Biden může zlepšit vztahy USA s EU, shodli se europoslanci

Nově zvolený americký prezident Joe Biden může obrátit vztahy Spojených států s Evropskou unií k lepšímu v řadě oblastí. Evropský blok by však zároveň neměl zapomínat na snahu o větší samostatnost a posilovat svou roli v globálním dění. Shodli se na tom dnes poslanci Evropského parlamentu, kteří spolu se šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem hodnotili dopad výsledků amerických voleb z minulého týdne na EU.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

"Těším se na to, že se vrátíme k upřímnému dialogu," prohlásil před europoslanci Borrell, podle něhož se za vlády končícího prezidenta Donalda Trumpa vztahy unie s tradičním zaoceánským spojencem zkomplikovaly. EU má podle něho několik prioritních oblastí, v níž by chtěla navázat s Washingtonem po Bidenově lednovém nástupu do funkce užší spolupráci. Je mezi nimi posilování role globálních organizací včetně OSN či Světové obchodní organizace, efektivnější boj proti klimatickým změnám či ochrana lidských práv.

"Je před námi docela dlouhé předávání moci, doufejme, že se někde nezadrhne," prohlásil Borrell s odkazem na Trumpovu dosavadní neochotu uznat výsledek voleb.

Také europoslanci dávali najevo naději, že po čtyřech složitých letech s často velmi obtížně předvídatelným Trumpem čekají konstruktivnější vztah s novým prezidentem.

"Je dobré mít opět spojence v Bílém domě," prohlásila členka druhé nejsilnější socialistické frakce v EP Kati Piriová. Zatímco Trumpova vláda byla podle ní "noční můrou" pro transatlantické vztahy, nyní bude moci EU opět s USA spolupracovat na základě společných hodnot, od nichž se Trump odkláněl. Evropa však nemůže spoléhat na to, že Biden vyřeší problémy za ní a musí být připravena hrát silnější roli než dosud, dodala Piriová.

Někteří europoslanci zmínili možnou změnu, kterou přinese Bidenovo vítězství do vztahů EU s Čínou. Nový šéf Bílého domu se může podle lidoveckého člena EP Michaela Gahlera pokoušet přesvědčit unii k tvrdšímu přístupu k Pekingu.

"Nepřistupujeme k USA a Číně stejně, stojíme na americké straně," prohlásil německý člen nejsilnější europarlamentní skupiny, jehož země patří ke státům odmítajícím ráznou protičínskou rétoriku Washingtonu.

V co nejtvrdší Bidenův postoj vůči Číně doufá členka nacionalistické frakce v EP Mara Bizzottová. "Evropa by měla skoncovat s dvojími standardy a nejednoznačným přístupem k Číně," uvedla italská politička, podle níž by Biden neměl slevovat z Trumpova přístupu nejen vůči Pekingu, ale i dalším nedemokratickým režimům.

Právě Bidenovo očekávané soustředění pozornosti na Asii spíše než na Evropu by mělo být pro unii varováním, aby nečekala od Bidena příliš mnoho, uvedla liberální poslankyně Hilde Vautmansová. "Evropa má nejvyšší čas, aby se postavila na vlastní nohy. Místo toho, abychom se schovávali za zády Američanů, měli bychom stát po jejich boku," nabádala belgická politička.

Šéfka parlamentního klubu zelených Ska Kellerová připomněla, že Trump s politikou založenou na směsi "nacionalismu, rasismu a narcismu" sice nevyhrál volby, ale získal mnoho voličů. Jeho politický styl má podle německé političky stále podporu i v Evropě, což by mělo být pro unijní politiky i občany varováním. "Demokracie, rovnost a vláda práva nejsou dány ani na jedné straně Atlantiku. Je to něco, o co musíme každý den bojovat," dodala Kellerová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černošského producenta,…

30.11.2020 08:23 Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta…

Řidiči hazardují a ignorují pravidla. Kvůli covidu téměř prázdné silnice…

30.11.2020 08:07 Na rakouských silnicích je v těchto dnech minimální provoz kvůli protikoronavirovým omezením pohybu…

V Německu se covidem nakazilo dalších 11 169 lidí, vzrostl počet obětí…

30.11.2020 07:29 V Německu za 24 hodin přibylo dalších 11.169 případů nákazy koronavirem, tedy o něco více než před…

Rakousko po 7. prosinci nečeká překotné rozvolňování. Masivní omezení…

29.11.2020 21:33 Aktualizováno Až v Rakousku 7. prosince skončí současná přísná opatření proti koronaviru, žádné překotné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama