letu AI171: Druhá černá skříňka letadla Air India nalezena

Vyšetřovatelé v Indii získali druhý záznamový přístroj z havarovaného letadla společnosti Air India. Hlasový záznamník z kokpitu má odhalit poslední slova pilotů před pádem Boeingu 787-8, který se ve čtvrtek zřítil v Ahmadábádu. Počet obětí podle úřadů mezitím stoupl na 270. Informuje server The Economic Times.
Zřícení letu AI171 společnosti Air India

Přeživší z letu Air India promluvil. Pořád tomu nemůže uvěřit

K překvapení všech vylezl z vraku letounu společnosti Air India, které ve čtvrtek havarovalo v indickém Ahmedabádu, jeden živý člověk. Brit Vishwashkumar Ramesh poprvé obsáhleji popsal, jak se mu podařilo přežít. Na místě byly mezitím nalezeny černé skříňky, které mají pomoci s objasněním tragické nehody. 

Více souvisejících

Indie Pákistán Pákistánská armáda

Aktuálně se děje

včera

Prezident Trump

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře

Americký prezident Donald Trump čelí rostoucímu napětí nejen ze zahraničí, ale i z vlastního tábora. V sázce je nejzásadnější bezpečnostní rozhodnutí jeho dosavadních dvou prezidentských období — zda Spojené státy zaútočí na íránský jaderný komplex ve Fordo, ukrytý hluboko pod zemí. Zatímco Izrael na Trumpa tlačí, aby se do konfliktu aktivně zapojil, jeho vlastní příznivci z hnutí MAGA i levicoví oponenti varují před zatažením Ameriky do další nekonečné války na Blízkém východě.

včera

Donald Trump

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump

Prezident USA Donald Trump večer vydal sérii ostrých varování vůči Íránu, přičemž se zaměřil zejména na nejvyššího vůdce země ajatolláha Alího Chameneího, kterého na své síti Truth Social označil za „snadný cíl“ a naznačil, že americká trpělivost se rychle vyčerpává. V regionu zároveň narůstá napětí kvůli pokračujícím raketovým útokům mezi Íránem a Izraelem.

včera

SMS, ilustrační fotografie

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné

Nově představený zlatý chytrý telefon nesoucí jméno Donalda Trumpa se stal terčem kritiky odborníků i etických watchdogů. Trump Organization oznámila plány na uvedení vlastního mobilního telefonu, který by měl být „vyroben v USA“ a prodáván za 499 dolarů (přibližně 11 600 Kč). Analytici však tento záměr označují za technicky téměř nemožný a zpochybňují i samotnou etiku tohoto podnikatelského kroku prezidenta Spojených států.

včera

Poslanecká sněmovna

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.

včera

Velitelské středisko izraelského letectva dohlížející na údery v Íránu

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua

Izrael usiluje o likvidaci íránského jaderného programu i o oslabení režimu ajatolláha Chameneího, jehož pád by mohl narušit podporu skupin jako Hamás či Hizballáh. Zároveň však hrozí, že by Írán mohl sklouznout do občanské války. Izrael rovněž zřejmě záměrně akcentuje jadernou hrozbu, aby získal podporu Západu, zatímco skutečným cílem může být odvést pozornost od vlastní krize doma i v Gaze.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi

Izraelská armáda v úterý oznámila, že její letectvo provedlo sérii vzdušných útoků na několik lokalit v západním Íránu. Podle oficiálního prohlášení izraelských ozbrojených sil bylo při úderech zasaženo „několik míst a desítky odpalovacích zařízení balistických raket“. Tyto útoky jsou součástí intenzivního vojenského střetu mezi Izraelem a Íránem, který pokračuje již pátý den.

včera

Prezident Trump

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti

Prezident Donald Trump předčasně odcestoval ze summitu G7 v kanadské Albertě a vyvolal tím vlnu spekulací, co stojí za tímto krokem – a především jak bude nyní Spojené státy směřovat ve stále vyhrocenější krizi mezi Izraelem a Íránem. Bílý dům sice uvedl, že odjezd souvisí s vývojem na Blízkém východě, ale sám Trump později na sociální síti Truth Social popřel, že by šlo o reakci na snahu o příměří. „Vracíme se kvůli důležitým věcem,“ uvedl bez dalších podrobností.

včera

včera

Poslanecká sněmovna

Nejšpinavější korupční skandál v dějinách Česka, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Fiala připustil problémy

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.

včera

včera

Stíhací letoun izraelského letectva, který se zúčastnil úderů v Íránu 26. října 2024, na snímek, který následující byl den vyčištěn pro zveřejnění.

Izrael a Írán jsou ve válce, která může trvat týdny i déle. Podle expertů hrozí širší konflikt, zapojení USA by vše zásadně změnilo

Otevřený vojenský střet mezi Izraelem a Íránem byl podle expertů jen otázkou času. Historické napětí, eskalující rétorika a obavy z íránského jaderného programu vytvořily výbušné prostředí, které vyústilo v konflikt. Podle odborníků bude válka výrazně delší než předchozí střety a její rozsah může záviset na tom, zda se do ní zapojí i další mocnosti – zejména Spojené státy, které zatím volí zdrženlivost.

včera

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

EU: Ukrajina zažila jeden z nejničivějších útoků od začátku války

Evropská unie dnes ostře odsoudila pokračující ruskou agresi vůči Ukrajině, přičemž šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová označila noční útok na Kyjev za jeden z nejničivějších od začátku války. V souvislosti s děním na Blízkém východě pak varovala před nárůstem napětí v regionu a nutností tvrdého postoje vůči Íránu.

včera

včera

Poslanecká sněmovna

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě kvůli bitcoinové kauze. Schůze se zřejmě protáhne do zítřka

Poslanecká sněmovna se dnes sešla k mimořádnému jednání o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Schůzi vyvolaly opoziční strany ANO a SPD v reakci na tzv. bitcoinovou kauzu, kvůli níž nedávno rezignoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Opozice požaduje i odchod ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) a konec celé vlády. Jedná se již o čtvrtý pokus opozice svrhnout kabinet v tomto volebním období.

včera

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život

Kyjev se v noci na úterý stal terčem masivního ruského útoku, při němž zahynulo nejméně 14 lidí a bezmála stovka dalších utrpěla zranění. Ruská armáda podle ukrajinských úřadů opět použila taktiku dvojitého úderu, která cílí i na zasahující záchranáře. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil útok za jeden z nejhrůznějších na metropoli od začátku války.

včera

včera

včera

Výbuchy v Íránu

Čína bije na poplach, Rusko kalkuluje. Válka Íránu s Izraelem a rozdílné přístupy autoritářských mocností

Autoritářské mocnosti sledují konflikt mezi Íránem a Izraelem s výrazně odlišnými zájmy a motivacemi. Čína varuje před eskalací a apeluje na klid zbraní, zatímco chrání své rozsáhlé investice a strategické partnerství s Teheránem. Rusko naopak v krizi vidí příležitost – od posílení své pozice na Blízkém východě po odklon pozornosti Západu od Ukrajiny. Obě velmoci však riskují, že nekontrolovaný vývoj situace ohrozí jejich dlouhodobé zájmy v regionu.

včera

16. června 2025 21:43

Nepatří mu, přesto ho mění k nepoznání: Jak si Rusko upravuje Krym k obrazu svému?

Na okupovaném Krymu plánuje Rusko během příštích pěti let postavit a opravit více než 1000 kilometrů silnic. Přestože oficiálně jde o „civilní infrastrukturu“, odborníci a ukrajinské úřady varují: ve skutečnosti jde o vojenský projekt s cílem zefektivnit přesuny těžké techniky a usnadnit nelegální odvoz přírodních zdrojů z okupovaných území Ukrajiny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy