Vraždy a násilí na denním pořádku. Situace v táboře s dětmi a ženami bojovníků IS je kritická

Situace v táboře Al-Húl v severovýchodní Sýrii, kde žijí ženy a děti zahraničních bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS), je chaotická, zoufalá a nebezpečná. Nad přelidněným stanovým městečkem se tyčí strážní věže, oplocené je ostnatým drátem a na bezpečnost dohlížejí ozbrojení kurdští strážníci, píše zpravodajský web BBC.

Islámský stát (IS), ilustrační fotografie

Uvnitř rozlehlého pouštního tábora se pohybují ženy oblečené v černých hábitech s nikábem, což je závoj, který nosí některé muslimské ženy a který zakrývá celý obličej kromě očí. Některé z žen působí chladně a odtažitě, jiné se vyloženě chovají nepřátelsky. Na rohu nedaleko stánku se zeleninou postává ve stínu skupinka žen z východní Evropy. Zpravodajka BBC se jich ptá, jak se do tábora dostaly. Nejsou však moc sdílné. Vydat se do Sýrie a žít pod vládou IS, který mučil, vraždil a zotročoval, bylo podle nich rozhodnutí jejich manželů. Mnohé z nich trvají na tom, že jejich jediným proviněním bylo zamilovat se do špatného muže.

Jejich odpovědi nejsou pro manželky bojovníků IS netypické. Mnohé z těchto žen se snaží distancovat od režimu, který dával jasně najevo své cíle a netajil se svou brutalitou. Manželé těchto žen jsou buď mrtví, uvěznění nebo se pohřešují, zatímco ženy a děti zůstávají v táboře.

V Al-Húlu žije asi 60.000 lidí, včetně 2500 rodin zahraničních bojovníků IS. Mnozí z nich zde žijí od porážky IS v Baghúzu v roce 2019.

Ženy mluví opatrně, obávají se, že by na sebe upoutaly pozornost, což by pro ně mohlo mít vážné, ne-li smrtelné, důsledky. Strach ale nemají ze strážců tábora, nýbrž z ostatních žen. Těch, které v táboře stále prosazují pravidla IS. Brzy ráno byla v Al-Húlu nalezena zavražděná žena.

Násilí a radikalizace v táboře jsou hlavní výzvou pro Kurdy vedené Syrské demokratické síly, které zařízení spravují.

Abdalkarím Umar, který odpovídá za zahraniční agendu kurdské správy na severovýchodě Sýrie, přiznává, že v táboře Al-Húl stále vládne IS. Za většinou násilí podle něj stojí zradikalizované ženy. "K vraždám dochází každý den, zapalují stany s lidmi, kteří nenásledují ideologii IS," řekl. "Tyto radikální postoje předávají svým dětem," dodal.

Al-Húl je plný dětí z Asie, Afriky a Evropy, které jejich rodiče vzali do Sýrie, aby společně žili v režimu IS. V táboře děti nemají co na práci. Některé na novináře projíždějící zahraniční sekcí tábora házejí kameny. Jeden roztříští okénko u spolujezdce. S ostrahou v autě to skoro ani nehne, podobné incidenty jsou zde běžné.

Jiné děti se chovají zcela pasivně, sedí před stany a zírají do prázdna. Mnohé z nich viděly nepředstavitelné hrůzy a byly neustále na útěku, když se IS zoufale snažil bránit poslední území pod svou kontrolou v Iráku a v Sýrii. Řada z těchto dětí nezná nic než válku a nikdy nechodila do školy.

Některé mají viditelná zranění. Novináři míjí chlapce s amputovanou nohou, který klopýtá po nerovné prašné cestě. Traumatem si prošly všechny z těchto dětí, většina přišla o nejméně jednoho rodiče.

Kvůli narůstajícímu násilí se v táboře konají pravidelné bezpečností razie. To ale není vše. Starší chlapci jsou vnímáni jako potenciální hrozba. Po dosažení adolescence jsou proto přemístěni do záchytného centra, kde již nežijí s rodinou. "Když dosáhnou určitého věku, stanou se hrozbou pro sebe a ostatní, takže jsme neměli na výběr a museli jsme pro tyto děti vybudovat nápravné centrum," uvedl Umar. Dodal, že tito chlapci udržují kontakt se svými matkami prostřednictvím Mezinárodního Červeného kříže.

Severně od Al-Húlu se nachází menší tábor Rúdž, kde rovněž žijí ženy a děti IS. K násilným incidentům tam dochází méně často. V táboře je mnoho Britek, včetně Shamimy Begumové. Novináři tam potkali skupinu žen z Trinidadu a Tobaga, kde míra lidí rekrutovaných do IS byla jednou z nejvyšších na západní polokouli. Jedna z žen má desetiletého syna. Děti vzala do Sýrie a po smrti svého manžela s dětmi zůstala na území ovládaném IS až do konce. Slyšela, že správci tábora starší chlapce oddělují od rodin, a má strach, že to čeká i jejího syna.Ten si opodál se svým mladším bratrem a sestrou kope s míčem. Říká, že by mu matka chyběla, pokud by ho odstěhovali. Jeho otec byl zabit při náletu.

Tábor má venkovní záchody a sprchové kouty. O pitnou vodu se musí obyvatelé dělit z nádrží, na což si všechny děti stěžují. Je zde také malé tržiště, kde se prodávají hračky, potraviny a oblečení. Každý měsíc rodiny dostávají balíčky s potravinami. Zajištěno je také oblečení pro děti. Za vlády IS některé z žen sdílely manžela a nyní se o děti a domácí povinnosti starají společně.

Mnoho z místních dětí chodí do polní školy organizace Save the Children. "Slýcháme toho hodně a žádný z těchto příběhů bohužel není radostný. Doufáme, že se jednou budou moci vrátit domů a prožít normální dětství, že budou zdravé a v bezpečí," uvedla Sára Rašdánová ze syrské pobočky organizace. "Viděli jsme velké změny v jejich chování. Kreslily obrázky destrukce, bombardování a války... nyní ale malují radostnější věci, jako domovy a květiny," řekla.

Kdy děti tábor opustí, se však neví. Jejich budoucnost tak zůstává nejasná. Některé západní státy označují ženy bojovníků IS za bezpečnostní hrozbu.

Mnoho z těchto žen naopak tvrdí, že nejsou bezpečnostním rizikem. Je mezi nimi však neochota hovořit o obětech IS: o tisících jezídek, které skupina zotročila, o domnělých odpůrcích IS, kteří byli označeni za kacíře a zavražděni, nebo o těch, kteří zemřeli v boji proti skupině, píše BBC.

Mnoho z těchto žen tvrdí, že neviděly žádnou násilnou propagandu IS. Ačkoliv žily v "chalífátu", tvrdí, že nevěděly o řezání hlav, masakrech a genocidách, které IS páchal. Jde o obvyklý argument lidí, kteří se připojili k IS. Mnozí z nich nechápou, že s ním ale neobstojí. Tyto ženy jsou od okolního světa izolovány a málokterá chápe, jak na ni pohlíží společnost v její vlasti. Některé státy, včetně Švédska, Německa a Belgie, některé ženy s dětmi repatriovaly. Vzhledem k horšícím se podmínkám v táboře ale kurdské úřady vyzývají další státy, aby si své občany vzaly zpět.

"Je to mezinárodní problém, ale mezinárodní komunita ve věci neplní své povinnosti," uvedl Umar. "Pokud to bude takto pokračovat, budeme čelit katastrofě, se kterou se nedokážeme vyrovnat," dodal.

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Václav Klaus se o víkendu v Krkonoších zranil

05.12.2021 22:00 Bývalý prezident Václav Klaus o víkendu uklouzl na zledovatělé cestě v Krkonoších a zlomil si…

Nastupující vláda zruší povinné očkování pro osoby starší 60 let, řekl…

05.12.2021 21:52 Nastupující vláda Petra Fialy zruší paragraf chystané vyhlášky, která stanovuje povinné očkování…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Jak v době covidu zacházet s jídlem a potravinami z dovozu? Podívejte se…

04.12.2021 22:00 Pandemie koronaviru má dopad nejen na zdraví lidí, ale i ekonomiku. Výjimkou není ani restaurační…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka, píše server

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Muž v Jeruzalémě zaútočil nožem, policie ho zastřelila

04.12.2021 17:59 Palestinský útočník dnes nožem zranil mladého muže v centru Jeruzaléma, informovala agentura AFP.…

Ženy nejsou majetek, vyhlásil Tálibán. Studovat a pracovat jim ale…

03.12.2021 16:20 Aktualizováno Vláda radikálního islamistického hnutí Tálibán dnes zveřejnila vyhlášku, podle níž ženy v…

Izraelský expert pro boj s covidem-19 navrhl zvážit povinné očkování

01.12.2021 11:03 Salman Zarka, který v Izraeli koordinuje postup v boji proti covidu-19, navrhl zavést povinné…

Tálibán chce mírové vztahy se světem, uvedl afghánský premiér v prvním…

28.11.2021 08:28 Režim Tálibánu si přeje mírové vztahy se zbytkem světa, prohlásil v sobotu afghánský premiér…

Izrael uvažuje o vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Aktualizováno Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Při útoku v Jeruzalémě zastřelili jednoho člověka a další čtyři zranili

21.11.2021 11:25 Při útoku v jeruzalémském Starém městě útočníci dnes ráno zabili jednoho Izraelce a další čtyři…

Írán hlásí přes polovinu obyvatel plně očkovaných

20.11.2021 16:41 Írán dnes oznámil, že proti covidu-19 je v zemi plně naočkováno asi 44 milionů lidí, což je více…

Češka Tereza Hlůšková byla propuštěna z pákistánského vězení

20.11.2021 16:08 Aktualizováno Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v Láhauru s devíti kilogramy…

Těhotným očkovaným ve 27. až 31. týdnu se rodí děti chráněné proti covidu

19.11.2021 18:33 Aktualizováno Novorozence proti covidu-19 nejlépe chrání vakcína, která je těhotné ženě podána mezi 27. a 31.…

Související:

Právě se děje

reklama