Zdrcující následky pro Británii? Místní politici nám řekli víc

Praha - Eventualita britského odchodu z Evropské unie je v současnosti jedním z nejdiskutovanějších témat evropské politické scény. Ze strany britských politiků můžeme slyšet volání po tzv. “brexitu“ stále častěji. Co na otázku britského odchodu z EU pro server EuroZprávy.cz odpověděli vybraní britští zástupci Evropského parlamentu? A jaké by s sebou podle nich případný brexit přinesl následky?

Případný odchod Velké Británie je otázkou, která dělí nejen britskou veřejnost, ale také tamější politiky. Jak se k této velmi aktuální otázce staví někteří z britských europoslanců? Myslí si, že by Evropská unie byla schopna bez přítomnosti tak důležitého člena jako je Británie i nadále fungovat?

"Záleží na výsledcích renegociace, které v současné době mezi EU a Británií probíhá, uvedl pro EuroZprávy.cz britský europoslanec a člen Konzervativní strany Dan Dalton. "Pokud se nám podaří získat některé významné pravomoci zpět a budeme ujištěni, že se nestaneme součástí "stále těsnější Unie", pak by Británie měla zůstat," dodal.

Dále Dalton připustil, že Evropská unie bude velmi pravděpodobně existovat i v případě britského odchodu, avšak bez Spojeného království bude podstatně slabší.

Mezi britskými zástupci v Evropském parlamentu se nicméně najdou i tací, kteří "brexit" za žádných okolností nechtějí dopustit. Například Neena Gillová z Labouristické strany nám napsala, že je silně proti britskému odchodu z Unie.

"Odchod z Evropské unie by Spojené království poškodil v mnoha ohledech. V prvé řadě by došlo k obrovskému poškození britské ekonomiky. Menší míra zahraničních investic, která by po brexitu následovala, by mohla způsobit značný pokles HDP."

Psali jsme:
Cameron dnes předložíil své požadavky na reformu EU Cameron pohrozil: EU se musí reformovat, jinak...
 

"Kromě toho, členství v EU nám umožňuje vytváření nových pracovních pozic a způsobuje růst našich regionů," dodala Neena Gillová a v té souvislosti poukázala na fakt, že pokud Velká Británie Evropskou unii opustí, přijde tím o přístup k důležitým fondům, které Spojenému království umožňují rozvíjet jeho jednotlivé regiony. Navíc, pokud Velká Británie zůstane v EU, bude to přínosné pro obě strany a Evropské unii to zajistí větší vliv ve světě, což je v zájmu jak EU, tak i USA.

"Z hlediska obchodu by odchod z EU mohl mít zdrcující následky. Zvažte například TTIP: všem politickým stranám ve Velké Británii je jasné, že pokud bychom opustili EU, zůstali bychom s EU v celní unii. Z toho důvodu bychom byli vázáni veškerými dohodami o volném obchodu, které budou mezi EU a USA vyjednány. Upřímně řečeno, bylo by absurdní, kdybychom jsme se u tak důležitých jednání postavili stranou a neměli tak možnost hlasovat o jedné z nejdůležitějších obchodních dohod na světě, na kterou navíc bude Spojené království v každém případě vázáno."

Europoslankyně za irskou stranu Sinn Féin Martina Andersonová se ve své odpovědi pro EuroZprávy.cz zamýšlela v prvé řadě nad tím, jak by britský odchod z Evropské unie ovlivnil Irsko. "Sinn Féin zaujímá stanovisko, že ekonomické, sociální a politické důsledky, jež by pro Irsko z britského odchodu EU plynuly, by byly hrozné a značně nedemokratické."

"Toryové (pozn. členové Konzervativní strany) se ve svém volebním manifestu 2015 zavázali zrušit Zákon o lidských právech (HRA). To by ohrozilo mírový proces a mělo enormní důsledky na zdejší spravedlnost, policii a rovnost," dodala pro náš server Martina Andersonová.

Související

Více souvisejících

Velká Británie EU (Evropská unie) Daniel Dalton

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy