Trump stále více spoléhá na vojenskou sílu? Expert promluvil o smrti Sulejmáního

NÁZOR - Vyzdvihování významu čtvrtečního amerického náletu, při kterém zahynul Kásim Sulejmání, není zveličené, míní profesor Peter Bergen. Bezpečnostní analytik z Arizonské státní univerzity v komentáři pro server CNN připomíná, že právě Sulejmání řídil íránské vojenské operace v blízkovýchodním regionu.

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Hlavní hrozba

Irácká státní televize uvedla, že Sulejmání, velitel jednotek Quds íránských Revolučních gard, byl zabit, když jeho vozidlo zasáhla raketa nedaleko mezinárodního bagdádského letiště, nastiňuje Bergen. Dodává, že Pentagon následně potvrdil, že šlo o americký úder, který nařídil prezident Donald Trump.   

"Kdykoliv se díváte na íránské aktivity, vidíte Kásima Sulejmáního, ať je to Sýrie, ať je to Irák, ať je to Jemen, je tam a jsou to jednotky Quds, organizace, které velí, kterou já považuji za hlavní hrozbu, pokud se podíváme na ní a ty hlavní (síly), které vedou tyto destabilizující aktivity," cituje analytik slova amerického generála Josepha Votel z roku 2018, kdy velel americkým vojenským operacím na Blízkém východě.

V uplynulé dekádě Írán vedl zástupné války na Blízkém východě - v Iráku, Sýrii a Jemenu - a ovládá také velkou část Libanonu skrze své zástupné síly, Hizballáh, připomíná profesor. Doplňuje, že všem uvedeným operacím velel právě Sulejmání.

Sulejmání rovněž dohlížel na útoky proti americkým vojákům v Iráku vedené ši'ítskými milicemi, které po invazi do země v roce 2003 stály život stovek příslušníků amerických ozbrojených sil, poukazuje odborník.

Ačkoliv by rád ukončil americké války na Blízkém východě, prezident Trump ukázal ochotu vojensky odpovědět, pokud jsou ohroženy životy Američanů, připouští analytik. Podotýká, že minulou neděli šéf Bílého domu posvětil pět náletů na cíle v Iráku a Sýrii, které byly spojené s Íránem podporovanými milicemi, jež Spojené státy viní z nedávných útoků na své vojenské základny v Iráku, při kterých zemřel jeden Američan a několik dalších bylo zraněno.

Trumpovo sebevědomí roste  

"Aktuální divoká karta: Jak Íránci zareagují?" pokračuje profesor. Upozorňuje, že v posledních měsících Írán provedl množství útoků, které zřejmě měly znepříjemnit život Spojeným státům a jejich spojencům, ale zároveň nevyprovokovat otevřenou válku.

V červnu Írán sestřelil americký dron, připomíná Bergen. Dodává, že nejprve se jako pravděpodobná jevila vojenská odveta, ale Trump nálety na íránské cíle nakonec odvolal, když tvrdil, že nejde o přiměřenou reakci na zničení bezpilotního stroje.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

O tři měsíce později se dvě nejdůležitější světové ropné rafinerie v Saúdské Arábii staly terčem raket a dronů, konstatuje expert. Doplňuje, že Trump tehdy na Twitteru napsal, že Spojené státy mají "zamířeno a nabito" a čekají na potvrzení toho, kdo za útokem stál.

Ačkoliv americká administrativa přinesla důvěryhodné důkazy proti Íránu, ukázalo se, že Trump nechce zahájit další válku na Blízkém východě a vojenskou operaci v odvetě za útok na blízkého spojence USA nepovolil, shrnuje profesor.

Podobně jako v říjnu, kdy schválil riskantní operaci v Sýrii, která měla za cíl zabít, či zajmout vůdce Islámského státu Abú Bakra Bagdádího, šéf Bílého domu nyní posvětil útok a zabití Sulejmáního, který měl na rukou krev mnoha Američanů, vysvětluje Bergen.

"Čtvrteční úder na Sulejmáního naznačuje, že prezident Trump je stále sebevědomější při užívání americké vojenské síly," vyvozuje z události analytik.

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Turecko podle Erdogana zabilo jednoho z vůdců kurdské PKK v Iráku

06.06.2021 20:23 Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů…

Izrael začal s očkováním dětí od 12 let

06.06.2021 11:24 Izrael dnes začal očkovat proti covidu-19 děti od 12 do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví podle…

Související:

Právě se děje