V Idlibu jsou záměrně ničeny nemocnice. Údajně je bombarduje Sýrie a Rusko

V syrské provincii Idlib bylo od dubna v bojích zasaženo více než 60 zdravotnických zařízení. Řekl to dnes mluvčí úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville. Podle něj šlo s největší pravděpodobností o záměrné zásahy syrské armády a jejích spojenců. Idlib je poslední z provincií, kterou Damašek nemá plně pod kontrolu a v níž působí radikální skupiny a povstalci.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Sýrie, ilustrační foto
doporučujeme

Ofenzívy proti nim se účastní Rusko. Colville řekl, že od 29. dubna bylo zasaženo 61 zdravotnických zařízení a že některé z útoků byly záměrné. "Nemůžeme říci, zda byl úmyslný každý, ale velké množství záměrné bylo. Nemohly to všechno být náhody," prohlásil Colville. Vědomé útoky na zdravotnická zařízení jsou válečným zločinem.

Například nemocnice ve městě Kafr Nabl byla zasažena naposledy 6. listopadu a předtím už v květnu a červenci. Dva zásahy tento týden poničily také nemocnici v Ichlásu na jihu Idlibu.

Z Idlibu kvůli bojům odešly desítky tisíc lidí a dalších 200.000 jich v minulých dnech opustilo sever země, kde Turecko 9. října zahájilo ofenzívu proti syrským Kurdům. Boje jsou nyní zastaveny, Kurdové se stáhli od hranice, jak Turecko vyjednalo s USA a Ruskem, a na části hranice hlídkují společně Turci a Rusové.

Agentura AP dnes informovala, že auto turecké hlídky srazilo účastníka demonstrace. Muž byl mezi vesničany, kteří házeli na konvoj Rusů a Turků kameny a boty. Skupina lidí se pokusila vylézt na jedno z aut, které však jednoho muže srazilo.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že vůz přes tělo přejel a muž zemřel.

Rusové a Turci hlídky zahájili před týdnem, aby zabránili kurdským bojovníkům vracet se k hranici. Turecko tam chce zřídit zónu pro bezpečný návrat syrských uprchlíků. Podle SOHR obyvatelé vesnic ležících východně od kurdského města Kámišlí na konvoje hází kamení často.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IS v rozkladu? USA mají v hledáčku třetího muže organizace

12.11.2019 20:18 Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby,…

Izrael pod palbou raket z Pásma Gazy. Odveta bude tvrdá, avizuje armáda

12.11.2019 19:17 Aktualizováno Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele od dnešního rána odpáleno 190 raket, proti kterým…

Soud EU nařídil povinné označování zboží z židovských osad, Izrael skřípe…

12.11.2019 16:13 Aktualizováno Soudní dvůr Evropské unie dnes rozhodl, že na potravinách pocházejících z území okupovaných…

Arab pobodal na jevišti divadla tři herce. Útok zachytila kamera

12.11.2019 11:57 Muž ozbrojený nožem v pondělí večer zaútočil na jevišti divadla v Rijádu a zranil tři účinkující.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama