EU přidá peníze na návraty občanů a zásoby ochranných prostředků

Evropská unie hodlá vyčlenit další desítky milionů eur ze svého rozpočtu na přepravu svých občanů z mimounijních zemí a na nákup zásob ochranných prostředků a lékařského vybavení. Evropská komise dnes navrhla pro tyto účely uvolnění částky 75 milionů eur (přes dvě miliardy korun).

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Sídlo EU
doporučujeme

Ke zvýšení rozpočtu fondu zásob a větší aktivitě při repatriacích občanů vyzvali Brusel političtí vůdci unijních zemí na čtvrtečním videosummitu.

Desítky tisíc obyvatel EU uvázly kvůli letovým omezením či dalším izolačním opatřením zvláště v asijských, afrických či jihoamerických zemích. Vedle letů organizovaných jednotlivými členskými státy k jejich návratům přispívají i společné akce spolufinancované z unijních peněz.

"Návrat občanů je naší prioritou. Děláme vše proto, abychom jim umožnili shledání s rodinami nejdříve, jak to bude možné," prohlásil dnes komisař pro krizové řízení Janez Lenarčić.

Podle EK se zatím pomocí společně organizovaných letů podařilo zařídit návrat více než 2300 lidí, dalších 80 letů je plánováno na nejbližší dny.

Dnešní návrh EK rovněž umožní zvýšit celkový rozpočet nově vytvářeného fondu zásob z původních 50 na 80 milionů eur. Brusel za ně chce nakupovat například ochranné masky či plicní ventilátory a vytvořit zásoby pro případ akutního nedostatku.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko prodloužilo nouzový stav až do 21. června

03.06.2020 20:45 Španělská poslanecká sněmovna dnes pošesté a zřejmě naposled prodloužila nouzový stav vyhlášený…

Francie hlásí dalších 81 úmrtí s koronavirem, je to méně než v úterý

03.06.2020 20:41 Ve Francii za posledních 24 hodin zemřelo po nákaze koronavirem 81 lidí. Jedná se o pokles ve…

Německo nepřímo odmítlo Trumpův návrh na změnu formátu G7

03.06.2020 19:15 Aktualizováno Německý ministr zahraničí Heiko Mass si není jist, zda je vhodná doba na změnu formátu skupiny zemí…

Itálie opět hlásí méně než 100 úmrtí s koronavirem za den

03.06.2020 18:46 Itálie dnes čtvrtým dnem v řadě ohlásila méně než 100 nových úmrtí spojených s nemocí covid-19. Té…

Související:

Právě se děje

Další zprávy