Po zemětřesení v Afghánistánu jsou až stovky mrtvých, zraněných je nejméně tisíc

Silné zemětřesení s magnitudou 6,3 postihlo v sobotu západní Afghánistán, o život přišlo 120 lidí a zranění utrpělo tisíc dalších lidí. Počet mrtvých může ještě narůst, protože přicházejí zprávy o lidech pohřbených pod troskami budov.

"Toto jsou počty lidí, kteří se zatím dostali do centrální nemocnice v provinčním hlavním městě Herát, ale není to konečný údaj," řekl ředitel pro veřejné zdraví Muhammad Talib Šáhid v době, kdy informoval o zhruba 14 mrtvých. "Máme informace, že pod troskami jsou pohřbeni lidé," doplnil.

Místní úřady později potvrdily přibližně 120 mrtvých a tisícovku zraněných. Podle OSN ale může stoupat počet mrtvých až do několika stovek.

Obyvatel města Herát uvedl, že město zasáhlo "nejméně pět silných zemětřesení". Podle geologické služby Spojených států (USGS) se v sobotu na západě Afghánistánu vyskytla dvojice zemětřesení s magnitudou 6,3.

"Všichni lidé vyběhli z domů a jsou stále venku. Domy, úřady a obchody jsou prázdné. Vládne strach z dalších zemětřesení," dodal obyvatel Herátu.

Přerušeno je telefonické spojení, což způsobuje problémy v získávání podrobností ze zasažených oblastí. Videa na sociálních sítích zachycují stovky lidí na ulicích před jejich domy a úřady ve městě Herát.

Provincie Herát sousedí s Íránem, kde lidé také otřesy cítili. Podle státních médií byly do pohraničních oblastí vyslány skupiny expertů, aby překontrolovaly možné škody. Zemětřesení cítili i v blízkých afghánských provinciích Faráh a Bádghís.

Zemětřesení o síle 6,7 také zaznamenali lidé v sobotu v Papuy-Nové Guineji v Oceánii. USGS oznámila, že zemětřesení se vyskytlo v hloubce 53 kilometrů a udeřilo přibližně v 19:30 místního času (10:30 SELČ).

Epicentrum se nacházelo přibližně 56 kilometrů jihovýchodně od města Madang. Úřady škody na majetku bezprostředně nehlásily. 

Související

Afghanistán, ilustrační foto Komentář

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 
Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  

Více souvisejících

Afghanistán Zemětřesení

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy