Češi i přes omezení stále jezdí nakupovat do Saska

Ani přísná karanténní omezení, která kvůli pandemii prakticky nedovolují turistické cesty do Německa, nebrání Čechům jezdit nakupovat do Saska. Upozorňují na to německá média včetně nejčtenějšího deníku Bild a také uživatelé internetu, kteří volají po důslednějších pohraničních kontrolách. Sasko, u kterého až do podzimu platilo, že má epidemickou situaci pod kontrolou, je na tom nyní v počtu nových případů na 100.000 obyvatel během sedmi dní nejhůře z celého Německa. Nejpostiženější saské regiony jsou pak ty, které hraničí s ČR.

Ilustrační foto

Sasko dlouhou dobu přistupovalo k Česku vstřícně. Zatímco spolková vláda požadovala s výjimkou pendlerů při cestách z rizikového Česka do Německa negativní test nebo karanténu, Sasko krátkodobé návštěvy bez omezení povolilo. Saský premiér Michael Kretschmer, jehož popularita nyní klesá, vždy zdůrazňoval, že je nutné zabránit vývoji z jara, kdy tehdy výrazně epidemicky bezpečnější Česko ze dne na den uzavřelo hranice s Německem.

Ne všem se ale uvolněný přístup Saska líbil. Řada lidí si stěžovala na to, že když Česko kvůli koronaviru uzavřelo sportovní střediska, vydali se Češi do těch saských. Sportovní centru Westpark-Center v saské Žitavě na to reagovalo tím, že Čechy bez negativního koronavirového testu do svého areálu nevpouštělo. Šéf střediska Heiko Wasser si za to na sociálních sítí vysloužil pochvalu.

Se stále se zhoršující se epidemickou situací v Sasku chtěla tamní ministryně zdravotnictví Petra Köppingová režim zpřísnit, v zemské vládě ale podle listu Sächsische Zeitung dlouho neměla pro razantní opatření podporu. To se postupně změnilo a od 17. listopadu Sasko zakázalo přeshraniční cesty za nákupy stejně jako návštěvy kulturních akcí či cesty za sportem. Vyhnout se karanténě je v Sasku nyní možné jen tehdy, pokud je přeshraniční cesta pracovní, případně je nezbytná ze sociálních či zdravotních důvodů.

Malý pohraniční styk omezilo s Českem také Bavorsko, které překračování hranic bez karantény podmiňuje závažnými důvody. "Závažnými důvody jsou pracovní, služební, obchodní, školní, lékařské nebo rodinné důvody a nákupy každodenní potřeby, ne však cesty za turistikou nebo sportem," uvádí německé velvyslanectví v Praze. Od středy nebude možné jezdit do Bavorska na nákupy, zákaz bude platit zatím do úterý 5. ledna.

Od listopadu v celém Německu platí karanténa, kdy jsou zavřené restaurace, divadla či kina, ale obchody a školy se školkami nadále fungují. Tato karanténa však Sasku nárůst infekce omezit nepomohla, tato spolková země hlásí nyní podle Institutu Roberta Kocha (RKI) 322 nových případů na 100.000 obyvatel během sedmi dní, což je nejvíce v Německu. Nejvíce postižené jsou pak ty saské regiony, které hraničí s Českem.

V přehledu německých okresů, které si vedou nejhůře, jsou v první pětce čtyři ze Saska a jeden z Bavorska. Bavorský pošumavský okres Regen, který hlásí 567 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní a který sousedí s Českem, je pak tím celoněmecky nejhorším.

Ani přísnější omezení ale podle deníku Bild nebrání Čechům, aby do Saska jezdili nakupovat. "Zatímco Sasové mohou na procházky jen do vzdálenosti 15 kilometrů od bydliště, jezdí nákupní turisté z Česka nekontrolovaně přes hranice," píše Bild s poukazem na omezení pohybu, které platí v okresech s více než 200 novými případy na 100.000 obyvatel během sedmi dni. Takových okresů je v Sasku většina včetně metropole Drážďan.

Bild se pozastavuje nad tím, že Sasko proti přeshraničním nákupům zakročilo až po dlouhém váhání, ale hranice doteď nekontroluje. Deník dále píše, že odpovědnost si jeden na druhého přehazují zemská policie se spolkovou a se zemskými úřady.

Ředitelství spolkové policie v saské Pirně sdělilo ČTK, že sice provádí častější namátkové kontroly v pohraničí, pokuty ale neuděluje, pokud odhalí případ možné porušení karantény. "Uložení pokuty je věcí zemských úřadů, tedy hygieny," řekla spolková policie, která je v Německu pověřena kontrolou hranic.

Na nákupy Čechů v saských supermarketech si stěžují i uživatelé sociálních sítí, kde ale lidé rovněž upozorňují, že Sasové zase jezdí přes hranice za levnějším benzinem.

Velkou pozornost nyní vyvolalo na sociálních sítích video, které v popisku uvádí, že takto Češi na Staroměstském náměstí v Praze oslavili Mikuláše. Někteří lidé poznamenali, že to snad ani není možné a že doufají, že je to zinscenované, další pak uváděli, že nemají slov.

"To jsou prostě Češi, jakmile vláda trochu popustí opratě, už opět slaví. Na jaře přece také oslavovali konec koronaviru na Karlově mostě. To, jaké to mělo následky, už ale zapomněli," napsal Fritz Hoffmann. "Těm lidem není pomoci. Sobectví má přednost před porozuměním a ohledem," dodal Thomas Schild.

Češi do Německa podle médií nejezdí jen za prací a nákupy, ale také demonstrovat. Sächsische Zeitung uvedl, že čeští výtržníci se přes sociální sítě domlouvají, že se připojí 12. prosince k drážďanské demonstraci proti karanténním opatřením. Tu pořádá podobně jako jiné v Německu hnutí Querdenken (Nekonvenční myšlení). Těchto protestů, z nichž několik v poslední době přerostlo v násilnosti, se pravidelně účastní i různé radikální a neonacistické skupiny.

Německo: Povolení Nord Stream 2 neohrožuje dodávky plynu do EU

26.10.2021 20:57 Udělení povolení plynovodu Nord Stream 2, aby mohl dodávat plyn do Německa, neohrozí dodávky do…

Polsku má kvůli pokutě za Turów hrozit krácení plateb z rozpočtu EU

26.10.2021 17:02 Aktualizováno Polsku kvůli nezaplacené pokutě uložené Soudním dvorem EU ve sporu o hnědouhelný důl Turów u hranic…

Fico kritizuje odposlechy svých schůzek, média zveřejnila podrobnosti

26.10.2021 16:05 Za nezákonné a v rozporu s demokracii označil dnes slovenský expremiér Robert Fico odposlechy svých…

V EU hrozí vážná chřipková sezóna, upozorňuje ECDC

26.10.2021 16:00 Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dnes vydalo varování před hrozbou závažné…

Unijní státy se neshodly na řešení drahých energií, zváží společný nákup…

26.10.2021 15:36 Evropská komise prověří výhody a rizika společných nákupů plynu, které podporuje část zemí Evropské…

Počet nových případů koronaviru se v Německu zvýšil během týdne o téměř…

26.10.2021 14:11 Denní počet nových případů koronaviru se v Německu během týdne zvýšil téměř o polovinu. Podle…

Polsko registruje 6000 nákaz, zdvojnásobí počet lůžek pro pacienty s…

26.10.2021 13:20 Polsko za uplynulý den zaznamenalo 6265 potvrzených případů koronavirové nákazy, uvedla dnes…

V Německu ve středu začnou zevrubná koaliční jednání, snadná nebudou

26.10.2021 12:48 Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP) ve středu zahájí…

Slovensko má nejvíce hospitalizovaných v souvislosti s koronavirem od…

26.10.2021 10:38 Na Slovensku v pondělí výrazněji stoupl počet hospitalizovaných v souvislosti s koronavirovou…

Nákaza koronavirem se v Bulharsku potvrdila u rekordního počtu lidí

26.10.2021 09:33 Nákaza koronavirem se v Bulharsku za uplynulý den potvrdila u 5863 lidí a dalších 243 osob tam po…

Související:

Právě se děje

reklama