Po zemětřesení v Afghánistánu jsou až stovky mrtvých, zraněných je nejméně tisíc

Silné zemětřesení s magnitudou 6,3 postihlo v sobotu západní Afghánistán, o život přišlo 120 lidí a zranění utrpělo tisíc dalších lidí. Počet mrtvých může ještě narůst, protože přicházejí zprávy o lidech pohřbených pod troskami budov.

"Toto jsou počty lidí, kteří se zatím dostali do centrální nemocnice v provinčním hlavním městě Herát, ale není to konečný údaj," řekl ředitel pro veřejné zdraví Muhammad Talib Šáhid v době, kdy informoval o zhruba 14 mrtvých. "Máme informace, že pod troskami jsou pohřbeni lidé," doplnil.

Místní úřady později potvrdily přibližně 120 mrtvých a tisícovku zraněných. Podle OSN ale může stoupat počet mrtvých až do několika stovek.

Obyvatel města Herát uvedl, že město zasáhlo "nejméně pět silných zemětřesení". Podle geologické služby Spojených států (USGS) se v sobotu na západě Afghánistánu vyskytla dvojice zemětřesení s magnitudou 6,3.

"Všichni lidé vyběhli z domů a jsou stále venku. Domy, úřady a obchody jsou prázdné. Vládne strach z dalších zemětřesení," dodal obyvatel Herátu.

Přerušeno je telefonické spojení, což způsobuje problémy v získávání podrobností ze zasažených oblastí. Videa na sociálních sítích zachycují stovky lidí na ulicích před jejich domy a úřady ve městě Herát.

Provincie Herát sousedí s Íránem, kde lidé také otřesy cítili. Podle státních médií byly do pohraničních oblastí vyslány skupiny expertů, aby překontrolovaly možné škody. Zemětřesení cítili i v blízkých afghánských provinciích Faráh a Bádghís.

Zemětřesení o síle 6,7 také zaznamenali lidé v sobotu v Papuy-Nové Guineji v Oceánii. USGS oznámila, že zemětřesení se vyskytlo v hloubce 53 kilometrů a udeřilo přibližně v 19:30 místního času (10:30 SELČ).

Epicentrum se nacházelo přibližně 56 kilometrů jihovýchodně od města Madang. Úřady škody na majetku bezprostředně nehlásily. 

Související

Více souvisejících

Afghanistán Zemětřesení

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy