V Idlibu jsou záměrně ničeny nemocnice. Údajně je bombarduje Sýrie a Rusko

V syrské provincii Idlib bylo od dubna v bojích zasaženo více než 60 zdravotnických zařízení. Řekl to dnes mluvčí úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville. Podle něj šlo s největší pravděpodobností o záměrné zásahy syrské armády a jejích spojenců. Idlib je poslední z provincií, kterou Damašek nemá plně pod kontrolu a v níž působí radikální skupiny a povstalci.

Ofenzívy proti nim se účastní Rusko. Colville řekl, že od 29. dubna bylo zasaženo 61 zdravotnických zařízení a že některé z útoků byly záměrné. "Nemůžeme říci, zda byl úmyslný každý, ale velké množství záměrné bylo. Nemohly to všechno být náhody," prohlásil Colville. Vědomé útoky na zdravotnická zařízení jsou válečným zločinem.

Například nemocnice ve městě Kafr Nabl byla zasažena naposledy 6. listopadu a předtím už v květnu a červenci. Dva zásahy tento týden poničily také nemocnici v Ichlásu na jihu Idlibu.

Z Idlibu kvůli bojům odešly desítky tisíc lidí a dalších 200.000 jich v minulých dnech opustilo sever země, kde Turecko 9. října zahájilo ofenzívu proti syrským Kurdům. Boje jsou nyní zastaveny, Kurdové se stáhli od hranice, jak Turecko vyjednalo s USA a Ruskem, a na části hranice hlídkují společně Turci a Rusové.

Agentura AP dnes informovala, že auto turecké hlídky srazilo účastníka demonstrace. Muž byl mezi vesničany, kteří házeli na konvoj Rusů a Turků kameny a boty. Skupina lidí se pokusila vylézt na jedno z aut, které však jednoho muže srazilo.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že vůz přes tělo přejel a muž zemřel.

Rusové a Turci hlídky zahájili před týdnem, aby zabránili kurdským bojovníkům vracet se k hranici. Turecko tam chce zřídit zónu pro bezpečný návrat syrských uprchlíků. Podle SOHR obyvatelé vesnic ležících východně od kurdského města Kámišlí na konvoje hází kamení často.

Související

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie Syrská krize

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 52 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy