Zdrcující následky pro Británii? Místní politici nám řekli víc

Praha - Eventualita britského odchodu z Evropské unie je v současnosti jedním z nejdiskutovanějších témat evropské politické scény. Ze strany britských politiků můžeme slyšet volání po tzv. “brexitu“ stále častěji. Co na otázku britského odchodu z EU pro server EuroZprávy.cz odpověděli vybraní britští zástupci Evropského parlamentu? A jaké by s sebou podle nich případný brexit přinesl následky?

Případný odchod Velké Británie je otázkou, která dělí nejen britskou veřejnost, ale také tamější politiky. Jak se k této velmi aktuální otázce staví někteří z britských europoslanců? Myslí si, že by Evropská unie byla schopna bez přítomnosti tak důležitého člena jako je Británie i nadále fungovat?

"Záleží na výsledcích renegociace, které v současné době mezi EU a Británií probíhá, uvedl pro EuroZprávy.cz britský europoslanec a člen Konzervativní strany Dan Dalton. "Pokud se nám podaří získat některé významné pravomoci zpět a budeme ujištěni, že se nestaneme součástí "stále těsnější Unie", pak by Británie měla zůstat," dodal.

Dále Dalton připustil, že Evropská unie bude velmi pravděpodobně existovat i v případě britského odchodu, avšak bez Spojeného království bude podstatně slabší.

Mezi britskými zástupci v Evropském parlamentu se nicméně najdou i tací, kteří "brexit" za žádných okolností nechtějí dopustit. Například Neena Gillová z Labouristické strany nám napsala, že je silně proti britskému odchodu z Unie.

"Odchod z Evropské unie by Spojené království poškodil v mnoha ohledech. V prvé řadě by došlo k obrovskému poškození britské ekonomiky. Menší míra zahraničních investic, která by po brexitu následovala, by mohla způsobit značný pokles HDP."

Psali jsme: Cameron dnes předložíil své požadavky na reformu EU Cameron pohrozil: EU se musí reformovat, jinak...  

"Kromě toho, členství v EU nám umožňuje vytváření nových pracovních pozic a způsobuje růst našich regionů," dodala Neena Gillová a v té souvislosti poukázala na fakt, že pokud Velká Británie Evropskou unii opustí, přijde tím o přístup k důležitým fondům, které Spojenému království umožňují rozvíjet jeho jednotlivé regiony. Navíc, pokud Velká Británie zůstane v EU, bude to přínosné pro obě strany a Evropské unii to zajistí větší vliv ve světě, což je v zájmu jak EU, tak i USA.

"Z hlediska obchodu by odchod z EU mohl mít zdrcující následky. Zvažte například TTIP: všem politickým stranám ve Velké Británii je jasné, že pokud bychom opustili EU, zůstali bychom s EU v celní unii. Z toho důvodu bychom byli vázáni veškerými dohodami o volném obchodu, které budou mezi EU a USA vyjednány. Upřímně řečeno, bylo by absurdní, kdybychom jsme se u tak důležitých jednání postavili stranou a neměli tak možnost hlasovat o jedné z nejdůležitějších obchodních dohod na světě, na kterou navíc bude Spojené království v každém případě vázáno."

Europoslankyně za irskou stranu Sinn Féin Martina Andersonová se ve své odpovědi pro EuroZprávy.cz zamýšlela v prvé řadě nad tím, jak by britský odchod z Evropské unie ovlivnil Irsko. "Sinn Féin zaujímá stanovisko, že ekonomické, sociální a politické důsledky, jež by pro Irsko z britského odchodu EU plynuly, by byly hrozné a značně nedemokratické."

"Toryové (pozn. členové Konzervativní strany) se ve svém volebním manifestu 2015 zavázali zrušit Zákon o lidských právech (HRA). To by ohrozilo mírový proces a mělo enormní důsledky na zdejší spravedlnost, policii a rovnost," dodala pro náš server Martina Andersonová.

Související

Více souvisejících

Velká Británie EU (Evropská unie) Daniel Dalton

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy