Děti v Nizozemsku čekají na psychiatrickou léčbu týdny

Systém péče o děti s psychiatrickými obtížemi v Nizozemsku se potýká se závažnými obtížemi. Děti s poruchami stravování, depresemi nebo sebevražednými sklony čekají na odbornou pomoc dlouhé týdny. Tisícovky dětí podle listu NOS jsou na čekacích listinách i téměř rok. Současná epidemie situaci ještě zhoršila.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Koronavirus prohloubil a zhoršil problémy, které již v péči o duševní zdraví mládeže existovaly. (...) Zaznamenali jsme i případy zdravotnických institucí, které musely odmítnout pacienty, přestože podle nich tyto děti péči potřebovaly. Vidíme také sklíčenost jejich rodičů," uvedla Korrie Louwesová, šéfka inspektorátu pro zdraví a péči o mládež, který zkoumal situaci v nizozemských zařízeních.

Nedostatek míst na dětské psychiatrii se začal projevovat po reformě v roce 2015, která systém decentralizovala a převedla jeho správu na lokální úroveň. Země je rozdělena do 42 regionů a v rámci těchto regionů jsou obce finančně odpovědné za psychiatrickou pomoc pro mládež.

"Pokud má dítě sebevražedné sklony nebo poruchu stravování a žije na vesnici, musí si obec zvolit, zda nechá otevřený městský bazén, nebo poskytne prostředky na náležitou péči," popisuje situaci dětský psychiatr Marco Bottelier, který vede zařízení na severu země.

V současnosti děti s obtížemi se stravováním v průměru čekají na péči 13 týdnů, čekání na jakoukoliv psychiatrickou léčbu je v průměru šest týdnů, píše list NOS. Podle inspektorky Louwesové se situace po epidemii covidu-19 nadále zhorší, protože vzroste počet rodin, které budou potřebovat pomoc.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Belgie chce rozvolnit na začátku května, Francie hlásí přes 43.000 nákaz

14.04.2021 20:57 Belgie plánuje na začátku května po šestiměsíční přestávce kvůli koronaviru znovu otevřít venkovní…

Orbán: Zahrádky v restauracích se otevřou, když bude očkováno 3,5 milionu…

14.04.2021 19:33 Maďarsko uvolní další opatření proti šíření koronaviru, jakmile bude naočkováno proti covidu 3,5…

V EU jsou na tom v očkování proti covidu nejlépe Malta a Maďarsko

14.04.2021 16:30 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bylo v EU podáno již 100 milionů dávek…

Evropská komise si chce na fond obnovy od června půjčovat 150 miliard eur…

14.04.2021 16:12 Aktualizováno Evropská komise (EK) si chce první peníze na mimořádný fond pokrizové obnovy ekonomik začít na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama