COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Schůzka G20 přichází v době, kdy rozhovory na klimatickém summitu COP29 v ázerbájdžánském Baku uvízly na mrtvém bodě. Bohaté státy zatím nepředložily konkrétní nabídky na finanční pomoc, kterou ekonomové odhadují na biliony dolarů ročně, aby rozvojové země mohly splnit cíle Pařížské dohody.

Simon Stiell, vedoucí klimatického programu OSN, vyzval lídry G20 k akci. „Dopady klimatu už nyní devastují ekonomiky G20, narušují dodavatelské řetězce, zvyšují ceny potravin a podporují inflaci. Odvážnější klimatická akce je základním krokem k sebezáchově každé ekonomiky G20,“ uvedl Stiell.

Chudé země zároveň trápí rostoucí zadlužení, které jim brání investovat do opatření proti klimatickým změnám. OSN zdůrazňuje, že debata o klimatickém financování musí zahrnovat i řešení dluhové krize.

Podle ekonomů, jako jsou Nicholas Stern a Vera Songwe, budou rozvojové země potřebovat externí financování ve výši zhruba 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Polovinu této částky by měl poskytnout soukromý sektor, čtvrtinu multilaterální rozvojové banky, jako je Světová banka, a zbytek by mohl pocházet z filantropie, mezinárodní pomoci a nových daní, například na vysokou uhlíkovou stopu.

Samotný proces Cop se stává terčem kritiky. Skupina významných osobností nedávno vyzvala OSN, aby budoucí summity pořádala pouze v zemích se silnými závazky k ochraně klimatu. Ázerbájdžán, hostitelská země COP29, má ekonomiku založenou téměř výhradně na fosilních palivech, což vyvolává obavy o jeho závazky k řešení klimatické krize.

Podobná kontroverze se objevila i na loňském COP28, který hostily Spojené arabské emiráty, kde byl prezidentem summitu vedoucí národní ropné společnosti.

Příští COP30 bude hostit Brazílie, která je také pořadatelem letošního summitu G20. Prezident Luiz Inácio Lula da Silva plánuje tlačit na lídry G20, aby přijali přísnější emisní cíle a schválili nový balíček klimatického financování pro chudé země.

Velká Británie již představila nový klimatický cíl, který zahrnuje 81% snížení emisí do roku 2035 oproti úrovním z roku 1990. Tento cíl oznámil Keir Starmer na COP29, kde také slíbil obnovit závazek poskytnout 11,6 miliardy liber na mezinárodní klimatické financování mezi lety 2021 a 2026.

Zatímco jednání COP29 pokračují, mnozí delegáti věří, že klíčový průlom může přijít až na summitu G20 v Brazílii. Pokud však nedojde k zásadním rozhodnutím, svět by mohl čelit nejen environmentálním, ale i ekonomickým následkům. 

Související

Více souvisejících

Summit G20 klimatická konference (COP29) OSN

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie.

Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS

Nejen čeští fotbalisté se v pátek dozvěděli své soupeře pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat ve Spojených státech, v Kanadě a Mexiku a kterého se nově zúčastní až 48 týmů. Páteční los ve švýcarském Curychu určil, že se český tým v kvalifikační skupině L utká s poraženým z duelu mezi Francií a Chorvatskem (podle toho jak dopadne jejich vzájemný duel ve vyřazovací části Ligy národů), Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem. Nový kvalifikační cyklus pro svěřence kouče Ivana Haška odstartuje 22. března.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Pavel zavrhl veto. Vládou navržený rozpočet nakonec podepíše

Prezident Petr Pavel oznámil, že podepíše státní rozpočet na příští rok, jak ho sestavila vláda Petra Fialy (ODS). Podle Pavla bylo důležité upozornit na jeho nedostatky. Prezident si však uvědomuje, že případné veto by poslanci jednoduše přehlasovali. 

před 3 hodinami

Očkovací kampaň v metropoli Demokratické republiky Kongo

Lékaři identifikovali záhadnou nemoc, která zabíjí v Kongu

Ministerstvo zdravotnictví Demokratické republiky Kongo oznámilo, že dříve neznámá nemoc, která se šíří v oblasti Panzi, je těžkou formou malárie. Tato nemoc, která vyvolává respirační potíže a je zhoršována podvýživou, již v listopadu ve jihozápadní provincii Kwango zabila 143 lidí.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Bundeswehr, němečtí mariňáci

Rusko vs. NATO: Kdo by zvítězil, pokud by vypukla válka?

Napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí (NATO) zůstává i nadále jedním z hlavních bezpečnostních rizik současného světa. Navzdory rétorice a konfrontačním krokům ze strany Moskvy je však přímý konflikt mezi oběma stranami považován za krajně nepravděpodobný, především kvůli jeho katastrofickým důsledkům. Magazín The Week se přesto zamyslel nad tím, kdo by v případném konfliktu vyhrál.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Mateřské drony a lasery. Ukrajina představila průlomové zbraně v boji s Ruskem

Velitel Sil bezpilotních systémů Ozbrojených sil Ukrajiny, plukovník Vadym Sucharevskyj, oznámil, že Ukrajina vyvinula laserovou zbraň nazvanou „Trojzubec“. Na konferenci „Evropský obranný průmysl: Perspektivy spolupráce s ukrajinským obranným průmyslem“, kterou pořádalo analytické centrum We Build Ukraine, také představil projekt tzv. mateřských dronů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Pro mnoho Syřanů znamená pád Asada naději na lepší budoucnost, říká pro EZ Velíšková. Obnova ale potrvá mnoho let

Kateřina Velíšková, regionální manažerka pro Blízký východ v Charitě České republiky, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsala humanitární situaci v Sýrii po pádu diktátorského režimu Bašára Asada. „Ačkoli pro mnoho Syřanů znamená pád Asada naději na lepší budoucnost, neznamená to, že by najednou nebyla humanitární pomoc potřebná,“ řekla.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Válka v Evropě do deseti let? Západ se jí obává, Rusko se na ni chystá

Ruský ministr obrany Andrej Belousov oznámil, že Rusko se musí připravit na vojenský konflikt s NATO, mezi tím co pokračuje ve své válce proti Ukrajině. Na společném jednání s prezidentem Vladimirem Putinem zdůraznil, že ruské ministerstvo obrany musí počítat s možným konfliktem s NATO v Evropě během příští dekády. Tento výrok přichází v době, kdy podpora Západu pro Ukrajinu podle Ruska dosahuje „červené linie“.

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump: Umožnit Ukrajině používat zbraně dlouhého doletu je hloupé. Německo chce hrát klíčovou roli v příměří

Válka na Ukrajině trvá už více než 1000 dní a den za dnem přináší zásadní politické, vojenské i diplomatické zvraty. Mezi ty dnešní patří kritika amerického prezidenta Joea Bidena ze strany nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, zapojení severokorejských vojáků do bojů na straně Ruska a environmentální katastrofa způsobená potopením ruského tankeru v Černém moři.

před 10 hodinami

Igor Kirillov

Ukrajinci v Moskvě zabili ruského generála Kirillova

Generálporučík Igor Kirillov, vysoce postavený ruský důstojník, byl zabit při explozi v Moskvě. Incident se odehrál v úterý ráno, kdy Kirillov opouštěl obytnou budovu. Zabilo ho výbušné zařízení ukryté v motorce odpálené na dálku. Spolu s ním zahynul také jeho asistent. Kirillov byl velitelem ruských jednotek chemické, biologické a jaderné ochrany (NBC) a zastával tuto funkci od roku 2017. 

před 10 hodinami

Policie vyšetřuje výbuch ve Znojmě. Neštěstím se zabývají i hasiči

Policie vyšetřuje nedělní výbuch ve Znojmě pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Exploze, ke které došlo v neděli před polednem si vyžádala osm zraněných. Jednu osobu museli hasiči vyprostit ze sutin zřícené části budovy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy