"Chcete mír poté, co byla Gaza vymazána z mapy." Rusko a Čína vetovaly rezoluci RB OSN o Izraeli

Rusko a Čína v pátek vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN, kterou předložily Spojené státy. Ta vyzývala k okamžitému příměří ve válce v Pásmu Gazy a zároveň odsuzovala útok militantního hnutí Hamás na Izrael z října loňského roku. Uvedl to server The Guardian.

Rezoluci nepodpořily tři členové RB OSN, včetně Alžírska. Naopak jedenáct zemí, mezi nimiž byly i Francie a Británie, vyjádřilo podporu jejímu znění. Stát Guyana se hlasování zdržel.

Text rezoluce, předložený Spojenými státy, vyzýval k "okamžitému a trvalému příměří" a zároveň odsuzoval útok Hamásu na Izrael ze 7. října 2023.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzia uvedl, že Spojené státy nedělají nic pro omezení Izraele, svého nejbližšího spojence, ve válce v palestinské enklávě. Podle něj je absurdní hovořit o příměří poté, co "byla Gaza prakticky vymazána z mapy".

Nebenzia dodal, že návrh rezoluce by "zajišťoval beztrestnost Izraele, aniž by se zohledňovaly jeho zločiny."

Americká velvyslankyně Linda Thomas-Greenfieldová označila veto Ruska a Číny za "nejen cynické, ale i malicherné". Jejich odmítnutí této rezoluce podle ní bylo založeno na tom, že ji předložily Spojené státy.

Spojené státy samy v minulosti použily veto proti rezolucím, které volaly po příměří, ale neodsuzovaly bezprecedentní útok Hamásu na Izrael s mnoha oběťmi. 

Podle analýzy Satelitního střediska OSN (UNOSAT) bylo v důsledku izraelské ofenzívy v Pásmu Gazy zničeno nebo poškozeno 35 procent budov na palestinském území. Informovala o tom agentura Reuters.

Během izraelské ofenzívy, zahájené jako odveta za útoky militantů z palestinského hnutí Hamás na jih Izraele dne 7. října, zemřelo podle zdravotnických úřadů v pásmu ovládaném Hamásem téměř 32 000 Palestinců. Militanti Hamásu při uvedeném útoku na Izrael zabili přibližně 1 200 lidí.

UNOSAT využilo pro své hodnocení snímky z družic s vysokým rozlišením, pořízené 29. února, a porovnalo je se snímky z období před a po konfliktu.

Z analýzy vyplývá, že 35 procent všech budov v Pásmu Gazy, což odpovídá 88 868 stavbám, bylo zničeno nebo poškozeno.

Z toho 31 198 budov bylo označeno jako zničené, 16 908 jako vážně poškozené a 40 762 jako mírně poškozené.

Nárůst se týká téměř 20 000 postižených budov, ve srovnání s předchozím hodnocením, které vycházelo ze snímků z ledna, kdy bylo poškozených nebo zničených 30 procent budov, uvedlo UNOSAT.

"Největší nárůst škod byl zaznamenán v oblastech Chán Junis a Gaza, přičemž Chán Junis evidoval dalších 12 279 poškozených staveb a Gaza 2 010," dodal UNOSAT.

"Zvláště tvrdě bylo postiženo město Chán Júnis, kde bylo zničeno 6 663 nových budov," upozornilo středisko. 

Související

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

OSN USA (Spojené státy americké) Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy