Bulharská vláda ohlásila desetidenní celostátní lockdown

Bulharská vláda dnes ohlásila desetidenní celostátní uzávěru, která má zpomalit šíření nákazy koronavirem a odvrátit hrozící kolaps zdravotnictví. Zavřeny zůstanou školy, restaurace i obchodní domy. Opatření začne platit od 22. března.

Bulharsko, ilustrační foto
doporučujeme

Ministr zdravotnictví Kostadin Angelov podle serveru Dnevnik.bg na dnešním briefingu pro novináře oznámil, že budou uzavřeny všechny obchody s plochou větší než 300 metrů čtverečních s výjimkou supermarketů. Fungovat přestanou i restaurace, zábavní podniky nebo posilovny. Žáci ve školách přejdou na on-line výuku, školky budou uzavřeny. Zakázány budou veškeré společenské akce ve vnitřních i venkovních prostorách a také návštěvy v domácnostech. Ubytovací zařízení budou moci zůstat v provozu, uzavřeny budou ale hotelové restaurace.

V balkánské zemi, kde se budou 4. dubna konat parlamentní volby, přibylo za posledních 24 hodin 4201 nových případů infekce a 136 úmrtí spojených s covidem-19. V nemocnicích se v současnosti léčí s tímto onemocněním přes 7800 pacientů, z toho více než 600 na jednotkách intenzivní péče. Celkově země se sedmi miliony obyvateli eviduje přes 291.000 covidových případů a zhruba 11.700 úmrtí po nákaze koronavirem.

Až dosud v zemi platila jen velmi mírná opatření: školy a nákupní centra se otevřely v únoru a restaurace a bary začátkem března. Premiér Bojko Borisov řekl, že vláda byla nucena přikročit k přísnějším restrikcím, protože lidé mírná opatření nedodržovali. "Lidé nenosí roušky, nedodržují rozestupy, systém je přetížený," řekl.

Mírným favoritem blížících se voleb je Borisovova konzervativní strana GERB. Podle průzkumů voliči dosud oceňovali její postup při boji s pandemií. Jako jedno z hlavních témat voleb analytici předpokládají otázku očkování, kde však vláda nevykazuje oslnivé výsledky. Očkovací kampaň se v zemi rozjíždí velice pomalu a Bulharsko zaujímá s necelými pěti procenty naočkovaných v Evropské unii poslední místo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Francie prodlouží rozestupy mezi vakcínami a začne očkovat všechny starší…

11.04.2021 09:17 Francie prodlouží odstupy mezi první a druhou dávkou vakcín na bázi mediátorové RNA na šest týdnu…

V Rakousku zadrželi možného pomocníka atentátníka z Vídně

10.04.2021 21:10 Rakouská policie zatkla muže, kterého podezřívá, že byl zapojený do přípravy teroristického útoku,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama