Unijní země včetně Česka čelí kritice, prý straní Izraeli a nezmiňují násilí proti Palestincům

Ministerstva zahraničí několika zemí Evropské unie čelí na sociálních sítích kritice za svá prohlášení k nejnovějšímu izraelsko-palestinskému násilí. Německo, Francie, Maďarsko, Česko a Rakousko podle tureckého provládního listu Daily Sabah vydaly prohlášení, která straní Izraeli a zcela ignorují izraelské násilí na palestinských civilistech v Jeruzalémě a Pásmu Gazy, jež se vyžádalo životy nejméně 24 lidí a stovky zraněných.

Eurozpravy.cz

Prohlášení ministerstev zahraničí zmíněných států se podle Daily Sabah podobají prohlášení Izraele.

"Raketová palba na izraelské civilisty není za žádných okolností ospravedlnitelná - a rozhodně vůbec nepřispívá k vyřešení konfliktu, ale je nesmyslnou novou eskalací násilí. Všechny strany mají povinnost zabránit dalším civilním obětem," uvedlo německé ministerstvo zahraničí na twitteru.

Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek vyzval "k okamžitému zastavení raketových útoků z Gazy proti Izraeli". "Důrazně odsuzujeme jakékoli podněcování k násilí a doufáme, že se podaří odvrátit další eskalaci nepokojů v Jeruzalémě," uvedl.

Rakouské ministerstvo zahraničí na twitteru také vyzvalo k "okamžitému zastavení raketové palby z Gazy na Izrael", což řada uživatelů označila za jednostranné čtení situace a pokrytectví.

Francouzská diplomacie v prohlášení vyjádřila na twitteru znepokojení nad střety a násilím v Jeruzalémě, aniž by je blíže komentovala jejich příčinu. "Francie opět vyjadřuje vážné znepokojení nad střety a násilím, k nimž došlo v posledních několika dnech v Jeruzalémě a které si vyžádaly několik stovek zraněných a mohly by vést k rozsáhlé eskalaci. Francie ostře odsuzuje včerejší raketovou palbu z Pásma Gazy namířenou na izraelské území, což je v rozporu s mezinárodním právem, " uvedla.

Na rozdíl od ostatních francouzské prohlášení v plném znění zmiňuje problém vystěhovávání Palestinců ze strany Izraele. "Francie je hluboce znepokojena hrozbou nuceného vystěhování obyvatel čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě, které souvisí s politikou osadnictví, která je podle mezinárodního práva nezákonná, a prohlubuje napětí. Francie rovněž znovu potvrzuje svůj závazek zachovat historický status quo na Chrámové hoře," stojí v textu.

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová naopak odsoudila útoky na jeruzalémskou mešitu s tím, že jde o porušení mezinárodního práva a Izrael by měl ukončit násilí.

Turečtí činitelé vyzvali všechny státy světa, aby zakročily proti nevybíravým a nezákonným izraelským útokům proti Palestincům s tím, že slabá prohlášení nikterak nepomohou vyřešit desítky let trvající problém.

Izraelská policie podle Daily Sabah na palestinské věřící v mešitě Al-Aksá o víkendu neustále útočila, přičemž zranila téměř 300 z nich. Většinu zranění podle palestinského Červeného půlměsíce způsobily pogumované projektily. Podle izraelské policie demonstranti házeli kameny na policisty.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování desítek palestinských rodin z jejich domů ve čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě. Do jejich domovů se chtějí nastěhovat izraelští osadníci. O vystěhování měl rozhodovat počátkem května odvolací soud, který ale stání na žádost prokuratury odročil. Soud nižší instance již rozhodl ve prospěch vystěhování.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Turecko podle Erdogana zabilo jednoho z vůdců kurdské PKK v Iráku

06.06.2021 20:23 Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů…

Izrael začal s očkováním dětí od 12 let

06.06.2021 11:24 Izrael dnes začal očkovat proti covidu-19 děti od 12 do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví podle…

Výbuch miny v Afghánistánu zabil nejméně 11 lidí, včetně dětí

06.06.2021 08:02 Nejméně 11 lidí, včetně dětí, zahynulo v sobotu na severu Afghánistánu, když jejich automobil najel…

Související:

Právě se děje