Bůh nás chránil. Židé ze synagogy v Halle popsali průběh útoku

Těžko představitelnou hrůzu dnes prožívali lidé, kteří do synagogy ve východoněmeckém Halle přišli slavit nejdůležitější židovský svátek Jom kipur (Den smíření). Dlouhé minuty se k nim dobýval ozbrojenec, a to za pomoci zbraně i výbušnin. Magazínu Spiegel to řekl předseda místní židovské obce Max Privorozki, který vše sledoval přes bezpečnostní kameru synagogy.

"Pachatel do dveří několikrát vystřelil a hodil vícero Molotovových koktejlů, dělbuchů nebo granátů, aby se dostal dovnitř. Ale dveře zůstaly zavřené, Bůh nás chránil. Celé to trvalo možná pět až deset minut," uvedl Privorozki, podle něhož bylo v té době v synagoze až 80 lidí.

"Přede dveřmi jsme se zabarikádovali a čekali na policii," vylíčil pak listu Stuttgarter Zeitung, jak reagovali v okamžiku, kdy zjistili, že se k synagoze blíží podezřelý muž. Útočník, který měl na hlavě ocelovou přilbu, podle něj vypadal jako z nějaké speciální jednotky. Pachatel se pokusil proniknout i na židovský hřbitov, do jehož brány také střílel. U synagogy zastřelil jednu ženu, která šla zřejmě náhodou kolem.

Privorozki se dnes vyjádřil kriticky na adresu strážců zákona, kteří podle něj potřebovali jeden příliš dlouhý telefonát a dobrých deset minut na to, aby na místo dorazili. Bezpečnostní situace pro Židy v Sasku-Anhaltsku je podle něj katastrofální, o svou ochranu se musejí starat sami. Například muž, který dnes blížící se útok odhalil, podle něj v synagoze pracuje jako dobrovolník.

Tvrdě kritický byl také šéf Ústřední rady Židů Josef Schuster. "Že synagoga v Halle ve svátek jako je Jom kipur nebyla chráněna policií, je skandální," míní. K brutalitě útoku poznamenal, že překračuje vše známé z uplynulých let a že je pro všechny Židy v Německu velkým šokem.

Lidé schovaní v náboženské stavbě, mezi nimiž bylo i nejméně deset Američanů, se ven dostali v doprovodu speciálních policejních jednotek až vpodvečer. Policisté si předtím museli poradit s výbušninami, které zřejmě pachatel sám vyrobil a položil ke dveřím.

Na útok reagovala pobouřeně řada německých politiků. "Že se na Jom kipur střílí na synagogu, nás zasahuje do srdce. Všichni v naší zemi se musíme postavit antisemitismu," napsal na twitteru ministr zahraničí Heiko Maas. Za antisemitský útok označil i ministr vnitra Horst Seehofer. Kancléřka Angela Merkelová dala solidaritu najevo tím, že večer navštívila jednu z berlínských synagog.

Související

střelba v Halle (9.10.2019)

Za útok na synagogu v Halle padlo doživotí, pachatel hlásal rasistické názory i u soudu

Na doživotí dnes poslal za mříže soud v Německu Stephana Ballieta, který se zodpovídal za loňský útok na synagogu v Halle. Soud tak svým nepravomocným verdiktem vyhověl obžalobě. Dovnitř synagogy se Balliet nedostal, v jejím okolí ale zabil dva lidi. Ústřední rada Židů v Německu rozsudek přivítala a označila ho za symbol toho, že antisemitismus nemá v zemi místo.
Střelba v Halle (9.10.2019)

Útočníkovi z Halle hrozí doživotní trest, žádají ho žalobci

Spolkové státní zastupitelství požaduje pro pachatele loňského útoku na synagogu v Halle doživotní trest vězení s následnou ochrannou vazbou. Obžaloba to dnes uvedla ve své závěrečné řeči v procesu, který se v uplynulých měsících konal v Magdeburku. Čin, který spáchal nyní 28letý pravicový extremista Stephan Balliet, je podle žalobců zvláště závažný.

Více souvisejících

střelba v Halle (9.10.2019) Německo Policie Německo střelba v Německu židé

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy