Dánsko kvůli koronaviru zpřísní podmínky pro vstup

Dánsko kvůli koronaviru podstatně omezí možnost překročit jeho hranice pro občany všech zahraničních států. Od soboty bude možné do Dánska cestovat jen z několika vymezených důvodů, a do země se tak dostanou pouze cizinci, kteří chtějí navštívit rodinu nebo třeba řidiči zásobovacích aut. Všichni ale musejí mít negativní test na koronavirus, oznámil dnes ministr zahraničí Jeppe Kofod.

Dánsko, Kodaň
doporučujeme

Dánská vláda také důrazně doporučuje občanům, aby sami nejezdili do zahraničí. Doporučení se týká i služebních cest, nejen turistiky. Podle šéfa diplomacie jsou nová opatření "logickým důsledkem restrikcí, které vláda přijala v posledních dnech".

Výjimky pro cesty do Dánska platí například pro obyvatele regionů u hranic s Německem a Švédskem, pro řidiče tranzitní dopravy a zásobování či pro návštěvy rodinných příslušníků, uvedl ministr spravedlnosti Nick Häkkerup. Naopak studium nebo zaměstnání au-pair dostatečným důvodem pro cesty do Dánska nebude.

Dánsko tento týden ještě zpřísnilo pravidla pro boj s koronavirem platná od konce minulého roku. Podle nich budou až do 17. ledna zavřené všechny obchody vyjma těch s nezbytným zbožím a také kadeřnictví, restaurace či kulturní a sportovní zařízení. Scházet se smí maximálně pět lidí. V zemi se rychle šíří nakažlivější mutace viru SARS-CoV-2, která se objevila koncem loňského roku v Anglii. Epidemiologové předpokládají, že v polovině února bude mutace zodpovědná za většinu nových případů infekce.

Za posledních 24 hodin Dánsko, které má asi 5,8 milionu obyvatel, zaznamenalo 1660 nových případů nákazy virem SARS-CoV-2 a 30 úmrtí s covidem-19. Celkem se v zemi od počátku pandemie nákaza prokázala u více než 178.000 lidí. S covidem-19 zemřelo 1517 nakažených.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama