Další zbraň proti covidu: Evropská komise schválila smlouvu na nákup vakcíny CureVac

Evropská komise dnes schválila smlouvu na nákup vakcíny proti koronaviru vyvinuté německou společností CureVac. Kontrakt s již pátým výrobcem očkovacích látek má zemím Evropské unie v rámci společných nákupů zajistit až 405 milionů dávek, informovala unijní exekutiva.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Vakcína by se podle odhadů společnosti mohla dočkat schvalování pro evropský trh v prvním čtvrtletí příštího roku.

Komise bude moci na základě smlouvy nakoupit 225 milionů dávek a získá předkupní právo na dalších 180 milionů. Díky společným nákupům budou mít přístup k očkovacím látkám všechny unijní země, z nichž zvláště ty menší by v případě samostatného vyjednávání mohly mít problém vakcínu v první fázi očekávaného velkého zájmu sehnat.

"Všechny členské státy získají vakcínu ve stejnou dobu, v množství odpovídajícím počtu obyvatel a za stejných podmínek," prohlásila k podepsanému kontraktu předsedkyně komise Ursula von der Leyenová.

Německá firma dostala v červenci na vývoj očkování proti covidu-19 úvěr 75 milionů eur (téměř dvě miliardy korun) od Evropské investiční banky. V současnosti vakcína zahajuje závěrečnou třetí fázi testování a vedení firmy odhaduje, že by schvalování pro evropský trh mohlo začít v prvním čtvrtletí 2021. Vakcína nepracuje s virem samotným, ale s jeho genetickou informací. Na podobném principu funguje i očkovací látka americké firmy Pfizer a německé společnosti BioNTech, jejichž vakcína má podle průběžné analýzy rozsáhlé klinické studie více než 90procentní účinnosti.

Právě kontrakt na nákup této vakcíny je mezi čtveřicí dalších smluv, které už komise v minulých týdnech a měsících schválila. EU by na jejich základě mohla celkem získat přes miliardu dávek. V nejbližší době by chtěl Brusel uzavřít i jednání o šesté vakcíně s americkou společností Moderna, jejíž očkovací látka má podle rozsáhlé studie účinnost 94,5 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černošského producenta,…

30.11.2020 08:23 Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta…

Řidiči hazardují a ignorují pravidla. Kvůli covidu téměř prázdné silnice…

30.11.2020 08:07 Na rakouských silnicích je v těchto dnech minimální provoz kvůli protikoronavirovým omezením pohybu…

V Německu se covidem nakazilo dalších 11 169 lidí, vzrostl počet obětí…

30.11.2020 07:29 V Německu za 24 hodin přibylo dalších 11.169 případů nákazy koronavirem, tedy o něco více než před…

Rakousko po 7. prosinci nečeká překotné rozvolňování. Masivní omezení…

29.11.2020 21:33 Aktualizováno Až v Rakousku 7. prosince skončí současná přísná opatření proti koronaviru, žádné překotné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama