Lipavský na summitu OBSE vyběhl s Lavrovem. Ukázal mu diplomatický prostředníček

Bojkot několika zemí provází probíhající summit Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v severomakedonském Skopje kvůli účasti šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova. Ten na akci dokonce i vystoupil, český ministr zahraničí Jan Lipavský ho neposlouchal. 

Vrcholní diplomaté z více než 50 zemí dorazili na summit ve Skopje, kvůli Lavrovově přítomnosti ale chybí zástupci Ukrajiny, Estonska, Lotyšska, Litvy a Polska, informovala DW. Česko reprezentuje ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který však opustil místnost, když mluvil jeho ruský protějšek.

"Projev ruského ministra zahraničí jsem si ve Skopje neposlechl. Považoval jsem za přínosnější, aby byl v tu chvíli v sále náš kolega, který má na starosti monitoring dezinformací," napsal Lipavský na sociální síti X. 

Úvodní slovo měl severomakedonský ministr zahraničí Bujar Osmani. "Ruská agresivní válka proti Ukrajině stojí tváří v tvář všemu, co je této organizaci drahé. Válka podkopává důvěru a dialog," prohlásil. 

Šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková uvedla při příjezdu na summit, že je důležité postavit se ruskému imperiálnímu šílenství. Podle vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku si Moskva alespoň vyslechne, proč ji členové OBSE odsuzují a izolují. 

Cestu ruské delegace na místo konání zkomplikovalo Bulharsko, které nevpustilo ruské letadlo do svého vzdušného prostoru. "Pozice bulharských úřadů může být jen těžko vysvětlena. Je to úplně absurdní, a dá se říct, že i hloupé," reagoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle TASS

Na dvoudenním summitu má padnout rozhodnutí o tom, kdo se jako další ujme rotujícího předsednictví OBSE. Usilovalo o něj Estonsko, potkalo se však s nesouhlasem Ruska a Běloruska. Příští rok by tak měla organizaci předsedat Malta. 

Související

Rusko, Kreml

Rusko odmítá OBSE poskytovat údaje o ozbrojených silách, kvůli Česku

Rusko odmítlo poskytovat Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) údaje o svých ozbrojených silách v rámci vídeňského dokumentu z roku 2011 o opatřeních k upevnění důvěry. Uvedl to dnes na svém webu list Kommersant s odvoláním na informace americké strany a vyjádření vedoucího ruské delegace na vídeňských rozhovorech o vojenské bezpečnosti Konstantina Gavrilova, který ruské rozhodnutí odůvodnil výhradami k počínání západních států včetně Česka.
Vídeň, Rakousko.

Vídeň hostí parlamentní shromáždění OBSE s kritizovanou účastí Ruska

Ve Vídni dnes začalo dvoudenní zimní zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Schůze se v předvečer prvního výročí zahájení ruské invaze na Ukrajinu účastní i ruští poslanci, což už předem vyvolalo silnou kritiku i bojkot zasedání ze strany Ukrajiny a Litvy. Předseda rakouské Národní rady Wolfgang Sobotka však v zahajovacím proslovu Ukrajinu ujistil naprostou solidaritou.

Více souvisejících

OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) Sergej Lavrov Jan Lipavský Severní Makedonie Annalena Baerbock Bulharsko Dmitrij Peskov

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy