USA evakuují velvyslance z Kábulu, ambasády se stahují na letiště. Rusko to neplánuje

Spojené státy napřely veškeré síly na evakuaci diplomatů a dalších pracovníků ze svého velvyslanectví v Kábulu. O totéž se snaží i Británie a řada dalších západních států. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Rusko se naopak na evakuaci svých diplomatů nechystá, uvedl ruský velvyslanec. Radikální islamistické hnutí Tálibán se dnes v Afghánistánu bez boje zmocnilo města Dželálábád a postoupilo až do metropole.

Z areálu zastupitelského úřadu Spojených států se zaměstnanci evakuují pomocí vrtulníků na letiště. "Nad Kábulem létá spousta vrtulníků tam a zpátky kvůli tomu, jak Spojené státy a další země evakuují své lidi," uvedl z místa zpravodaj americké stanice NBC Richard Engel.

Agentura AP s odvoláním na nejmenované představitele armády napsala, že poblíž velvyslanectví bylo vidět kouř, protože se zaměstnanci pokoušeli na poslední chvíli spálit citlivé dokumenty. Ukázaly to i záběry televizních stanic.

"Sdělili jsme zástupcům Tálibánu v Dauhá, že jakákoli akce z jejich strany, která by ohrozila naše pracovníky a misi, se setká s rychlou a odhodlanou reakcí armády," uvedlo na svém twitterovém účtu americké velvyslanectví v Kábulu. "Srdcem jsme teď se všemi odvážnými Afghánci a s Afghánkami, kteří jsou v ohrožení. Pracujeme bez ustání na tom, abychom evakuovali tisíce těch, kdo nám pomáhali," dodal úřad.

Na evakuaci svých lidí a spolupracovníků pracuje také Británie. "Ministerstvo vnitra pracuje na tom, aby ochránilo britské občany a pomohlo bývalým zaměstnancům i dalším potřebným dostat se do Británie," uvedl úřad na twitteru.

Že se dnes začne s evakuací většiny diplomatů, se vzhledem k rychlosti postupu bojovníků Tálibánu dalo předpokládat, poznamenal Reuters. Činnost svých ambasád v Kábulu omezilo nebo přerušilo více států, včetně České republiky. Většinou se také chystají na evakuaci, případně už s ní začaly.

Berlín posílá letadla k evakuaci Němců, ambasády se stahují na kábulské letiště

Německo dnes uzavřelo své velvyslanectví v Kábulu, oznámilo na svém webu ministerstvo zahraničí. Berlín rovněž posílá do Afghánistánu letouny s výsadkáři, aby evakuovali německé občany, zaměstnance velvyslanectví a jejich afghánské spolupracovníky do bezpečí. Zaměstnance svých ambasád evakuují i další západní země, některé přesouvají personál na kábulské letiště. Reagují tak na rychlý postup radikálního hnutí Tálibán, které obklíčilo Kábul a vstoupilo do metropole.

"Bezpečnostní situace se drasticky zhoršila. Německá ambasáda v Kábulu je od 15. srpna uzavřena," uvedla německá diplomacie a znovu vyzvala občany své země, aby Afghánistán opustili. Ministr zahraničí Heiko Maas později oznámil, že vojenská letadla se vydají do Afghánistánu ještě dnes v noci. "Letadla (poté) zamíří z Kábulu do sousední země, pro následný transport do Německa poskytneme civilní letadla," řekl šéf diplomacie novinářům.

Základní personál německé ambasády podle ministra zůstane na kábulském letišti, aby pokračoval v práci a podpořil další evakuace. Vyslaná letadla podle dřívějších informací listu Bild am Sonntag evakuované Němce přepraví pravděpodobně do uzbeckého hlavního města Taškentu, odkud budou evakuovaní pokračovat charterovými lety.

Velvyslanectví na letiště v metropoli přesouvá podle agentury Reuters i Paříž, aby mohla evakuovat Francouze, kteří se ještě nacházejí v Afghánistánu. Obdobně postupují Spojené státy. Nizozemsko přesunulo svou ambasádu v Kábulu na místo blízko mezinárodního letiště a pokračuje v urychlené evakuaci zbývajících afghánských tlumočníků a místních zaměstnanců, uvedla s odvoláním na ministerstvo zahraničí agentura Reuters. Také Haag posílá do Afghánistánu kvůli evakuacím vojenský letoun.

Činnost svých ambasád v Kábulu omezilo nebo přerušilo více států, včetně České republiky.

Slovenský premiér Eduard Heger a šéf diplomacie Ivan Korčok společně s ministrem obrany Jaroslavem Naděm podle webu teraz.sk dnes oznámili, že Bratislava připravuje vyslání vojenského speciálu do Afghánistánu k evakuaci občanů Slovenska a Afghánců, kteří se Slovenskem spolupracují. Slovenské ministerstvo zahraničí už dříve uvedlo, že v Afghánistánu eviduje tři Slováky. "Případnou zbývající kapacitu poskytneme spojencům v EU a NATO," uvedl Korčok.

Související

Více souvisejících

Afghanistán USA (Spojené státy americké) Rusko

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 53 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy