V Izraeli začali testovat vakcínu proti nemoci COVID-19

V Izraeli začali na hlodavcích testovat prototyp vakcíny proti onemocnění COVID-19, uvedla agentura Reuters. Podle jejích informací dal premiér Benjamin Netanjahu Izraelskému ústavu biologického výzkumu (IIBR) už 1. února pokyn, aby se připojil ke zkoumání možných preparátů proti koronaviru.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

IIBR se podle dostupných informací věnuje hlavně vojenskému biologickému a vojenskému výzkumu, i když izraelské úřady jeho roli oficiálně nekomentují. Premiérův požadavek nynější podle Reuters pomohl uvolnit kapacitu IIBR pro civilní úkol týkající se koronaviru a nemoci, kterou způsobuje.

Netanjahuův úřad nyní sdělil, že ředitel IIBR Šmuel Šapira informoval, že se podařilo při výzkumu účinné vakcíny proti koronaviru dosáhnout významného pokroku a že "ústav nyní připravuje model pro testování na zvířatech".

Reuters, odvolávající se na zdroje obeznámené s prací IIBR, ale napsal, že testy už začaly, a to na hlodavcích. Na jakých přesně, známo není.

Eran Zahavy, který v IIBR vede oddělení inovací, minulý týden řekl, že se ústav nyní zcela přeorientoval a zaměřil na koronavirus. Na přípravě vakcíny tam pracují tři skupiny. IIBR se podílí také na sběru plasmy od vyléčených lidí v naději, že to pomůže při výzkumu.

Vědecká skupina z Hebrejské univerzity počítá s tím, že do začátku svátku pesach, tedy do 8. dubna, bude v Izraeli 500 kriticky nemocných a než svátek 16. dubna skončí, bude jich dvojnásobek. Nyní má země 83 lidí ve vážném stavu. Nákaza se potvrdila u 4831 lidí a 18 pacientů zemřelo. V karanténě je kromě jiných také Netanjahu i tři armádní generálové včetně náčelníka generálního štábu Aviva Kochaviho.

Moše Bar Siman-Tov z ministerstva zdravotnictví předpokládá, že v Izraeli na COVID-19 zemře nakonec až 1000 lidí. Nadav Kac z Hebrejské univerzity považuje 1000 mrtvých dokonce za optimističtější variantu. Izraelské úřady počítají s tím, že do několika měsíců bude v zemi přes milion nezaměstnaných, nyní je bez práce 750.000 Izraelců a míra nezaměstnanosti překročila 23 procent.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael na prahu další vlny koronaviru. V karanténě je 10 tisíc učitelů a…

02.06.2020 15:59 V Izraeli je kvůli novým případům koronaviru v karanténě přibližně 10.000 učitelů a žáků. Jenom…

Erdogan stále pronásleduje údajné pučisty, vydány zatykače na 118 lidí

02.06.2020 13:56 Turecká prokuratura vydala zatykače na 118 lidí z prostředí armády, které podezírá z napojení na…

Čína odsoudila "chronický rasismus" v USA, Írán vyzývá k ukončení násilí

01.06.2020 14:51 Čína dnes odsoudila Spojené státy za "chronický rasismus" poté, co v USA již několik dní pokračují…

Syrská armáda spustila velkou bojovou operaci. Vojáci už obklíčili město…

01.06.2020 14:01 Syrská armáda připravuje velkou operaci proti ozbrojeným bojovníkům v jihosyrské provincii Dará.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy