26 let od katastrofy trajektu Estonia: Tři země budou zkoumat nové důkazy

Estonsko, Švédsko a Finsko budou vyhodnocovat nové důkazy ke ztroskotání trajektu Estonia. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Katastrofa se stala přesně před 26 lety a zemřelo při ní 852 lidí. Šlo o největší poválečné lodní neštěstí v Evropě.

Velké vlny
doporučujeme

Trajekt s 803 cestujícími a 186 členy posádky se potopil na rozbouřeném Baltském moři v noci na 28. září 1994. Podle oficiální zprávy se tak stalo poté, co trajektu kvůli nedostatečné údržbě odpadl přední příklop a voda se přes otevřenou příď dostala na palubu s auty. Nicméně televizní dokument odvysílaný k dnešnímu 26. výročí neštěstí ukázal, že ve vraku lodi na pravé straně trupu lodi je čtyřmetrová díra.

"Estonsko, Finsko a Švédsko se dohodly, že ověří nové informace z dokumentu," uvedli ministři zahraničí těchto tří zemí ve společném, dnes zveřejněném prohlášení.

zdroj: YouTube

V důsledku televizního dokumentu někteří přeživší a příbuzní obětí lodní katastrofy žádají nové nezávislé vyšetřování ztroskotání trajektu. Objevily se také nové spekulace ohledně příčiny nehody.

Existence "díry v trupu byla přes léta odmítána," řekl Kent Härstedt, který nehodu přežil a který býval poslancem švédského parlamentu. "To, co se dnes objevilo, vyvolává další otázky - proč nebyla ta díra zahrnuta do oficiálního vyšetřování?" ptal se na tiskové konferenci.

Bývalý prokurátor Margus Kurm dnes ve veřejnoprávní společnosti ERR řekl, že trajekt mohl ztroskotat v důsledku srážky s ponorkou. Kurm byl šéfem výboru, který příčiny neštěstí zkoumal v letech 2005 až 2009.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko patrně začne testovat cestující na hranicích, některé přechody…

21.10.2020 12:05 Slovensko patrně 2. listopadu začne na hranicích se sousedními zeměmi testovat cestující na…

Ursula von der Leyenová má negativní test na koronavirus

21.10.2020 12:01 Test na koronavirus, který si nechala udělat předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová,…

Na Slovensku přibylo 2202 nakažených, nejvíce od začátku pandemie

21.10.2020 11:13 Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní počet nově potvrzených případů koronaviru, přibylo 2202…

Jednání EU-Británie zablokovaná. Osud dohody je v rukou Londýna, řekl…

21.10.2020 10:39 Aktualizováno Osud dalších vyjednávání mezi Evropskou unií a Británií je nyní v rukou Londýna, který se musí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama