Biden může zlepšit vztahy USA s EU, shodli se europoslanci

Nově zvolený americký prezident Joe Biden může obrátit vztahy Spojených států s Evropskou unií k lepšímu v řadě oblastí. Evropský blok by však zároveň neměl zapomínat na snahu o větší samostatnost a posilovat svou roli v globálním dění. Shodli se na tom dnes poslanci Evropského parlamentu, kteří spolu se šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem hodnotili dopad výsledků amerických voleb z minulého týdne na EU.

Joe Biden, prezident USA

"Těším se na to, že se vrátíme k upřímnému dialogu," prohlásil před europoslanci Borrell, podle něhož se za vlády končícího prezidenta Donalda Trumpa vztahy unie s tradičním zaoceánským spojencem zkomplikovaly. EU má podle něho několik prioritních oblastí, v níž by chtěla navázat s Washingtonem po Bidenově lednovém nástupu do funkce užší spolupráci. Je mezi nimi posilování role globálních organizací včetně OSN či Světové obchodní organizace, efektivnější boj proti klimatickým změnám či ochrana lidských práv.

"Je před námi docela dlouhé předávání moci, doufejme, že se někde nezadrhne," prohlásil Borrell s odkazem na Trumpovu dosavadní neochotu uznat výsledek voleb.

Také europoslanci dávali najevo naději, že po čtyřech složitých letech s často velmi obtížně předvídatelným Trumpem čekají konstruktivnější vztah s novým prezidentem.

"Je dobré mít opět spojence v Bílém domě," prohlásila členka druhé nejsilnější socialistické frakce v EP Kati Piriová. Zatímco Trumpova vláda byla podle ní "noční můrou" pro transatlantické vztahy, nyní bude moci EU opět s USA spolupracovat na základě společných hodnot, od nichž se Trump odkláněl. Evropa však nemůže spoléhat na to, že Biden vyřeší problémy za ní a musí být připravena hrát silnější roli než dosud, dodala Piriová.

Někteří europoslanci zmínili možnou změnu, kterou přinese Bidenovo vítězství do vztahů EU s Čínou. Nový šéf Bílého domu se může podle lidoveckého člena EP Michaela Gahlera pokoušet přesvědčit unii k tvrdšímu přístupu k Pekingu.

"Nepřistupujeme k USA a Číně stejně, stojíme na americké straně," prohlásil německý člen nejsilnější europarlamentní skupiny, jehož země patří ke státům odmítajícím ráznou protičínskou rétoriku Washingtonu.

V co nejtvrdší Bidenův postoj vůči Číně doufá členka nacionalistické frakce v EP Mara Bizzottová. "Evropa by měla skoncovat s dvojími standardy a nejednoznačným přístupem k Číně," uvedla italská politička, podle níž by Biden neměl slevovat z Trumpova přístupu nejen vůči Pekingu, ale i dalším nedemokratickým režimům.

Právě Bidenovo očekávané soustředění pozornosti na Asii spíše než na Evropu by mělo být pro unii varováním, aby nečekala od Bidena příliš mnoho, uvedla liberální poslankyně Hilde Vautmansová. "Evropa má nejvyšší čas, aby se postavila na vlastní nohy. Místo toho, abychom se schovávali za zády Američanů, měli bychom stát po jejich boku," nabádala belgická politička.

Šéfka parlamentního klubu zelených Ska Kellerová připomněla, že Trump s politikou založenou na směsi "nacionalismu, rasismu a narcismu" sice nevyhrál volby, ale získal mnoho voličů. Jeho politický styl má podle německé političky stále podporu i v Evropě, což by mělo být pro unijní politiky i občany varováním. "Demokracie, rovnost a vláda práva nejsou dány ani na jedné straně Atlantiku. Je to něco, o co musíme každý den bojovat," dodala Kellerová.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Bulhaři volili parlament, podle průzkumů zvítězí konzervativní GERB

02.10.2022 19:57 Aktualizováno V bulharských parlamentních volbách vede podle průzkumu u volebních místností konzervativní strana…

Volby v Lotyšsku vyhrála strana premiéra Kariňše, proruská uskupení…

02.10.2022 14:11 Aktualizováno Sobotní parlamentní volby v Lotyšsku vyhrála centristická strana konzervativního premiéra…

Rusové čekají u finské hranice po zpřísnění podmínek vstupu do země i 18…

02.10.2022 04:41 Na rusko-finské pozemní hranici se kvůli přísnějším kontrolám tvoří až 18hodinové fronty poté, co…

Švédsko přestane teenagerům doporučovat očkování proti covidu-19

01.10.2022 18:13 Švédská agentura pro veřejné zdraví dnes oznámila, že dětem mezi 12 a 17 lety přestane doporučovat…

Na neformální summit EU má do Prahy dorazit turecký prezident Erdogan

01.10.2022 16:57 Na neformální summit EU, který začne ve čtvrtek v Praze, přijede i turecký prezident Recep Tayyip…

Slovensko zavedlo hlídky na vybraných přechodech s Maďarskem

01.10.2022 16:18 Slovensko v souvislosti s nelegální migrací nasadilo hlídky na čtyři vybrané hraniční přechody s…

Kvůli oteplování se ve Francii množí případy horečky dengue

01.10.2022 10:35 Krvácivá horečka dengue je nebezpečná nemoc, která se dosud vyskytovala téměř výhradně v tropických…

Stoltenberg: Ruské hrozby a mobilizaci jsou signálem slabosti, Putinovi…

30.09.2022 20:58 Nejnovější ruské hrozby a částečná mobilizaci jsou signálem slabosti Moskvy a důkazem, že ruskému…

Svět odsoudil ruské vyhlášení anexe části Ukrajiny, neuznává ji

30.09.2022 18:31 Aktualizováno Evropská rada ve společném prohlášení rozhodně odsoudila "nelegální anexi ukrajinského území Ruskem…

Nord Stream asi poškodily exploze stovek kilogramů výbušnin, uniklo velké…

30.09.2022 18:02 Aktualizováno Plynovod Nord Stream zřejmě poškodily výbuchy, které se svou silou rovnaly explozi několika stovek…

Související:

Právě se děje

reklama