Do školy i v sobotu? V Berlíně dohání učivo zameškané kvůli pandemii

Zatímco v sobotu ráno některé její kamarádky ještě spí, devítiletá Johanna v berlínské čtvrti Hellersdorf spěchá do školy, aby v devět hodin stihla začátek vyučování. Johanna stejně jako dalších zhruba šest desítek žáků školy Wolfganga Amadea Mozarta dohání o sobotách učivo, které kvůli pandemii nemoci covid-19 zameškala.

Eurozpravy.cz

Vstávání do školy o víkendu, kdy letní počasí vábí spíše k berlínským jezerům než do lavic, není jistě lehké, Johanna, která je žačkou třetí třídy, se ale na výuku těší.

"Právě jsme měli angličtinu. Teď budeme mít matematiku, myslím, nebo němčinu. Nevím to přesně," řekla Johanna v rozhovoru s ČTK. Sobotní výuka se jí líbí. "Na angličtině byla zábava," řekla. Na otázku, co v sobotu ve škole dělá, sice odpověděla, že dohání učební látku, hovořila ale hlavně o možnosti se setkat s přáteli.

"Je krásné, že mohu zase vidět své staré kamarády ze třídy, které jsem předtím vidět nemohla," řekla. A právě spojení výuky a setkávání s přáteli považuje Heike Gabrielová z vedení vzdělávacího ústavu za důležité, aby děti do školy chodily rády. Škola Wolfganga Amadea Mozarta sdružuje základní školu s pokračujícím stupněm, nabízí tak vzdělání od prvního do desátého ročníku.

"My jsme si řekli, že oslovíme všechny děti od třetí do desáté třídy. Těm menším totiž můžeme ještě během dne jednu hodinu přidat, neboť nemají tak dlouhou výuku. A ze třetích až desátých tříd, na které jsme se soustředili, se přihlásilo 57 dětí," řekla Gabrielová, která je ředitelkou základního stupně školy, což v případě Berlína znamená první až šestou třídu. Jádrem výuky je němčina, angličtina a matematika.

To, jaké výpadky pandemie ve vzdělávání dětí napáchala, je možné podle Gabrielové zatím jen hádat. "Je třeba zdůraznit, že ti, kteří úkoly dělali poctivě, přicházeli do školy, tak ty mezery nejsou zase tak veliké. Máme ale děti, které doma nic dělat nemohly, nebo nechtěly, a se kterými se jen obtížně spolupracovalo," uvedla. "Rozsah nedostatků zjistíme, až budou všechny děti zpět ve škole," poznamenala. Na úvod nového školního roku, který v Berlíně začne v srpnu, plánuje škola zkušební testy, aby stav vzdělání dětí vyhodnotila.

Škola Wolfganga Amadea Mozarta ale chtěla s nápravou výuky začít ihned. Spolu s rodiči dospěla k názoru, že učit by se mohlo i v sobotu. To ale bylo problematické pro odbory. "Tak jsme si řekli, že když to nemohou dělat naši učitelé, tak se poohlédneme po partnerovi," vysvětlila Gabrielová. Na škole tak v sobotu vyučují lektoři z institutu Studienkreis, který během školního roku pomáhá s doučováním znevýhodněným dětem. Škola ale podle Gabrielové chtěla, aby se sobotní výuky mohl bezplatně zúčastnit kdokoli nehledě na jeho finanční a sociální zázemí, institut proto výuku považuje za svůj sponzorský příspěvek.

Karanténní uzávěra během školního roku přenesla vyučování ze škol domů, na což mnohé rodiny kvůli nedostatečnému sociálnímu a technickému zázemí nebyly připravené. "Děti nemají počítač, tiskárnu. Vlastní sice mobil s internetem, ale mnohé nemají ani psací stůl. Rodiny mají hodně dětí, ale jednu místnost," vypočítala Gabrielová překážky, které domácí výuce brání. K dalším problémům se podle ní řadí i nedostatečná znalost němčiny, neboť děti v rodinách mluví rodnou řečí, takže v němčině zaostaly. Někteří rodiče navíc sami číst a psát pořádně neumí, takže nejsou schopni dětem s úkoly pomoci.

"To, co tady o sobotách nyní děláme, je však jen začátek, je to jen jeden z mnoha stavebních kamenů. Potřebujeme koncept, jak v příštím školním roce můžeme děti dále podpořit, jak do učení vnést elán a posílit motivaci," řekla Gabrielová.

Sobotní výuka podle Gabrielové ale svůj cíl splnila. Jejím mottem totiž je "Dohnat, ne opakovat". Projekt tak chtěl předejít situaci, kdy by muselo opakovat ročník několik desítek dětí, což by z kapacitních důvodů bylo komplikované. "Nechtěli jsme, aby pak ve třídách kvůli tomu bylo až třicet dětí, to by kvalitě nepřidalo," řekla. "O opakování ročníku nakonec požádaly jen dvě rodiny. A jejich žádost navíc vůbec nesouvisí s pandemií," doplnila. "Každopádně to byl ten nejpodivnější školní rok, jaký jsem kdy zažila," dodala Gabrielová.

Témata: EZ

Unijní země chtějí do roku 2030 zcela vymýtit bezdomovectví

21.06.2021 21:33 Do roku 2030 by nikdo v Evropské unii neměl žít na ulici. Shodli se na tom zástupci 27 členských…

Španělsko se údajně chystá výrazně snížit DPH u elektřiny

21.06.2021 21:06 Španělská vláda se chystá snížit sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) u elektřiny na deset z 21…

Státy EU se shodly na ekonomických sankcích proti Bělorusku

21.06.2021 20:44 Aktualizováno Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes dosáhli politické shody na hospodářských sankcích proti…

Slovensko se chystá kvůli mutaci zpřísnit podmínky vstupu do země

21.06.2021 18:26 Slovensko kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru připravuje zpřísnění pravidel vstupu do země…

Šíření mutace delta vnáší nejistotu do letních plánů v Evropě

21.06.2021 13:11 V Evropě se pomalu ale jistě usazuje koronavirová varianta delta a s ní také obavy ohledně vývoje…

Řecko zmírnilo podmínky vstupu na své území, uzná antigenní testy

21.06.2021 12:52 Řecko s platností od dnešního dne zmírnilo podmínky vstupu na své území. Lidem cestujícím z jiných…

V Rakousku poprvé od září nepřibyl žádný zemřelý po nákaze koronavirem

21.06.2021 12:47 V Rakousku poprvé od loňského září nepřibyl za den žádný zemřelý s covidem-19. Přírůstek nakažených…

V centru Bordeaux se zřítily dvě budovy, několik zraněných

21.06.2021 11:52 Při zřícení dvou budov v centru západofrancouzského Bordeaux byli dnes brzy ráno zraněni nejméně…

EU o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko

21.06.2021 11:26 Evropská unie o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko za anexi ukrajinského poloostrova Krym a…

V Německu přibylo poprvé od srpna méně než 500 nakažených

21.06.2021 09:51 Poprvé za deset měsíců přibylo v Německu méně než 500 nakažených koronavirem během jediného dne.…

Související:

Právě se děje