Zákaz pánviček, bund a čistících prostředků? EU stojí před důležitým rozhodnutím

Brusel - Evropský parlament a Rada Evropské unie posuzují návrh na omezení průmyslového užívání perfluorokarbonů, látek, které se vyskytují například v nepromokavých oděvech, teflonových pánvích nebo v čistících prostředcích. Zákaz užívání této látky, který by se už dnes mohl stát skutečností, zatím většina států podporuje.

Evropská unie zvažuje zákaz používání kyseliny perfluorooktanové (PFOA) v průmyslové výrobě. Látka je součástí nepromokavého outdoorového oblečení, je ale známá například také z teflonových pánví.

Zejména při výrobě nepromokavých membrán se používají perfluorokarbony (PFC), tedy skupina látek, která na uhlík neváže vodík, ale fluor. V praxi funguje tak, že membrána dokáže propustit vlhkost ven, dovnitř ale nikoliv. Díky tomu se z lidského těla může odpařovat pot, zároveň ale zůstane při dešti suché. 

Ve zprávě Evropské komise, která byla zveřejněna na jejím webu, se dále uvádí, že kyselina perfluorooktanová, její soli a látky související s PFOA, mají některé specifické vlastnosti, například vysokou odolnost proti tření, dielektrické vlastnosti, odolnost proti teplu a chemickým látkám a nízkou povrchovou energii.

Perfluorokarbony jsou navíc tepelně stabilní a obsaženy prakticky ve všem kolem nás. Najdeme je proto nejen v bundách, ale i kalhotách, stanech, taškách, kobercích, nádobí a dalších předmětech každodenního užití. Mají ale i své stinné stránky, velmi dlouho se totiž rozkládají. Hromadí se v přírodě, ve vodě, vzduchu a zůstávají zde stovky let. A právě to Evropské unii vadí.

Nebezpečné jsou tyto látky i pro člověka. Jde totiž o toxické látky, které se dostávají do lidského těla. Evropská unie proto zvažuje jejich zákaz, který následně přejde do zákonů evropských zemí. Poté budou mít členské státy 36 měsíců na to, aby se novému nařízení přizpůsobily. A zatím se zdá, že rozhodnutí o omezení používání těchto látek členské státy schválí. V průběhu tří měsíců, kdy byla možnost vznést proti návrhu námitky, totiž žádná z politických skupin námitky nevznesla.

O toxicitě látek se ví už 30 let

První pochybnosti o PFOA se objevily už v 80. letech minulého století, kdy farmáři Wilburovi Tennantovi ze Západní Virginie začal záhadně hynout dobytek. Jeho pozemek se nacházel vedle pozemku firmy DuPont, která na něj ukládala odpad z výroby. Firma podle deníku New York Times tvrdila, že její chemický odpad je zdravotně nezávadný, následně se ale místní potok se změnil v toxické splašky.

Společnost byla největším zaměstnavatelem v okolí a látku, jejíž detekce byla komplikovaná, používali ve výrobě již v 50. let minulého století. Výsledky zjištěné kontaminace ale byly alarmující. Do řeky Ohio se totiž dostaly tisíce tun kyseliny perfluorooktanové, které mohly prosakovat i do podzemních vod.

Následně se zjistilo, že látka způsobuje u lidí a zvířat zvětšení jater a hromadí se v organismu. Objevilo se také podezření, že může sloučenina poškozovat plody těhotných žen a spouštět rakovinné bujení. Skandál nabral celosvětový rozměr, na základě kterého společnost DuPont v roce 2015 přestala vyrábět produkty s PFOA. Rozhodnutí následovaly i jiné společnosti, Adidas, Nike nebo Puma se rozhodly odstranit perfluorokarbony z jejich obuvi a oděvů a nedávno si na tom postavily poměrně rozsáhlou kampaň.

Řada firem již tak s touto látkou nepracuje a neustále hledá možné alternativy, jiné ale budou teprve muset přijít na to, jak zachovat kvalitu a nejlépe i cenu s využitím jiných materiálů. Kupříkladu nejrozšířenější technologie co se nepromokavosti týče, Gore-Tex, tuto látku používá dodnes, a její nahrazení bude stát nemalé peníze, které následně zaplatí kupující.

Situace ale nebude ve všech oblastech tak horká. Například v případě kuchyňského nádobí se bez ní dá poměrně lehce obejít, což potvrzuje ředitel oddělení jakosti společnosti Tescoma Vladislav Vaculík. "V roce 2016 jsme si nechávali dělat studii, jestli se v našich výrobcích tyto látky vyskytují. Teoreticky se mohou přidávat do papírových věcí nebo do nástřiků na antiadhezní povlaky, jako je teflon apod. V našich výrobcích se ale tyto látky nevyskytují," uvedl pro EuroZprávy.cz.

Dodal, že pokud Evropská unie nová zákaz schválí, společnosti budou muset prověřit všechny výrobky a přijít s adekvátní náhradou, která by ale neměla být problematická, jak dokazuje příklad Tescomy. Pokud však firmy vyrábějící sortiment nejrůznějšího druhu narazí na problém, kdy nebude možné kyselinu perfluorooktanovou ničím nahradit, spotřebitelé se bez těchto výrobků budou muset obejít.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) obuv oděvy Toxický odpad

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy