Důchodová reforma? Macronova vláda zveřejnila podrobnosti, Francouzi se bouří

Transformace důchodového systému ve Francii vymaže nejrůznější výjimky, nová pravidla však budou spravedlivá. Prohlásil to dnes francouzský premiér Édouard Philippe, který prezentoval podrobnosti reformy. Zákonnou hranicí pro odchod do penze zůstane věk 62 let a vláda bude lidem pracujícím za minimální mzdu garantovat čistý důchod minimálně 1000 eur (25.500 Kč) měsíčně.

Édouard Philippe a Emmanuel Macron
doporučujeme

Předseda vlády ujišťoval, že rozumí obavám protestujících, vláda ale podle něj koná v zájmu sociální spravedlnosti. Nejde jí podle něj o "drobné úspory", ale o nápravu nespravedlností v současných pravidlech. Uvedl, že vláda o reformě poslední dva roky jedná s odbory a s občany a že teď "nastal čas vybudovat univerzální důchodový systém".

"Univerzální systém umožní lépe ochránit nejzranitelnější Francouze. Budeme garantovat minimální čistou penzi 1000 eur měsíčně při dokončené kariéře na minimální mzdě," pokračoval Philippe.

Promlouval přitom před členy státního poradního sboru CESE (Conseil économique, social et environnemental), v němž jsou zastoupeni francouzští zaměstnavatelé, odbory a další sdružení.

zdroj: YouTube

"Zavedení univerzálního systému zahrnuje potlačení speciálních režimů," citoval předsedu vlády deník Le Figaro. Francouzský důchodový systém totiž nyní sestává ze 42 různých režimů s výhodami pro občany v určitých profesích. Například železničáři mohou teď odcházet do důchodu o deset let dříve než většina ostatních pracujících.

Právě zaměstnanci státních drah SNCF stojí v čele už týden trvající stávky, která působí zejména v Paříži značné komplikace v dopravě a která už ovlivnila také tržby hotelů či restaurací. Dnes znovu nepracuje přes 70 procent vlakvedoucích a SNCF oproti běžnému režimu vypravila jen čtvrtinu rychlovlaků TGV a 30 procent vlaků na lokálních linkách TER.

Chaos ráno opět zavládl v některých stanicích pařížského metra. Deset z jeho 16 linek je zcela uzavřených, další čtyři fungují v omezeném režimu. Ke stávce se připojili i někteří policisté, jejichž odboroví zástupci svolali manifestaci před pařížským sídlem CESE. Podle přítomných reportérů dorazily stovky lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA plánují vyslat do Polska další vojáky. Pompeo podepíše ve Varšavě…

08.08.2020 13:45 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo příští týden během své návštěvy ve Varšavě podepíše dohodu o…

Polská policie po LGBT protestu zadržela 48 lidí

08.08.2020 12:17 Polská policie zadržela 48 lidí, kteří se při pátečním protestu snažili zabránit uvěznění aktivisty…

Německo má opět přes 1000 nových případů koronaviru, situace je vážná v…

08.08.2020 11:20 Aktualizováno V Německu třetí den za sebou přibyla více než tisícovka potvrzených případů infekce koronavirem.

Itálie prodloužila povinnost nosit roušky, otevření diskoték se odkládá

08.08.2020 07:43 Italská vláda do 7. září prodloužila nařízení týkající se nošení roušek. Povinnost zakrývat si nos…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama