Britská vláda chce kriminalizovat držení rajského plynu, patří k nejoblíbenějším drogám

Britská vláda se chystá kriminalizovat držení rajského plynu, který mezi mladými lidmi patří k nejoblíbenějším drogám. Napsal to dnes server BBC. Kabinet chce také přísněji kontrolovat prodejce oxidu dusného, který se běžně používá jako anestetikum v medicíně nebo v bombičkách pro výrobu šlehačky.

"Jsme znepokojení nárůstem zdravotních a společenských škod spojených s oxidem dusným a tím, jak lehce je veřejně dostupný, zejména mladým lidem... Proto bude poprvé držení oxidu dusného trestným činem," uvedl mluvčí vlády. Rozhodnutí padlo navzdory doporučení protidrogové komise (ACMD), která se nedávno vyslovila proti kriminalizaci držení rajského plynu.

"Děláme to proto, že kdykoli projdete městským parkem, leží všude kovové lahvičky, které jsou důkazem, že lidé považují veřejná místa za vhodná pro braní drog. Je to nepřijatelné," řekl dnes v pořadu BBC ministr pro bydlení Michael Gove.

Neziskové organizace a odborníci upozorňují, že kriminalizace držení rajského plynu může paradoxně způsobit zhoršení situace. "Představa, že tohle někoho odradí, je směšná. Půjde jen o kriminalizaci uživatelů a kontrolu nad produktem získají zločinecké gangy," citovala BBC Stevea Rollese z organizace Transform Drug Policy Foundation. "Je to jen politické divadlo - pokud potřebujete důkaz, tak se podívejte na to, že ignorovali vlastní poradce," dodal.

Průzkumy uvádí, že v Británii má zkušenost s užíváním rajského plynu skoro desetina mladých lidí mezi 16 a 24 lety, tedy víc než půl milionu lidí. Plyn se nejčastěji vdechuje z balónků, jež se plní z malých kovových lahví. Vyvolává krátkodobý pocit euforie, odtud také lidový název rajský plyn (anglicky laughing gas).

Související

Více souvisejících

Velká Británie

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy