Zemřel egyptský exprezident Husní Mubarak, bylo mu 91 let

Zemřel bývalý egyptský prezident Husní Mubarak. Bylo mu 91 let a v čele země stál jako její čtvrtý prezident 30 let, do revolučního roku 2011. O jeho úmrtí dnes informovala egyptská státní televize, Mubarak se podle ní nedávno podrobil chirurgickému zákroku, který následovaly komplikace. Egyptské úřady kvůli státníkově úmrtí vyhlásily třídenní smutek.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Husní Mubarak
doporučujeme

Bývalý vládce strávil většinu z posledních let ve vojenské nemocnici v Káhiře. Za svůj život přestál nejméně šest pokusů o atentát, z úřadu ho nakonec donutily odejít miliony Egypťanů za takzvaného arabského jara. Inspirováni změnami v nedalekém Tunisku požadovali převážně mladí lidé v ulicích Káhiry a dalších egyptských měst demokratizaci země. Po masových protestech se k němu zády obrátila i armáda, která následně v Egyptě převzala moc.

Mubarak byl obviněn z vraždy stovek demonstrantů, zneužití moci, plýtvání veřejnými prostředky a z nezákonného obohacování a v červnu 2012 odsouzen k doživotnímu vězení za podíl na smrti demonstrantů. Soud ho ale nakonec před třemi lety zprostil většiny obvinění a propustil.

Politik se narodil 4. května 1928. V Egyptě a později v Sovětském svazu získal vojenské vzdělání a na začátku 70. let se stal vrchním velitelem egyptského letectva, za které bojoval například v jompkipurské válce proti Izraeli, informuje server BBC. Mezi lety 1975 až 1981 působil jako viceprezident svého předchůdce Anvara Sadata, po jeho zavraždění stanul v čele severoafrické země.

Nynější egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes vyjádřil upřímnou soustrast a ocenil Mubarakovu vojenskou službu za války v roce 1973. Svého předchůdce označil za "válečného hrdinu". Tématu Mubarakova působení v prezidentské funkci se však vyhnul, poznamenala agentura AP.

"Hluboký zármutek" nad Mubarakovým skonem vyjádřil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. "Prezident Mubarak, můj osobní přítel, své lidi dovedl k míru a bezpečí, k míru s Izraelem," uvedl Netanjahu.

Mubarak "zasvětil svůj život službě své domovině a problematice spravedlnosti ve světě," domnívá se předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, podle kterého se egyptský exprezident zajímal o záležitosti palestinského lidu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Turecku po 288 dnech hladovky zemřela mladá zpěvačka

03.04.2020 21:22 V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární…

Turecko rozšíří zákaz vycházení, roušky budou povinné

03.04.2020 20:55 V Turecku se kvůli koronaviru rozšíří zákaz vycházení na lidi mladší 20 let a na veřejných místech…

Izrael ohlásil přes 7000 nakažených. Do karantény musel i šéf Mossadu

03.04.2020 12:29 Počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem v Izraeli stoupl na 7030, což je o 173 více než ve…

Izraelská policie zatkla palestinského ministra pro Jeruzalém, již počtvrté

03.04.2020 10:43 Izraelská policie v noci na dnešek zatkla palestinského ministra pro jeruzalémské záležitosti za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy