Biden může zlepšit vztahy USA s EU, shodli se europoslanci

Nově zvolený americký prezident Joe Biden může obrátit vztahy Spojených států s Evropskou unií k lepšímu v řadě oblastí. Evropský blok by však zároveň neměl zapomínat na snahu o větší samostatnost a posilovat svou roli v globálním dění. Shodli se na tom dnes poslanci Evropského parlamentu, kteří spolu se šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem hodnotili dopad výsledků amerických voleb z minulého týdne na EU.

Joe Biden, prezident USA

"Těším se na to, že se vrátíme k upřímnému dialogu," prohlásil před europoslanci Borrell, podle něhož se za vlády končícího prezidenta Donalda Trumpa vztahy unie s tradičním zaoceánským spojencem zkomplikovaly. EU má podle něho několik prioritních oblastí, v níž by chtěla navázat s Washingtonem po Bidenově lednovém nástupu do funkce užší spolupráci. Je mezi nimi posilování role globálních organizací včetně OSN či Světové obchodní organizace, efektivnější boj proti klimatickým změnám či ochrana lidských práv.

"Je před námi docela dlouhé předávání moci, doufejme, že se někde nezadrhne," prohlásil Borrell s odkazem na Trumpovu dosavadní neochotu uznat výsledek voleb.

Také europoslanci dávali najevo naději, že po čtyřech složitých letech s často velmi obtížně předvídatelným Trumpem čekají konstruktivnější vztah s novým prezidentem.

"Je dobré mít opět spojence v Bílém domě," prohlásila členka druhé nejsilnější socialistické frakce v EP Kati Piriová. Zatímco Trumpova vláda byla podle ní "noční můrou" pro transatlantické vztahy, nyní bude moci EU opět s USA spolupracovat na základě společných hodnot, od nichž se Trump odkláněl. Evropa však nemůže spoléhat na to, že Biden vyřeší problémy za ní a musí být připravena hrát silnější roli než dosud, dodala Piriová.

Někteří europoslanci zmínili možnou změnu, kterou přinese Bidenovo vítězství do vztahů EU s Čínou. Nový šéf Bílého domu se může podle lidoveckého člena EP Michaela Gahlera pokoušet přesvědčit unii k tvrdšímu přístupu k Pekingu.

"Nepřistupujeme k USA a Číně stejně, stojíme na americké straně," prohlásil německý člen nejsilnější europarlamentní skupiny, jehož země patří ke státům odmítajícím ráznou protičínskou rétoriku Washingtonu.

V co nejtvrdší Bidenův postoj vůči Číně doufá členka nacionalistické frakce v EP Mara Bizzottová. "Evropa by měla skoncovat s dvojími standardy a nejednoznačným přístupem k Číně," uvedla italská politička, podle níž by Biden neměl slevovat z Trumpova přístupu nejen vůči Pekingu, ale i dalším nedemokratickým režimům.

Právě Bidenovo očekávané soustředění pozornosti na Asii spíše než na Evropu by mělo být pro unii varováním, aby nečekala od Bidena příliš mnoho, uvedla liberální poslankyně Hilde Vautmansová. "Evropa má nejvyšší čas, aby se postavila na vlastní nohy. Místo toho, abychom se schovávali za zády Američanů, měli bychom stát po jejich boku," nabádala belgická politička.

Šéfka parlamentního klubu zelených Ska Kellerová připomněla, že Trump s politikou založenou na směsi "nacionalismu, rasismu a narcismu" sice nevyhrál volby, ale získal mnoho voličů. Jeho politický styl má podle německé političky stále podporu i v Evropě, což by mělo být pro unijní politiky i občany varováním. "Demokracie, rovnost a vláda práva nejsou dány ani na jedné straně Atlantiku. Je to něco, o co musíme každý den bojovat," dodala Kellerová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 14:13 Střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Německá média po summitu s Putinem chválí Bidena

17.06.2021 10:12 Středeční summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského kolegy Vladimira Putina nepřinesl…

Související:

Právě se děje