V Idlibu jsou záměrně ničeny nemocnice. Údajně je bombarduje Sýrie a Rusko

V syrské provincii Idlib bylo od dubna v bojích zasaženo více než 60 zdravotnických zařízení. Řekl to dnes mluvčí úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville. Podle něj šlo s největší pravděpodobností o záměrné zásahy syrské armády a jejích spojenců. Idlib je poslední z provincií, kterou Damašek nemá plně pod kontrolu a v níž působí radikální skupiny a povstalci.

Sýrie, ilustrační foto
doporučujeme

Ofenzívy proti nim se účastní Rusko. Colville řekl, že od 29. dubna bylo zasaženo 61 zdravotnických zařízení a že některé z útoků byly záměrné. "Nemůžeme říci, zda byl úmyslný každý, ale velké množství záměrné bylo. Nemohly to všechno být náhody," prohlásil Colville. Vědomé útoky na zdravotnická zařízení jsou válečným zločinem.

Například nemocnice ve městě Kafr Nabl byla zasažena naposledy 6. listopadu a předtím už v květnu a červenci. Dva zásahy tento týden poničily také nemocnici v Ichlásu na jihu Idlibu.

Z Idlibu kvůli bojům odešly desítky tisíc lidí a dalších 200.000 jich v minulých dnech opustilo sever země, kde Turecko 9. října zahájilo ofenzívu proti syrským Kurdům. Boje jsou nyní zastaveny, Kurdové se stáhli od hranice, jak Turecko vyjednalo s USA a Ruskem, a na části hranice hlídkují společně Turci a Rusové.

Agentura AP dnes informovala, že auto turecké hlídky srazilo účastníka demonstrace. Muž byl mezi vesničany, kteří házeli na konvoj Rusů a Turků kameny a boty. Skupina lidí se pokusila vylézt na jedno z aut, které však jednoho muže srazilo.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že vůz přes tělo přejel a muž zemřel.

Rusové a Turci hlídky zahájili před týdnem, aby zabránili kurdským bojovníkům vracet se k hranici. Turecko tam chce zřídit zónu pro bezpečný návrat syrských uprchlíků. Podle SOHR obyvatelé vesnic ležících východně od kurdského města Kámišlí na konvoje hází kamení často.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět pomáhá Libanonu po mohutné explozi. Francie pošle tuny zdravotnického…

05.08.2020 11:21 Na palubě dvou vojenských letounů má dnes do Libanonu dorazit pomoc, kterou po mohutné úterní…

Exploze v Bejrútu: Česko vyšle tým USAR na záchranu z trosek, letět má…

05.08.2020 10:45 Aktualizováno Česko vyšle do Bejrútu na pomoc po ničivé explozi speciální tým hasičů USAR cvičený na vyprošťování…

Český turista po ničivém výbuchu kontaktoval ambasádu v Bejrútu, je v…

05.08.2020 10:08 Po úterní ničivé explozi v Bejrútu se na velvyslanectví ČR v libanonském hlavním městě obrátil…

Počet obětí masivní exploze v Bejrútu přesáhl 100, patrně ještě poroste

05.08.2020 09:25 Gigantická exploze v přístavu v Bejrútu, která poničila několik čtvrtí, si vyžádala již přes 100…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama