Boris Johnson připustil volby. Radši budu mrtvý v příkopu, než další odklad brexitu, řekl

Britský premiér Boris Johnson se po středeční porážce v parlamentu, který schválil návrh zákona proti brexitu bez dohody a odmítl předčasné volby, dostal do defenzivy a zatím není jasné, jakou strategii ohledně odchodu země z Evropské unie dál zvolí. Dnes zopakoval, že si předčasné volby sice nepřeje, nevidí ale jiné východisko z brexitové krize. Zároveň důrazně odmítl, že by mohl on požádat o odklad termínu brexitu, a ujistil, že nadále hodlá Británii vyvést z EU 31. října. Variantu brexitu bez dohody mu ale zřejmě definitivně zapoví zákonodárci, protože schválený zákon už konzervativci nehodlají blokovat ani ve Sněmovně lordů.

Johnson dnes v projevu na severu Anglie řekl, že by byl raději "mrtvý v příkopu", než aby požádal o další brexitový odklad. Zda to znamená, že by v případě nutnosti podal demisi, ale neřekl. Nyní jsou podle Johnsona jediným východiskem volby. Jejich vypsání nicméně ve středu sněmovna zamítla.

Podle britských médií poslanci ve středu schválením návrhu zákona proti brexitu bez dohody Johnsona "zahnali do kouta". Komentátoři hlasování označili z pohledu premiéra za fiasko a za "brutální den".

Britská vláda dnes oznámila, že na program pondělního zasedání parlamentu hlasování o volbách opět zařadí. Ve středu návrh neprošel kvůli odporu opozičních labouristů. Zda jej podpoří napodruhé, jasné není. Podle médií se uvnitř opoziční strany debatuje o tom, zda volby neodsunout až na listopad.

Zákon proti neřízenému brexitu by Dolní sněmovna mohla definitivně schválit rovněž v pondělí, protože konzervativci, kteří vyhrožovali "maratonem obstrukcí" v horní komoře, změnili názor. Nyní slibují, že projednávání ve Sněmovně lordů skončí do pátečního večera.

Proti Johnsonově brexitové strategii se dnes postavil člen jeho vlastní rodiny. Mladší bratr Jo Johnson oznámil, že končí ve vládě, v níž dosud zastával pozici ministerského náměstka, i jako poslanec. Za důvod označil konflikt mezi loajalitou k rodině a národním zájmem.

Premiér v reakci na bratrův krok řekl, že spolu ohledně EU už dlouho nesouhlasí. "Ale myslím, že by se mnou souhlasil, že se musíme pohnout kupředu a vyřešit to," dodal.

Návrh zákona o blokaci neřízeného brexitu dává vládě čas do 19. října, aby dojednala brexitovou dohodu nebo získala souhlas parlamentu pro variantu neřízeného odchodu z EU. Pokud vláda nesplní ani jednu podmínku, musel by premiér požádat o další odklad brexitu, tentokrát do 31. ledna 2020. Není však jisté, zda by EU takový odklad Británii poskytla.

Unijní brexitový vyjednavač Michel Barnier informoval velvyslance, že Británie navzdory krátícímu se času nepřišla při vyjednáváních s ničím novým a EU musí být připravena na variantu jejího neřízeného odchodu.

Podle českého premiéra Andreje Babiše je stále možné najít řešení hlavního sporného bodu mezi Bruselem a Londýnem, takzvané irské pojistky, která má zabránit přísným kontrolám na irské hranici. V rámci EU podle Babiše vládne v jednáních o brexitu solidarita, v okamžiku nepříznivého vývoje ale premiér podle svých slov hodlá "tvrdě bojovat za české zájmy".

Americký viceprezident Mike Pence po dnešním setkání s Johnsonem EU vyzval, aby s Británií spolupracovala na dosažení brexitové dohody, jež bude respektovat suverenitu země a minimalizuje problémy v obchodu. USA se podle něj těší na obchodní dohodu, již s Británií uzavřou po brexitu.

Britská libra se dnes vůči dolaru vyšplhala až na pětitýdenní maximum díky nadějím, že se podaří odvrátit britský odchod z unie bez dohody. Kolem 18:30 SELČ si libra připisovala 0,6 procenta na 1,2320 USD a během dne se dostala nad 1,2350 USD, tedy na nejvyšší úroveň od 29. července.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Volby ve Velké Británii Brexit Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy